Vieš, čo je päntsdrunk? Fínska filozofia domácej pohody s fľašou v ruke je nové hygge!

Dve ženy v spodnej bielizni

Ak hľadáš nový druh oddychu, päntsdrunk budeš milovať (Zdroj: Freepik/halayalex)

#Ak ti sú známe pojmy ako lagom (v preklade tak akurát) či hygge, môžeš si do slovníčka zapísať ďalšie slovo. Škandinávci síce podľa stereotypných predstáv nemusia vyzerať ako najprívetivejší ľudia, no život si vedia užívať plnými dúškami. Nečudo, že dlhodobo patria k najšťastnejším ľuďom na planéte.

Hygge však teraz odsuň nabok, pretože prišiel jeho vylepšený brat päntsdrunk. Za týmto krkolomným názvom (ktorý sa mimochodom preložil z ešte krkolomnejšieho slova kalsarikänni) sa skrýva veľmi príjemná vec. Ak si niekedy mal chuť len tak sa vyvaliť do kresla v spodnej bielizni, dať si pohárik niečoho dobrého, relaxovať po dlhom dni a nič neriešiť, si tu správne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ville (@kryptworm)

Popíjať takmer nahý?

Päntsdrunk je doslova „pocit, keď sa opiješ sám doma v negližé – bez úmyslu ísť von“. Ak ti to pripomína časy v karanténe, keď nikto z nás nemohol čo i len vystrčiť nos z domu, nemaj obavy.

Podstatou Päntsdrunk je jednoducho cítiť sa dobre vo vlastnej koži za každých okolností a tak trochu spomaliť rýchly tok života. Byť šťastný, zdravý a spokojný aj v prípade, že máš na rozume milión povinností a si stále v strese. Doba rýchlo napreduje a človek vo víre povinností často zabúda na to, ako sa odpojiť.

O netradičnej fínskej filozofii skvelo píše Miska Rantanen vo svojej knihe Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni. Zunovala sa ti už sauna či plávanie medzi ľadovými kryhami? Z fínskeho kalsarikänni (päntsdrunk) sa stáva celosvetový fenomén, ktorý sa vysmieva všetkým marketingovým ťahom predávajúcim radostný pocit spoločne s nábytkom alebo vonnými sviečkami. Ako tvrdí autor knihy, až toto je tá pravá, vysokopercentná Škandinávia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plánuješ svoju prvú hypotéku? Odborníčky radia, ako postupovať, aj koľko peňazí potrebuješ
Kalsarikännit je absolútna pohoda (Zdroj: Freepik/benevolente82)

V tejto rýchlej dobe sa to môže niekomu zdať ako čistá utópia. Päntsdrunk je však založený práve na maličkostiach každodenného života, ktoré si zabúdame užívať a ktoré nás robia šťastnými. Ponúka tak spôsob, ako sa zbaviť každodenného stresu. Je to jednoduché – doma môžeš byť vždy sám sebou a užívať si čokoľvek, pretože ťa okolitý svet nevidí.

Nie si na to sám

Za týmto pojmom je však aj trochu politiky, demokracie a hlavne fínskej nátury sformovanej z ľadu a snehu. Je to reakcia na drsné fínske prostredie, v ktorom ľudia deväť a pol mesiaca v roku ustavične žijú v mrazoch a šere. Ak sa v uprostred novembra pozrieš vo Fínsku z okna, väčšinu času je tam úplná tma a mrzne, ulice sú opustené a ľudia nikde. Nečudo, že práve tu vznikol päntsdrunk.

Neznamená to však, že túto aktivitu musíš vykonávať osamote. Nebudeme si klamať, alkohol občas dobre prehĺbi medziľudské vzťahy, rozviaže jazyky a hlavne hovorí za ľudí aj to, čo by za triezva nikdy nepovedali. V primeranom množstve, samozrejme. Pätnsdrunk kladie dôraz na kvalitu, nie kvantitu. Preto zober dobrých kamošov, spolubývajúcich či tvoju polovičku a spravte si takýto večer.

Všetko, čo naozaj potrebujete, je nehanbiť sa a pripraviť sa na to. Naplňte chladničku obľúbenými drinkami, prípadne sa zásobte dobrým jedlom a uistite sa, že po príchode domov si vyzlečiete všetko, čo je nepohodlné a formálne. Posaďte sa v spodnej bielizni alebo pyžame na pohovku a zhlboka si vydýchnite. Päntsdrunk však nie je o plytvaní, ani opíjaní sa do nemoty. Uistite sa, že pijete len podľa svojich potrieb a schopností.

Takto oddychovať môžeš s priateľmi či s partnerom (Zdroj: Freepik/standret)

Päntsdrunk má hlbší zmysel

Ak o tom pochybuješ a zdá sa ti to trochu pritiahnuté za vlasy, zváž skutočnosť, že päntsdrunk nie je len fínsky folklór alebo  fenomén starostlivosti o seba samého. Ide aj o formu oficiálnej zahraničnej politiky, pretože jedno z oddelení ministerstva zahraničných vecí vo Fínsku vypustilo do éteru pred tromi rokmi emotikony ľudí (muža s pivom a ženu s vínom), ktorí v spodnej bielizni popíjajú v kresle.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na Erika Tresora stavil 2 900 eur! Koľko stavili Slováci na ostatných bojovníkov?

Aj takýmto „diplomatickým“ gestom chceli svetu ponúknuť dotyk prívetivej fínskej kultúry. Poďme sa však na to pozrieť bez nadľahčenia a o čosi serióznejšie. Ako uvádza The Guardian, Fínsko na začiatku jeho vzniku historicky nepatrilo medzi najsilnejšie a najrozvinutejšie štáty, no za posledných sto rokov dokázalo to, na čo sa zmohla len hŕstka krajín na svete – vypracovať svoje priemyselné odvetvia takmer do dokonalosti.

Teraz je treťou najprosperujúcejšou krajinou na svete. Silné ekonomicky, bezpečnostne aj politicky. Patrí tiež medzi najmenej skorumpované a sociálne najprogresívnejšie štáty, ktoré sú finančne dobre zabezpečené, majú skvele riešené zdravotníctvo aj školstvo. To všetko sa udialo aj vďaka rýchlej dobe, v ktorej niekedy zabúdame na psychickú pohodu.

Hlavne si to užiť!

Päntsdrunk môže byť ďalším spôsobom, ako osláviť dôležitosť oddychu v živote človeka. Akokoľvek je tento prístup úsmevný, do veľkej miery sa môže stať súčasťou seriózneho záväzku, že sa budeme o svoje telo lepšie starať, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra. Jeho základom je vnútorná pohoda. A nie, skutočne kvôli tomu nemusíš topiť stres v hektolitroch alkoholu alebo sa vyzliecť donaha.

Päntsdrunk nemusí byť len o pití alkoholu (Zdroj: Freepik/photohobo)

V skutočnosti ide o to, aby si človek našiel kúsok voľného času, doprial si trochu toho, čo ho baví, aby bol autentický a sám sebou. A je jedno, či vyznávaš hygge, lagom alebo čokoľvek iné.

Nesnaž sa nasilu nahradiť všetok stratený čas. Zahoď všetky starosti (aj oblečenie) daj si do pohára niečo dobré a vyvaľ sa na ten gauč doma, pretože si to zaslúžiš – tak čo, bude to aj tvoj novoročný záväzok?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: theguardian.com, hashtag.sk
Odporúčame