Jeseň nám prinesie už druhý ročník podujatia o budúcnosti trhu práce – READYCON Slovensko 2022

Online podujatie pre študentov READYCON

READYCON sa uskutoční už 27. októbra (Zdroj: Unsplash/johnschno)

#Najväčšie online podujatie, ktoré prináša aktuálne poznatky o meniacom sa trhu práce a trendoch v jednotlivých odboroch priamo do tried stredných škôl po celom Slovensku, sa uskutoční už vo štvrtok 27. októbra!

Ako nájsť uplatnenie v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí? Ako sa zorientovať na trhu práce tesne po ukončení štúdia? Či ako získať prehľad v aktuálnych trendoch? To všetko sa študenti môžu dozvedieť už čoskoro na ďalšom READYCON-e.

Aj ty môžeš byť online na READYCON-e (Zdroj: Unsplash.com/johnschno)

Zmeny na trhu práce vytvárajú nové príležitosti

Hoci nám technologický pokrok uľahčuje život na dennej báze, má priamy dopad na organizáciu spoločnosti. Trh práce nie je výnimkou. Priemysel 4.0, bio-inžiniering, decentralizované financie a mnohé ďalšie trendy menia potreby zamestnávateľov, ktorým sa záujemcovia o prácu musia čo najrýchlejšie prispôsobiť.

Poznatky a schopnosti, ktoré sa ešte pred pár rokmi považovali za výhodu, sa dnes zmenili na samozrejmosť a do zoznamu požadovaných zručností neustále pribúdajú nové. Ak sa však na to pozrieme pragmaticky a s chladnou hlavou, takáto zmena na trhu práce nám zároveň otvára nové príležitosti.

Možnosť naplno uplatniť svoj potenciál či pracovať na inovatívnych projektoch je niečo, čo dokáže v mladých ľuďoch vzbudiť záujem, motivovať ich k proaktívnemu prístupu k práci a v neposlednom rade eliminovať stereotyp. Práve rutina a nezáživnosť práce môžu často viesť k frustrácii. Naopak, rýchly posun vpred a potreba zdokonaľovať svoje schopnosti, sú hnacím motorom úspechu.

Mladí ľudia chcú naplno využiť svoj potenciál (Zdroj: Unsplash.com/jaimelopes)

Vstup do pracovného života vs. študentské časy

Mnoho študentov zažíva na konci štúdia neistotu. A hoci je istý rešpekt zo zmeny životnej situácie úplne prirodzený, mladým ľuďom treba včas poskytnúť dostatok informácií a potrebných nástrojov. Takto ich strach nebude vychádzať z neistoty a nevedomosti, ale zo vzrušenia pred novým životným obdobím.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vieš, čo je päntsdrunk? Fínska filozofia domácej pohody s fľašou v ruke je nové hygge!

„Na dosiahnutie ešte lepšieho prepojenia odborníkov na trhu práce so študentmi sme priamo oslovili všetky stredné školy na Slovensku. Naším cieľom je, aby každý končiaci študent vstupoval na trh práce pripravený a odhodlaný. Je nesmierne dôležité, aby ich príprava začala ešte počas štúdia, a preto sme veľmi radi, ak záujem vidíme aj priamo u predstaviteľov stredných škôl,“ dopĺňa Dominik Hamaj, spoluzakladateľ projektu.

Získajte dostatok informácií a skúseností už počas štúdia (Zdroj: Unsplash.com/thoughtcatalog)

Program podujatia sa sústreďuje aj na odborné témy

Okrem trhu práce ako celku a jeho vývoj sa budú študenti zameriavať na trendy v rôznych oblastiach. Prvým blokom, ku ktorému sa môžu pripojiť, je Elektrotechnika v praxi pod záštitou Slovenských elektrární. Miroslav Šarišský sa na danú tému pozrie prostredníctvom pútavej prednášky s názvom Všetci na Mars alebo ako zvládnuť klimatickú zmenu.

Tému zdravotníctva otvorí Andrea Švrčková s kolegami zo Sekcie ambulantných ortopédov (SAO), pričom hlavným bodom ich programu budú inovácie a technológie v lekárskej praxi. V sekcii obchodu a služieb nám problematiku firemnej kultúry, rozvoja a vzdelávania zamestnancov, ale aj budovanie zamestnávateľskej značky priblížia Terézia Spišiaková, Adam Dobrík a Lucia Rusnáková zo spoločnosti Lidl Slovenská republika.

V rámci oblasti zameranej na strojárstvo Michal Kárník z Považskej cementárne prezradí, ako sa z dlhoročnej tradície tohto podniku podarilo vybudovať „Cementáreň 21. storočia“.

O skúsenosti sa podelia aj ľudia z praxe (Zdroj: Unsplash.com/marvelous)

Pavel Müller a Peter Bažík s kolegami zo spoločnosti STRABAG účastníkom priblížia, ako sa využíva digitalizácia a moderné technológie v stavebníctve. O možnosti implementovania informačných technológií v praxi porozprávajú Peter Laco a Adam Poperník z firmy Alanata. Zaujímavý bude aj blok s názvom Financie v praxi, kde predstavitelia popredných spoločností z oblasti bankovníctva, poisťovníctva či poradenstva predstavia svoj pohľad na výhody a nevyhnutnosť digitalizácie sektoru financií.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Invalid je najlepšou slovenskou komédiou za posledné roky: Ak nepôjdeš do kina, budeš ľutovať!

Online event vyvrcholí prednáškou Juraja Smolku a Ivany Ďurčovej z Cambridge Study. Juraj sa zameria na kľúčovú zručnosť pre úspešný začiatok každého študenta uchádzajúceho sa o prácu či štúdium na vysokej škole – písanie motivačného listu. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zároveň ponúkne v rámci svojho projektu inovujme.sk cenné rady, ako efektívne využiť kreativitu a stať sa podnikateľom.

(Zdroj: Unsplash.com/ flysi3000)

Ako bude prebiehať READYCON Slovensko 2022?

Hybridný formát konferencie umožňuje spojiť študentov s odborníkmi a úspešnými Slovákmi pôsobiacimi v rámci rôznych kútov našej krajiny, ale aj zo zahraničia. Neoddeliteľnou oporou bude aj tento rok spoločnosť Slido. Vďaka jej aplikácii budú súčasťou jednotlivých rečníckych vstupov aj interaktívne prvky, ktoré študentom umožnia reagovať na prezentovanú problematiku.

Na záver online vysielania prebehne súťaž o hodnotnú elektroniku, ktorá sa študentom na ich ceste za úspešnou kariérou určite zíde.

Si už „ready“ na READYCON Slovensko 2022? Všetky potrebné informácie a podrobný program sú zverejnené na webovej stránke projektu.


 

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame