Najkrajšie priehrady a vodné nádrže na Slovensku: V ktorých sa môžeš okúpať?

Priehrady a vodné nádrže Slovensko

Priehrada pri Banskej Štiavnici (Zdroj: Unsplash.com/Andry Roby)

#Slovensko je domovom mnohých prekrásnych priehrad a jazier, ktoré sú obľúbenými miestami nielen pre domácich návštevníkov, ale aj pre turistov. Ponúkajú široké možnosti vyžitia, od pohodlného oddychu na brehu až po aktívne vodné športy – tieto miesta ponúkajú niečo pre každého. Ktoré stoja za návštevu?

V článku nájdeš priehrady a vodné nádrže na:

Západné Slovensko

Slnečné jazerá

Senecké Slnečné jazerá patria k jedným z najnavštevovanejším na západne krajiny. Areál je rozdelený na dve časti, na sever a juh. Jazero je dlhé približne dva kilometre. Môžeš sa tu okúpať, nájdeš tu rôzne vodné atrakcie, ihriská, možnosť kempovania, festivaly a veľa zábavy. Vstup do areálu je spoplatnený, aj keď sa ideš len prejsť po okolí.

Zlaté Piesky

Zlaté Piesky sú najväčším rekreačným strediskom v našom hlavnom meste. Nachádzajú sa priamo v meste a okrem kúpania a vodných športov sa tu konajú aj každoročné festivaly so známymi hudobnými menami. Jazero má priemer necelý pol kilometer a v najhlbšom mieste má 30 metrov. V areáli sa môžeš aj ubytovať. Otváracia doba je aj počas letných mesiacov obmedzená.

Nitrianske Rudno

Nitrianske Rudno sa nachádza v Rudnianskej kotline len pár kilometrov od Prievidze. Do nádrže priteká rieka Nitrica. Ide o umelú vodnú nádrž, ktorá bola postavená v 50. rokoch. Dnes slúži nielen na kúpanie, ale aj na aktívny rybolov, jachting a iné vodné športy. V okolí nájdeš reštauráciu, chatovú osadu s ubytovaním aj parkovisko pre autokemping.

Orešianska priehrada

Túto priehradu nájdeš za dedinou Horné Orešany. Premávajú sem aj medzimestské spoje z Trnavy, prípadne z Bratislavy. Pri nej nájdeš rekreačné stredisko Majdán. Neodporúča sa v nej kúpať. Určená je skôr pre pobyt v prírode a na prírodný rybolov. Lesné okolie je však vhodné na príjemnú letnú prechádzku. Zopár chatiek ponúka aj pomerne lacné ubytovanie.

Vodná nádrž Duchonka

Duchonka sa nachádza len pár minút cesty od Topoľčian a je veľmi obľúbenou letnou rekreačnou oblasťou. Má na to viaceré dôvody – môžeš sa v nej okúpať, vyskúšať letné športy, ísť na prechádzku, vziať bicykle a voziť sa po okolí alebo sa naladiť na jeden z festivalov. Kto nebol aspoň raz v lete na Duchonke, nevie, čo je pravé slovenské leto!

Vodná nádrž Sĺňava

Ak žiješ neďaleko Piešťan, najlepším tipom na výlet pre teba je zaručene Sĺňava. Po oboch stranách má vybudované prejazdné cesty s autokempingom, na okolí nájdeš penzióny, požičovňu bicyklov a mnoho ďalšieho. Samotná nádrž je bezpečná na kúpanie a skúsiť si tu môžeš napríklad windsurfing, kanoe, jachting, člnkovanie či vodné lyžovanie. Vtáčí ostrov, ktorý sa nachádza uprostred nádrže, je chránenou prírodnou rezerváciou, preto sa ním kochaj len z diaľky.

Jazero Zbrojníky

Zbrojníky sú pomerne mladým jazerom, ktoré sa nachádza hneď za rovnomennou dedinou pri Leviciach. Vybudovali ho v roku 2002 a je určené primárne na rybolov s možnosťou nočného chytania rýb. Vedie sem asfaltová cesta, ktorá končí pár desiatok metrov pred jazerom, aby nerušila pokoj na okolí. Kúpanie sa neodporúča, no rybári si určite prídu na svoje.

Stredné Slovensko

Liptovská Mara

Liptovská Mara ja najväčšia priehrada na Slovensku a zároveň najnavštevovanejšie vodné dielo. Medzi populárne atrakcie tu okrem kúpania patria výlety vyhliadkovými loďami, kemping (aj s autom), vodné aj plážové športy a chutné jedlá v bufetoch. Pár minút chôdze odtiaľto sa nachádza Tatralandia, kde sa môžeš skryť, keby ti náhodou nevyšlo počasie. Vstup k Mare je bezplatný.

Oravská priehrada

Túto peknú priehradu nájdeš na severe krajiny pri poľských hraniciach. Najvychytenejší je jej južný beh, kde si na svoje prídu milovníci vodných adrenalínových športov, plavci, ale aj ľudia, ktorým ku šťastiu chýba iba celodenné opaľovanie. Ak sem cez leto zavítaš, vydaj sa aj na výlet na Slanický ostrov – je to pozostatok zatopenej obce Sanice. V okolí je bezproblémové ubytovanie a tunajší obyvatelia sú veľmi milí.

Veľké Kolpašské jazero

Toto jazero hovorovo prezývajú aj Banský Studenec a rozprestiera pri Štiavnických vrchoch, len pár kilometrov od Banskej Štiavnice. Jazero je umelo vytvorené a má už viac ako sto rokov. Veľké sa využíva na letnú rekreáciu a menšie na rybolov. Pred pár rokmi tu dala samospráva postaviť novú modernú pláž s atrakciami pre deti aj dospelých.

Hodrušské jazero

Pred takmer tristo rokmi miestni obyvatelia vybudovali jazero, ktorému hovoria aj Dolnohodušské. Vedie k nemu lesná cesta od Hotela Samalandra, ktorý má pri areáli parkovisko. Môžeš sa tu okúpať, vyskúšať si vodné športy alebo sa jednoducho vybrať po okolí na bicykli. V susedstve jazera nájdeš aj ubytovanie a reštaurácie a bufety s občerstvením.

Vodná nádrž Ružiná

Ružiná je jednou z najteplejších priehrad na Slovensku. Nemusíš byť otužilý, aby si sa v nej mohol okúpať. Navyše si tu môžeš vyskúšať rôzne adrenalínové vodné športy a atrakcie. Časť pláže tu majú vyhradenú aj rybári. Na okolí nájdeš krásnu prírodu, ale aj chatky a priváty s možnosťou ubytovania. Ružiná je ideálna najmä pre cyklistov.

Keďže bola kvôli opravám v roku 2019 vypustená, od roku 2021 prebieha jej opätovné napúšťanie – momentálne je naplnená na približne 30 percent svojho pôvodného objemu, podľa vodohospodárov je to však dostatočné množstvo aj na rekreačné vyžitie.

Vodná nádrž Tajch

Rekreačná oblasť Tajch s vodnou nádržou sa rozprestiera za dedinou Nová Baňa a spadá do jej katastra. Na rekreáciu ju sprístupnili v 60. rokoch minulého storočia, pôvodne slúžila baníkom. Dnes ju obkolesuje pláž (časť z nej určená aj nudistom) a široká ponuka ubytovania od chatiek až po penzióny a hotely. V okolí nájdeš zaujímavé túry, odporúčame napríklad neďaleký Zveropark.

Vodná nádrž Teplý vrch

Aj Teplý vrch je má pomerne dobré podmienky na kúpanie počas celého leta. Okolie je sčasti prírodné a sčasti zastavané, k dispozícii sú ubytovacie priestory od malých privátov až po väčšie penzióny. Ročne nádrž navštívia tisíce turistov a okrem bývania je tu zabezpečené aj stravovanie v podobe reštaurácii a bufetov. Jedna z kolíb ponúka dokonca samoobslužnú jedáleň s domácimi špecialitami.

Východné Slovensko

Zemplínska šírava

Pýchou východného Slovenska je Zemplínska šírava. Mnohí ani nevedia, že ide o umelú nádrž vybudovanú v 60. rokoch minulého storočia. Dnes je miestom na rekreáciu každého typu – od kúpania, cez vodné športy, kemping a bicyklovanie, až po turistiku. Ubytovanie rôzneho druhu je takisto zabezpečené. Odporúčame ju pozrieť aj v prípade, že si na potulkách východom krajiny.

Levočská dolina

V Levočskej doline sa nachádza bio kúpalisko, ktoré je súčasťou troch menších prírodných nádrží. Len v tomto jednom je však dovolené aj kúpanie, zvyšné slúžia na filtráciu a čistenie vody. Vyhradený priestor tu majú plavci aj rybári. V areáli nájdeš miesta na relax, pripravený gril s altánkom, trávnaté pláne, bufet s občerstvením a, samozrejme, toalety.

Sninské Rybníky

Jedno z najmladších jazierok na Slovensku sa nachádza v Snine. Bio kúpalisko Sninské Rybníky má maximálnu kapacitu 1200 osôb a rovnako ho tvoria tri jazerá, pričom kúpať sa môže len v jednom z nich. Jeho súčasťou sú aj menšie tobogany a detské šmýkačky. Areál sa po západe slnka zatvára a vstup je spoplatnený.

Veľká Domaša

Veľká Domaša patrí okresom Vranov nad Topľou a Stropkovu. Pracovalo sa na nej päť rokov počas 60. rokov minulého storočia. Aj keď má viac ako 13 kilometrov na dĺžku, v najhlbšom bode má „len“ 25 metrov. Je vyhľadávaným rekreačným strediskom a na jej južnom a východnom brehu sa nachádzajú pláže a ubytovacie zariadenia. Vstup k nádrži nie je spoplatnený.

Jazero Izra

Izru nájdeš v Slanských vrchoch pri slovensko-maďarských hraniciach. Je síce malým jazerom, no zato obklopené nádhernou prírodou. Žijú tu zriedkavé druhy rýb a kúpanie sa tu neodporúča. Radšej sa sem vyber na turistiku alebo na bicykli. Vedú tam aj vyznačené trasy a pokojne môžeš zablúdiť aj na krátky výlet do susedného Maďarska.

Jazerské jazero

V Jazersku nájdeš jazero, ktoré je už 50 rokov chránenou prírodnou rezerváciou. Vzniklo vďaka zosuvom hornín. Je veľmi malé, jeho rozloha je menšia ako jeden hektár, ale vďaka tomu ponúka zaujímavé výhľady na okolie aj super zábery do tvojho fotoalbumu. Na jeho brehu sa nachádza opustený bufet, ktorý zrušili pred desaťročiami. Na jazere máš možnosť člnkovania.

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou plochou v Slovenskom raji. V 30. rokoch minulého storočia v lokalite vznikla obec Dedinky zlúčením Imrichoviek a Štefánoviec. O dvadsať rokov neskôr bola dokončená Maša, ktorá je dodnes obľúbeným rekreačným strediskom. V jej okolí sú mnohé priváty a penzióny, bufety, reštaurácie aj miesto na prechádzku.

Kúpeš sa aj v priehradách?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, travelguide.sk
Odporúčame