Ľudstvo na svoju spotrebu potrebuje až 1,75 zemeguľe: Od dnešného dňa svet žije na ekologický dlh

Zdroj: Photo by Jasmin Sessler on Unsplash

#Na svete momentálne žije 7,72 miliardy ľudí. Toto číslo narastá každou sekundou a nie je žiadnym tajomstvom, že už niekoľko rokov nedokáže naša Zem pokryť potreby každého človeka. Veľká chudoba v niektorých častiach sveta, nedostatok potravín, pitnej vody či obmedzovanie množstva narodených detí v jednej rodine je v mnohých krajinách už žiaľ samozrejmosťou.

ROZHOVOR Lukáš a Šimon si na odpade si založili úspešný biznis: Zo starého plastu pečú dizajnové kúsky

Ako informuje portál Footprint Network, od dnešného dňa žijeme na planéte Zem na ekologický dlh. To znamená, že sme vyčerpali všetky prírodné zdroje, ktoré je naša planéta schopná za jeden rok nahradiť. Ide pritom o najskorší dátum v histórii. Minulý rok totiž tento deň pripadol na 1. augusta. V praxi to znamená, že ľudstvo by na uspokojenie svojej spotreby potrebovalo až 1,75 Zeme.

Tento deficit je spôsobený likvidáciou zásob ekologických zdrojov a hromadením odpadu, predovšetkým oxidu uhličitého v atmosfére. Deň, počnúc ktorým žijeme na ekologický dlh, je organizovaný a vypočítaný spoločnosťou Global Footprint Network. Ide o medzinárodnú výskumnú organizáciu, ktorá poskytuje subjektom s rozhodovacou právomocou ponuku nástrojov, ktoré pomôžu ľudskej ekonomike fungovať v rámci ekologických limitov Zeme.

Študenti z Nitry poukázali na katastrofálnu situáciu: Revír je domovom rýb, nie odpadkov!

Mali by sme sa preto zamyslieť nad tým, ako žijeme svoje životy a pokúsiť sa aspoň trošku minimalizovať ekologické dopady ľudskej činnosti na našu Zem. Jeden človek síce nič nezmení, no história si pamätá mnoho momentov, kedy sa ľudia z celého sveta spojili pre dobrú vec. Tak prečo nie práve teraz?

Zdroj: worldometers.info, footprintnetwork.org
Odporúčame