Zabudni na hrubé knihy: Na týchto 20 úžasných diel ti stačí jeden deň

dievča čítajúce knihu

Niektoré knihy prečítaš za pár hodín (Zdroj: GettyImages)

#Každý to poznáme. Máš veľa povinností, musíš sa starať o rodinu či domácnosť. Napriek nedostatku času by si chcel aspoň zopár chvíľ stráviť pri dobrej knihe. Ak však nerád čítaš niekoľko stostranové hrubé zväzky, siahni po týchto 20 tenučkých dielach, ktoré prečítaš za jeden deň. Zaručujeme, že ich zhltneš na posedenie!

Alessandro Baricco – Hodváb

Ak miluješ príbehy o láske, rozhodne si prečítaj román Hodváb. Poetický príbeh sa odohráva vo Francúzsku a exotickom Japonsku 19. storočia. Hlavná postava Hervé Joncour zarába peniaze na tom, že dováža z ďalekých krajín do Francúzska larvy hodvábnika, ktoré poskytuje pestovateľom. Pri jednej z ciest do neznámych končín Japonska zažije očarenie, ktoré ho poznamená na celý život.

Alessandro Barricco hodváb
Alessandro Baricco – Hodváb (Zdroj: Martinus)

Han Kang – Vegetariánka

Juhokórejská autorka Han Kang dostala za toto dielo v roku 2016 prestížne ocenenie Man Booker International. Tento rok si tiež vyslúžila prestížnu Nobelovu cenu za literatúru.

Jongh sa jedného dňa prebudí z krvavej nočnej mory a jej život sa začne dramaticky meniť. Snívalo sa jej, že žula surové mäso a… páčilo sa jej to. Ihneď prestane jesť mäso, no jej náhle vegetariánstvo a najmä neoblomný postoj, s akým sa vzoprie svojmu mužovi i rodine, predstavuje pre okolie veľký šok.

Han Kang – Vegetariánka (Zdroj: Martinus)

John Steinbeck – O myšiach a ľuďoch

Laureát Nobelovej ceny je aj John Steinbeck. V tomto diele ti prerozpráva príbeh sezónnych robotníkov z drsného farmárskeho amerického západu. Román sa odohráva v časoch veľkej hospodárskej krízy. Chudobní obyvatelia si chcú aj napriek nedostatku peňazí splniť veľký americký sen – získať kus pôdy a postaviť dom.

Centrom dramatického príbehu je vzťah fyzicky mocného, no duševne zaostalého Lennieho a bystrého praktického Georga, ktorí sú odkázaní jeden na druhého. A potom im cestu skríži láska.

John Steinbeck – O myšiach a ľuďoch (Zdroj: Martinus)

Paulo Coelho – Alchymista

V románe sa nás autor usiluje presvedčiť o zmysluplnosti cesty za osobným šťastím. Súčasne si myslí, že každý človek má svoj príbeh, no iba málokto z nás ho uskutoční, lebo ľudia si vyberajú pohodlie a istotu namiesto rizika.

Príbeh je o chlapcovi, obyčajnom pastierovi Santiagovi. Ten verí, že jeho opakujúci sa sen je proroctvo a rozhodne sa cestovať do Egypta, kde by mal podľa sna nájsť poklad. Počas cesty sa stretne s dievčaťom menom Fatima, do ktorého sa zaľúbi. Na púšti spozná alchymistu, ktorý hovorí, že ľudia chcú nájsť poklad z legendy alebo proroctva a nie ich pointu. Santiago si začne byť neistý a pochybovať o cieli svojej výpravy. Avšak naučí sa veľa sám o sebe.

Paulo Coelho – Alchymista (Zdroj: Martinus)

Francis Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby

Najslávnejšia Fitzgeraldova kniha je klasikou americkej beletrie. Rozpráva príbeh o víťazstve a tragédii, v ktorom Fitzgerald pozoruhodným spôsobom zachytil prierez americkej spoločnosti. V diele ukazuje dva druhy bohatstva – zdedené bohatstvo Toma Buchanana a Daisy, ktorých sociálne postavenie chráni pred trestom, najmä keď Daisy unikne pred vraždou, ktorú spáchala.

Novonadobudnuté bohatstvo Gatsbyho nijak nezachráni, je zraniteľný a zamilovaný do svojej dávnej lásky Daisy. Jeho jediným priateľom je Nick Carraway, ktorý obdivuje jeho túžbu a odhodlanie. 

Francis Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby (Zdroj: Martinus)

Ernest Hemingway – Starec a more

Ak si toto posledné významné dielo Ernesta Hemingwaya ešte nečítal, rozhodne to naprav. Starec a more je totiž epickou metaforou na život, kde starec Santiago predstavuje človeka, ryba prírodu a žraloci zlo okolo nás.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
20 najlepších filmov o stredoškolákoch: Kultové snímky aj hity Netflixu – ktorý je tvoj naj?

Autor opisuje príbeh starca Santiaga, ktorý celý život chytá ryby. Počas 84 dní nechytí nič, ale v osemdesiaty piaty deň sa mu podarí konečne uloviť veľkú rybu. Tú mu však cestou späť zožerú žraloky. Prichádza s kostrou, ktorú aj tak všetci ľudia obdivujú. V diele sa snaží poukázať na silu a vytrvalosť človeka, ktorej je schopný, keď si chce splniť nejaký sen, ale aj lásku k prírode.

Ernest Hemingway – Starec a more (Zdroj: Martinus)

George Orwell – Zvieracia farma

Orwellov román Zvieracia farma, napísaný formou bájky, je podobenstvom o násilnej revolúcii nastolenej spoločenstvom, v ktorom „sú si všetci rovní“, a jeho postupnej premene v systém, kde väčšina rovných ovláda hŕstka ešte rovnejších.

Dej rozpráva príbeh zvierat pod vedením starého Majora, prasaťa, ktoré spomína na revolúciu. Hovorí o tom, aké by to bolo, keby vyhynula ľudská rasa a nakoniec by si všetky zvieratá boli rovné. Ide o politickú satirickú novelu. Orwell vo svojom diele opisuje priebeh revolúcie, ktorú ľuďom predstavili ako oslobodenie, no nakoniec sa z nej stane totalitný systém.

George Orwell – Zvieracia farma (Zdroj: Martinus)

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové

Jeden z najznámejších románov spisovateľa Erich Maria Remarquea poukazuje na zbytočnosť vojny. Sleduje osudy nemeckých vojakov na západnom fronte počas prvej svetovej vojny, pričom autor v knihe opisuje aj svoje osobné zážitky. Hlavnou postavou je Paul Bäumer, ktorý pochádza z chudobnej nemeckej rodiny. Keď spolu so svojimi spolužiakmi narukoval na vojnu, mal iba 18 rokov.

Je citlivý, priateľský, pomáha ostatným. Do vojny šiel, lebo veril, že ide brániť svoju vlasť, ale rýchlo stráca svoje ideály. Priznáva, že keď idú vojaci na front, menia sa na krvilačné beštie a zabíjajú, len aby sami prežili. Počas odpočinku v tábore spolu s kamarátmi uvažuje o tom, pre koho je vlastne vojna prospešná.

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové (Zdroj: Martinus)

James M. Cain – Poštár zvoní vždy dvakrát

Klasické dielo svetovej literatúry mnohí odsúdili či dokonca zakázali. Stalo sa však výnimočne úspešným bestsellerom. Prevratný je najmä vďaka svojmu nezvyčajne úspornému štýlu. Autor sa vyhýba opisom, dej posúva predovšetkým úsečnými dialógmi hlavných postáv a príbeh rozpráva v prvej osobe.

Hlavnou postavou je tulák Frank, ktorý zakotví v kalifornskom motoreste vo vlastníctve spokojného Gréka Nicka Papadakisa. Ten nevlastní iba motorest, ale i svoju „bielu holubičku“ – manželku Coru. Tá konečne pocíti vďaka Frankovi lásku a objaví zmysel života. Obaja sú schopní bojovať za svoju lásku, dokonca sa pokúsia zavraždiť Corinho manžela. Nakoniec ich však čaká celkom slušná skúška dôvery. 

James M. Cain – Poštár zvoní vždy dvakrát (Zdroj: Martinus)

Doris Leesing – Piate dieťa

Súčasný gotický hororový príbeh sa zameriava na narodenie dieťaťa, ktoré sa zdá byť menej ako človek – skúma neochotu spoločnosti uznať svoju vlastnú brutalitu.

Harriet a David Lovatt, rodičia štyroch detí, vytvorili idylu domácej blaženosti napriek sociálne trendy Anglicka konca 60. rokov 20. storočia. Zatiaľ čo okolo nich narastá zločin a nepokoj, Lovattovci sú si istí, že ich staromódna spokojnosť ich môže ochrániť pred vonkajším svetom – až do narodenia ich piateho dieťaťa.

Ben má príšerný vzhľad škriatka, je nenásytne hladný, nenormálne silný a násilný a nemá na sebe nič nevinné ani nemluvniatko. Ako starne a je hrôzostrašnejší, Harriet zisťuje, že ho nemôže milovať, David sa nedokáže prinútiť, aby sa ho dotkol, a ich štyri staršie deti sa ho boja. Harriet a David pochopili, že ho nikdy nikde neprijmú, a preto sú rozpoltení medzi svojimi rodičovskými inštinktmi a šokovanou reakciou na toto zúrivé a nemilované dieťa, ktorého existencia otriasa ich vierou v dobromyseľný svet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prečo sa stať dobrovoľníkom? 5 dôvodov, aby si začal už dnes
Doris Leesing – Piate dieťa (Zdroj: Martinus)

Françoise Sagan – Dobrý deň, smútok

Autorkin debutový román prináša dramatický príbeh, v ktorom sa sedemnásťročná Cécile, zvyknutá mať prelietavého otca Raymonda predovšetkým pre seba, nedokáže zmieriť s tým, že sa rozhodol opäť oženiť. Anne je zrelá žena, vyznávajúca spoločenské konvencie, takže chce urobiť z Cécile zodpovednú študentku a dať jej do života len to najlepšie.

Tá sa však priam chorobne obáva, že to naruší jej ľahkomyseľný vzťah s otcom a zvádza vnútorný boj nielen so svojím okolím, ale aj sama so sebou. Vlastné myšlienky ju privedú k postupnému sebapoznávaniu, na povrch sa prediera nielen jej emocionálna nestabilita či povrchnosť, ale aj egocentrická a zákerná osobnosť. Na pultoch kníhkupectiev nájdeš knihu obsahujúcu aj rovnako krátke, ale silné dielo Akýsi úsmev.

Francoise Sagan – Dobrý deň, smútok (Zdroj: Martinus)

Arthur Conan Doyle – Pes baskervillský

Klasika svetovej detektívky, v ktorej si A. C. Doyle dovolil odovzdať žezlo pátrajúceho detektíva do rúk Dr. Watsona. V románe vystupuje slávny detektív Sherlock Holmes a jeho pomocník, doktor Watson. Vo všetkých príbehoch s týmto slávnym detektívom nájdeme typickú atmosféru stupňujúceho sa napätia, suchý anglický humor a neúprosnú logiku v odhaľovaní naoko neriešiteľných prípadov, ktoré ani po toľkých rokoch od svojho vzniku nestrácajú svoje čaro.

Príbeh sa otvára, keď Holmesa a jeho priateľa Dr. Watsona navštívi v ich byte v Londýne Dr. James Mortimer, ktorý prináša príbeh záhadnej smrti svojho pacienta sira Charlesa Baskervilla. Mortimer žije v Dartmoore, čo je známa oblasť blát a vresovísk v Devone v juhozápadnom Anglicku. Sir Charles Baskerville sa obával rodinnej kliatby, ktorá vraj od čias anglickej občianskej vojny stíha členov rodu Baskervillov. 

Arthur Conan Doyle – Pes baskervillský (Zdroj: Martinus)

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

Nadčasová rozprávka pre dospelých a deti. Príbeh sa začína haváriou pilota na Sahare, kde sa stretáva s Malým princom, záhadným chlapcom z inej planéty. Malý princ pochádza z malej planéty B 612, kde žije so svojou milovanou Rose.

Počas svojho putovania vesmírom navštívi rôzne planéty, kde stretáva zvláštnych obyvateľov, ako sú kráľ, namyslenec, pijan, lampár a zemepisec, ktorí predstavujú rôzne aspekty ľudskej povahy a spoločnosti. Každé stretnutie prináša malému princovi nové poznatky o živote, láske a priateľstve. 

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ (Zdroj: Martinus)

Michal Viewegh – Andělé všedního dne

V príbehu hrajú hlavnú úlohu štyria anjeli, ktorí majú za úlohu spríjemniť posledné chvíle na tomto svete osobám, ktoré majú počas toho dňa zomrieť. Vlastne nielen im, ale aj ich blízkym. Nemôžu však daný osud nijako výrazne meniť a smrť vyvolených je nevyhnutná, hoci sami anjeli nevedia prečo.

Snažia sa preto čo najviac prebudiť a oživiť city medzi danými osobami a ich blízkymi, či im splniť posledné priania, či už sami alebo prostredníctvom druhých. Môžu tiež ľuďom vnuknúť nejakú myšlienku, hoci tento spôsob nie je celkom správny. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Túžiš zapadnúť v kolektíve? 3 tipy, kde väčšina ľudí robí najväčšiu chybu
Michal Viewegh – Andělé všedního dne (Zdroj: Martinus)

Franz Kafka – Premena

V diele Premena od Franza Kafku autor zobrazuje arogantný postoj ľudí, aj tých najbližších, k človeku, ktorý sa nejako odlišuje od spoločnosti. Kafka si však vybral originálnu príčinu zlého počínania rodiny voči synovi a bratovi. Nechal ho premeniť na chrobáka, ktorý nevie hovoriť, má zvrátené chuťové cítenie a obľubuje tmavé zákutia izby. To ho odlišuje od zvyšku spoločnosti.

Gregor Sams, obchodný cestujúci, ktorý ako každé ráno vstáva, aby mohol vlakom odcestovať do práce. V rodine bol jediným zarábajúcim, pretože rodičia mali zdravotné problémy a sestra ešte študovala. Jedno ráno zaspí a keď sa zobudí zistí, že sa premenil na veľkého chrobáka. Franz Kafka v knihe rozoberá témy absurdného sveta v protiklade k racionálnemu, boj človeka so svojou bezvýznamnou existenciou, problémy medziľudských vzťahov, odlišnosť, odcudzenie, ale aj vykorisťovanie.

Franz Kafka – Premena (Zdroj: Martinus)

Albert Camus – Cudzinec

Hlavná postava Meursault je osamelý človek, ktorý hľadá zmysel života uprostred ,,nezmyselného“ sveta. Život ho postaví pred rôzne situácie, on ich prijíma bez rozmýšľania a nevidí v nich zmysel. Bezvýznamné sa mu zdá ,,priateľstvo“ s Raymondom, alebo tiež budúce manželstvo s Mariou.

Meursault je cudzincom nielen v ľudskej spoločnosti, nechápe pravidlá fungovania sveta a v živote nevidí zmysel, ktorý sa snaží nájsť. Vlastný osud je mu viac-menej ľahostajný, len sa tak pretĺka každým jedným dňom a prežíva. Všetko sa však zmení, keď jedného dňa zabije Araba.

Albert Camus – Cudzinec (Zdroj: Martinus)

Lewis Carroll – Alica v krajine zázrakov

Príbehy o Alici v krajine zázrakov a za zrkadlom si obľúbili nielen malí, ale aj veľkí po celom svete. Lorin Charlotte Liddellová, Alice Pleasance Liddellová, Edith Mary Liddellová boli tri mladistvé dievčatká, sestry, s ktorými Lewis Carroll cestoval loďkou po Temži z Oxfordu do Godstowu.

Počas plavby sa Alice opýtala Carrolla, či by im nerozprával príbeh – rozprávku. A Carroll tak rozpovedal pozoruhodný príbeh o Alici, ktorá svojím pádom do králičej nory vniesla bizarne fantastické prvky do svojho rozprávkového života. Alice niekoľkokrát prosila, aby jej Carroll príbeh napísal a mohla si ho kedykoľvek čítať, až nakoniec Carroll podľahol prianiu dieťaťa a naozaj spis vytvoril. Na Vianoce v roku 1864 potom Alice dostala od Carrolla darček – prepracované a rozšírené rozprávanie i s ilustráciami.

Lewis Carroll – Alica v krajine zázrakov (Zdroj: Martinus)

Gabriel García Márquez – Kronika vopred ohlásenej smrti

Hlavnou postavou je Bayardo San Román, ktorý vráti svoju nevestu jej rodičom len niekoľko hodín po obrade, pretože zistí, že už nie je panna. Rodina ju prinúti, aby prezradila meno svojho milenca, a jej bratia sa zaprisahajú, že Santiaga Nasara za potupenie sestry zabijú. To, čo sa má stať, priam visí vo vzduchu.

Každý v mestečku vie, že sa chystá krvná pomsta za zneuctenie mladej ženy, iba domnelý zvodca nič netuší. Za túto okolnosť v ich očiach niesol zodpovednosť Santiago Nasar. Novela opisuje okolnosti, v ktorých celá dedina o pripravovanej vražde vie, ale nik sa jej nesnaží zabrániť.

Gabriel García Márquez – Kronika vopred ohlásenej smrti (Zdroj: Martinus)

Thomas Mann – Smrť v Benátkach

Novela Smrť v Benátkach eticky a esteticky končí jedno obdobie autorovho vývoja, rieši problém harmónie ducha a zmyslov, mravnej a estetickej krásy. Hlavným hrdinom príbehu je spisovateľ Gustav von Aschenbach z Mníchova, ktorý je doslova otrokom svojej práce, pretože vo svojom osamelom živote nemá nič iné, na čom by lipol.

Je síce všeobecne považovaný za génia, ale len on sám vie, že jeho diela sú vydreté každodennou starostlivo naplánovanou prácou. Táto rutina ho však na dlhé desaťročia oddelila od skutočných životných zážitkov. Nakoniec sa rozhodne, že by mu všednosť bežných dní aj jeho psychické problémy pomohlo zmeniť cestovanie.

Thomas Mann – Smrť v Benátkach (Zdroj: Martinus)

Charlotte Perkins Stetson – Žltá tapeta

Autorka poňala dielo ako fiktívny denník mladej ženy z konca 19. storočia. Tú s podozrením na popôrodnú hystériu umiestnia vo veľkom koloniálnom sídle, pričom jej liečba spočíva v maximálnej izolácii a zákaze aktivity. Čoskoro začne vnímať, že toto prostredie nie je presne také, ako predpokladala a čitateľ spoznáva jej hroznú situáciu. Kniha Žltá tapeta je považovaná za jeden z prvých psychologických hororov a ovplyvnila mnohých neskorších autorov.

Kniha
Charlotte Perkins Stetson – Žltá tapeta (Zdroj: Martinus)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame