#Je načase čeliť krutej pravde. Čochvíľa sa opäť začína školský rok. To však ani zďaleka neznamená, že spoznávaniu nových miest je koniec. Aj napriek pokročilejšiemu času určite stihneš ešte niečo navštíviť.
Pár tipov ti ponúkame aj my. A to rovno špeciálnych, zabiješ nimi dve muchy jednou ranou. Vydaj sa s nami na netradičné výlety po Slovensku, ktoré rozhodne využiješ aj v škole či pri zelenom stole. Obohatíš sa o zážitky a vedomosti napríklad zo slovenského jazyka alebo dejepisu. Kam sa vyberieš najskôr?
Ľubovniansky hrad
Ruku na srdce, kde sa o histórii dozvieš viac? Ľubovniansky hrad predstavuje skvelú studnicu vedomostí o našich predkoch a udalostiach, ktoré písali dejiny. Návštevníkom sú v rámci prehliadky k dispozícii rôzne expozície, ako aj výstup na hradnú vežu. Súčasťou areálu je taktiež priestranný skanzen. Túto pamiatku sme však nevybrali náhodou. Kedysi tu totiž väznili Mórica Beňovského – šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru. Práve vedomosti o ňom by sa ti mohli hodiť (aj) v školských laviciach.
Hrad Devín
Ach, tí štúrovci. Nedajú nám spávať a tvoria podstatnú časť maturitných otázok. Čo sa tak vybrať napríklad na hrad Devín? Práve tam totiž v roku 1836 rečnil Ľudovít Štúr pri príležitosti vychádzky, ktorá sa stala jedným z najvýznamnejších historicko-obrodeneckých podujatí slovenskej mládeže v procese národného uvedomenia. Ak navyše miluješ ľahkú turistiku, námet na výlet máš ako vyšitý!
Ak by si sa o tomto období našej histórie chcel dozvedieť viac, navštíviť môžeš aj Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre či Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava
Určite sa zhodneme na tom, že aj Pavol Országh Hviezdoslav ikonicky rezonoval našou literárnou históriou. Slovenský básnik v minulosti pôsobil napríklad v Dolnom Kubíne, kde dnes môžeš navštíviť Hviezdoslavovo múzeum. Sídli v historickej budove Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí.
Hneď oproti sa nachádza aj dom, kde spomínaný umelec žil. Literárna expozícia v troch miestnostiach približuje život jedného z najvýraznejších autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia. Pred budovou knižnice dokonca nájdeš bronzovú sochu Hviezdoslava v nadživotnej veľkosti.
Symbolický dom Juraja Jánošíka v Terchovej
Bohatým bral a chudobným dával. Aj napriek tomu, že sú životom Jánošíka opradené rôzne legendy, stal sa nezameniteľnou súčasťou našej kultúry i histórie. Čo by si povedal na návštevu unikátneho miesta, ktoré je spojené práve s týmto ľudovým hrdinom?
Symbolický dom zbojníckeho kapitána slávnostne sprístupnili začiatkom augusta v roku 2018 pri príležitosti 330. výročia jeho narodenia. Ak sa rozhodneš pre návštevu, nezabudni sa tiež zastaviť pri monumentálnom pamätníku so 7,5-metrovou sochou Jánošíka.
Dukliansky priesmyk
Máme tu aj niečo pre záujemcov o históriu druhej svetovej vojny. K najnavštevovanejším miestam tamojšieho regiónu rozhodne patrí prírodný areál Duklianskeho bojiska a ikonický Pamätník Československej armády. Počas bojov na tomto mieste padlo vyše 60 000 sovietskych a československých vojakov.
Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom. Vskutku impozantný pohľad sa ti naskytne z dostupnej vyhliadkovej veže. K múzeu patrí taktiež Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov.
Múzeum SNP
V období druhej svetovej vojny zostaneme aj naďalej. Túto stavbu v Banskej Bystrici určite poznáš aj ty minimálne z fotografií. Múzeum Slovenského národného povstania patrí nielen k najdôležitejším prameňom protifašistického národno-oslobodzovacieho hnutia, ale tiež ku skvostom modernej slovenskej architektúry. Jeho expozícia sa zameriava na vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 až 1945.
Samotnú stavbu navrhol architekt, profesor Dušan Kuzma. Svojimi dvoma železobetónovými skulptúrami má symbolizovať dejiny slovenského národa. Skulptúry sú prepojené mostom, čo má znázorňovať samotné povstanie ako energický predel v živote slovenskej spoločnosti počas druhej svetovej vojny.
Trenčín a okolie
Stavíme sa, že Trenčín si navštívil minimálne v spojení s festivalom Pohoda. Vedel si však, že jeho okolie ponúka parádne výpravy do histórie či do života významných slovenských dejateľov?
Trenčianske múzeum totiž okrem slávneho Trenčianskeho hradu spravuje aj Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v neďalekom Uhrovci či Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, ktoré sa sústreďuje na historicko-vlastivedné bádanie, predovšetkým na výskum literárnej histórie. Z dediny Uhrovec môžeš navyše absolvovať aj výstup na rovnomenný hrad.
Inšpirovali sme ťa? Pokiaľ máš aj ty svoje obľúbené miesto, podeľ sa oň spolu s nami v komentároch a pomôžeš tým svojim kamošom či spolužiakom.
Zdieľať na