Ak nemáš prax a chceš pracovať, toto je šanca pre teba: Stačí ti chuť učiť sa

Monika Fargašová, Michal Herényi

Monika Fargašová, Michal Herényi (Zdroj: McDonald's)

#Nerobí ti problém celé dni kecať s kamošmi online, no zišlo by sa ti zlepšiť komunikáciu aj v reálnom svete? Alebo chceš konečne prekonať strach z prebratia zodpovednosti? Možno tiež patríš medzi stresmanov a chcel by si sa stať trochu odolnejším. Najlepším miestom, kde sa toto všetko naučíš, a ešte za to dostaneš aj zaplatené, je práca. More skúseností, nových skills a v neposlednom rade benefitov ponúka práca v McDonald’s, kde dostaneš príležitosť ukázať, čo v tebe je. Aj keď si myslíš, že toho zatiaľ nie je veľa.  

V obľúbenej sieti reštaurácií majú šancu najrôznejší uchádzači, ktorí si môžu vybrať z pozícií na trvalý pracovný pomer, skrátený úväzok aj brigády. Nemusíš sa báť, ak ešte nemáš potrebné pracovné skúsenosti, a to nielen v gastro sektore. Dôležitá je chuť učiť sa a pracovať v rokmi zabehnutom systéme, ktorý ti bude pomáhať rásť. V McDonald’s pracuje množstvo ľudí, ktorí kedysi začínali ako brigádnici a dnes zastávajú manažérske pozície.

Dá sa to aj bez praxe

„Väčšinou máme brigádnikov, ktorí sú vysokoškoláci alebo stredoškoláci vo vyšších ročníkoch. A tí zvyčajne nemajú žiadnu skúsenosť s prácou v gastro biznise, takže ich učíme všetko od začiatku. Hoci je to vítané, nie je ani podmienkou, ak niekto nemá žiadnu predchádzajúcu skúsenosť z inej brigády,” vysvetľuje Lucia Matulová, licenčná partnerka troch reštaurácií McDonald’s v Bratislave – na Lamačskej ceste, v Bory Mall a v Auparku.

McDonald's predajňa
McDonald’s predajňa (Zdroj: McDonald’s)

Dôležitejšie než tvoja prax sú zodpovednosť, schopnosť riadiť si čas a svoje naplánované zmeny aj dodržiavať. Hodiť sa ti bude aj časová flexibilita, keďže v Mekáči sa pracuje počas dňa i večer. Ďalšou podmienkou je chuť učiť sa nové veci a komunikovať.

Všetko spĺňaš? Potom ti už len stačí zvládnuť pracovný pohovor, kde si budú tvoji budúci vedúci všímať, ako komunikuješ, čo o sebe hovoríš, ale napríklad aj to, aké máš hobby. Tak ako všade, aj tu platí, že najdôležitejšie je byť sám sebou a čo najúprimnejšie opísať svoje očakávania a seba ako človeka. Strach z pohovoru však určite mať nemusíš.

„Vedúci bol na pohovore úplný pohoďák. Všetci si tam tykajú, takže sme si rovno začali aj my. Celý Mekáč je založený na rodinnom, priateľskom prístupe. Pohovor nebol mega striktný, nedostával som klasické otázky, len sme sa uvoľnene porozprávali. Dostal som podklady, čo robiť ďalej, všetko bolo jednoznačné, čierne na bielom,” spomína si na svoj pohovor 19-ročný Michal Herényi.

Pohovor zvládol, a tak už dva roky pôsobí v McDonald’s na Prievozskej ulici v Bratislave ako brigádnik na pozícii Guest Experience Leader (GEL), na ktorú sa vypracoval zo základného pracovníka, tzv. Crew, za rok a pol. Táto pozícia zahŕňa v prvom rade starostlivosť o zákazníkov, aby dostali stopercentný servis podľa štandardov. GEL ich víta, radí im pri objednávaní cez kiosky či mobilné aplikácie, stará sa aj o čistotu prevádzky. Komunikuje tiež s ostatnými zamestnancami, ktorých môže trénovať, radiť im a má k nim celkovo osobnejší vzťah než manažér.

Michal Herényi
Michal Herényi (Zdroj: McDonald’s)

Benefity, ktoré si zamiluješ

Ak sa ti podarí úspešne zvládnuť pohovor, pre čo najľahšie začlenenie sa na pracovisko a podporu v prvých mesiacoch bude pre teba pripravený onboardingový proces, ktorý zahŕňa plán úvodných dní a školení počas prvých týždňov a mesiacov. „Novému kolegovi dáme všetky nutné informácie, ktoré bude pri svoje práci potrebovať. Okrem širokej škály teórie sme aj zástancami „learning-by-doing“, kde nových kolegov pri ich tréningoch sprevádza skúsenejší kolega, ktorý vie vysvetliť, nasmerovať a pomôcť, keď je potrebné. Pravidelne dávame spätnú väzbu, po úspešnom zapracovaní upravujeme v závislosti od výkonu mzdu,” opisuje Vladimír Tomko, licenčný partner reštaurácie McDonald’s vo Zvolene.

Okrem atraktívnej mzdy je pre zamestnancov pripravená široká škála benefitov, a to aj pre tých, čo pracujú formou skráteného úväzku či brigády. „Aj keď bol mojou prvotnou motiváciou plat, teraz nehľadím iba na to, ale aj na ďalšie benefity, pre ktoré ostávam v Mekáči. Na mojej pozícii mám napríklad preplatený lístok do kina, k dispozícii ovocie, pitný režim, často máme aj rôzne bonusy. Tiež je pre mňa výhodné, že si môžem flexibilne naplánovať pracovné hodiny, či už ráno alebo večer a zladiť si ich podľa školy, alebo ako mi to vyhovuje,” hovorí Monika Fargašová, ktorá už druhým rokom pracuje ako brigádnička tiež na pozícii Guest Experience Leader v reštaurácii na Prievozskej ulici v Bratislave.

Možnosť nastaviť si zmeny podľa seba je najdôležitejším benefitom aj pre jej kolegu, Michala Herényiho. Flexibilitu a zhovievavosť oceňuje najmä teraz, keď je v maturitnom ročníku a mohol sa dopredu dohodnúť, že v máji, kedy má skúšky, nebude pracovať vôbec. Michal vyzdvihuje aj zamestnaneckú stravu. Na svojej pozícii GEL-a má možnosť 100 % preplatenia menu do určitého množstva. Crew, tréneri, baristi a ďalšie podobné pozície majú zasa 55 % zľavu z celého menu na prakticky neobmedzené množstvo.

Monika Fargašová
Monika Fargašová (Zdroj: McDonald’s)

Vďaka práci v Mekáči vyrastieš

Nevyčísliteľným benefitom pre oboch brigádnikov sú rôzne soft skills, ktoré sa naučili vďaka práci v McDonald’s. Obaja sa výrazne zlepšili v komunikácii s ľuďmi, slovnej zásobe a vyjadrovaní. Michal je vďaka svojej práci sebavedomejším, dochvíľnejším a zodpovednejším. Monika je rada, že sa vďaka spolupráci s množstvom kolegov naučila vychádzať s každým a v rôznych situáciách, čo sa jej zíde aj do budúcna. Stala sa tiež odolnejšou voči stresu a lepšie zvláda rýchlejšie pracovné tempo.

Aj keď Monika študuje právo, svoje zamestnanie považuje za dobrú štartovaciu čiaru. „Bývala som v strese, že mám v životopise len prácu v McDonald’s, ale teraz, keď som sa vypracovala na vyššiu pozíciu a mám už nejakú zodpovednosť, je to určite dobrá referencia do CV a naozaj dobrá skúsenosť, ktorá sa mi zíde, opisuje. Aj Michal si myslí, že práca v Mekáči je na začiatok kariéry super vďaka tomu, že je všestranná. Vie dať človeku veľa tým, že sa v ňom naučí mix všetkého – od prípravy jedál a kávy, cez komunikáciu so zákazníkmi až po manažovanie.

Na svoju prvú brigádu v McDonald’s spomína aj influencerka Patra Bene. Sama tvrdí, že sa tam naučila veľa vecí, ktoré využíva dodnes. Vo videu definovala dôvody, prečo by mali ísť ľudia brigádovať práve do McDonald’s.

Zamestnávateľ s hodnotami, za ktorým si budeš stáť

McDonald’s dáva šancu rôznym vekovým skupinám ľudí s chuťou pracovať, či už staršej, strednej alebo tej najmladšej – gen Z, od ktorej sa vedia ostatní toho tiež veľa naučiť a inšpirovať sa. „Vnímam ako devízu, že táto generácia má v sebe zdravú dravosť, nič pre ňu nie je nemožné. Mladí kolegovia nevidia v ničom problém, všetko je pre nich dostupné. Dokážu si veľmi rýchlo vyhľadať veci, sú zruční v digitálnom svete,” opisuje svoju skúsenosť Lucia Matulová.

Podľa Vladimíra Tomku majú mladí ľudia nesmiernu energiu a odhodlanie. „Majú zároveň radi vlastnú slobodu a potrebujú cítiť, že to, čo robia, má zmysel. V tomto duchu je aktívna obojstranná komunikácia mimoriadne dôležitá. Veľa počúvať, vnímať a zároveň vysvetľovať, čo a prečo robíme. Aký to má širší význam a dopad na zákazníka.”

Vladimír Tomko
Vladimír Tomko (Zdroj: McDonald’s)

Práve generácia Z je známa tým, že sú pre ňu dôležité aj iné aspekty, ako je len plat či rôzne benefity. Jednoducho, potrebuje vedieť, že so zamestnávateľom ladí aj v otázkach hodnôt, ako je diverzita, inklúzia, dôraz na psychický wellbeing, ale aj spoločensky zodpovedné aktivity. To všetko je mimoriadne dôležité aj pre McDonald’s – jedna z hlavných hodnôt spoločnosti je, že rešpektuje a dáva príležitosť každému.

„Máme mnoho materiálov pre zamestnancov o tom, že princípy rôznorodosti, rovnakého zaobchádzania a začlenenia sú v našich reštauráciách samozrejmosťou.  Každý zamestnanec ich má načítané a podpisuje ich. Doteraz sme sa nestretli s nejakým zásadným problémom. Neriešime, či je niekto on, ona alebo oni. Je to všetko o komunikácii, spolupráci a rešpekte vnútorného rozpoloženia každého zamestnanca,” hovorí Lucia Matulová.

Zamestnanci tiež majú k dispozícii komunikačnú platformu Workplace, psychologickú poradňu či osobu, na ktorú sa môžu obrátiť, ak cítia, že niektorý z ich podnetov nebol správne vyriešený.

V McDonald’s už roky naberá na dôležitosti aj spoločenská zodpovednosť, vrátane snáh o znižovanie emisnej stopy a udržateľnosť. Jednou z obľúbených aktivít, do ktorej sa môžu zamestnanci zapojiť, je aj Trash Patrols, v rámci ktorej upratujú bližšie i vzdialenejšie okolie reštaurácií. „Separácia odpadov, kontinuálne znižovanie plastového odpadu či aktívne zapájanie sa našich kolegov do zelených aktivít sú konkrétne príklady, že konáme. Spoločensky zodpovedné aktivity majú zmysel, keď sa robia z presvedčenia. Vtedy to ide od srdca a aj naši kolegovia si to cenia,” uzatvára Vladimír Tomko.

ZISTI VIAC O PRÁCI V MCDONALD’S 

Zdroj: PR článok
Odporúčame