ROZHOVOR Lukáš a Šimon si na odpade si založili úspešný biznis: Zo starého plastu pečú dizajnové kúsky

Foto: archív Umelohmotne

#Môže byť plast vzácny? Priatelia Šimon Horna (30) a Lukáš Adámek  (29) zo Starej Turej o tom vôbec nepochybujú. Postavili si vlastné stroje na drvenie a pečenie použitých plastov, aby z nich vyrábali originálne produkty. Kryty na mobil, pestrofarebné kvetináče či pánske motýliky značky Umelohmotné si už našli cestu do mnohých slovenských domácností. Experimentátorov teší, že plastovému odpadu dávajú druhú šancu a pri vymýšľaní nových produktov sa rozhodne nenudia.

Kde ste sa vy dvaja našli a aké je vaše zázemie?

Našli sme sa v prvej triede na základnej škole, teda pred vyše 23 rokmi. Odvtedy sme toho spolu zažili veľa, vrátane spoločných projektov. Umelohmotné je zatiaľ tým najväčším. Ak nerátame bunker, ktorý sme ako deti vykopali. (smiech) Šimon študoval dokumentárnu tvorbu a momentálne pracuje ako Video Content Creator. Ja (Lukáš, pozn. red.) som študoval informatiku a ekonómiu a pracujem ako finančný riaditeľ v menšej firme. Týmto sme výrazne odlišní, ale obidvaja máme záľubu v technických projektoch, čo nás priviedlo aj k Umelohmotnému.

Celá myšlienka Umelohmotného je veľmi zaujímavá. Kedy ste v plastoch začali vidieť niečo viac?

Myšlienka sa zrodila na jar v roku 2016, keď sme sedeli u nás v Starej Turej večer pri pive a Šimon mi ukázal virálne video Davea Hakkensa o projekte Precious Plastic. Vo videu ukazuje, ako sa dá v domácich podmienkach recyklovať plastový odpad. Zaujala nás jednoduchosť strojov a výzva, či také niečo dokážeme zostrojiť a bude to fungovať. Rovnako nás oslovilo aj spracovávanie plastového odpadu, ktorého je všade naozaj veľa, a vytváranie dizajnových produktov.

Foto: archív Umelohmotne

Holanďan Dave Hakkens mal naozaj skvelý nápad – pustil sa do zjednodušovania veľkých priemyselných strojov na spracovanie plastov tak, aby ich mohli využiť amatérski kutili aj v domácich podmienkach a plastový odpad takto chytil druhý dych. Navyše, všetky postupy bezplatne zverejnil na internete, aby sa k nim dostali ľudia zo všetkých kútov sveta. Využili ste tieto návody aj vy? Ako vyzerali vaše začiatky?

Začiatky boli ťažké, pomalé, s komplikáciami a veľa nepodarkami. Stroje sme si vyrábali doma, niekedy za pomoci známych, ale primárne svojpomocne. Použili sme návody z Precious Plastic, urobili sme iba pár drobných zmien tam, kde sme videli priestor na zlepšenie. Návody sú veľmi detailné, aby si teoreticky mohol stroje zostrojiť ktokoľvek. Samozrejme, treba mať isté skúsenosti, či už so zváraním alebo zapájaním elektriny. Častejšie sa stretávame so situáciu, že si ľudia zháňajú niekoho, aby im stroje postavil. Sami sa na to necítia a nemajú potrebné vybavenie. My máme tri stroje – šrotovník, rúru, v ktorej lisujeme väčšie produkty a manuálny vstrekolis na výrobu menších a detailnejších výrobkov. Aj pri ich stavbe sme recyklovali staré veci – šrotovník poháňa motor z miešačky a naša rúra vznikla zo starej Mora rúry od suseda.

Spájajú sa vám s obdobím experimentovania aj zábavné zážitky?

Raz za čas sme vyhodili ističe alebo ma trochu kopla elektrika, ale to berieme ako bežné veci. Na experimentovanie sme v úvode nemali ani dostatok odpadu, takže sme sa vybrali vyberať smetiaky. Dodám, že vtedy som pôsobil ako poslanec mestského zastupiteľstva a učiteľ na strednej škole. Od tohto sme našťastie mohli rýchlo upustiť, keďže nám odvtedy radšej celá rodina a známi začali odkladať ich plastový odpad. Neskôr nám ho začali nosiť aj ľudia, ktorí nás poznajú z trhov a internetu. Teraz už musíme často aj odmietať, pretože plastu máme v poslednej dobe toľko, že ho nestíhame spracovať.

Foto: archív Umelohmotne

Čo sa odvtedy zmenilo?

Zmenilo sa toho veľa – zlepšila sa kvalita výrobkov, posúvame technické limity výroby a vyrábame čoraz zložitejšie produkty. Zvýšila sa naša rozpoznateľnosť medzi ľuďmi, a teda sa zvýšili aj zdroje odpadu a ponuky na spolupráce. Doteraz sme spolupracovali s Curaprox, ktorým sme vyrábali z ich použitých zubných kefiek stojančeky na medzizubné kefky, s Pohodou, kde sme priamo na festivale vyrábali zo štuplíkov festivalové klipy a momentálne spolupracujeme s kozmetickou značkou 2SIS, pre ktorú vyrábame recyklované mydelničky z ich použitých nádobiek.

Čo všetko z plastov vyrábate? Viete spracovať všetky typy?

Počas celej našej plastovej kariéry sme doteraz vyrábali misky rôznych tvarov a veľkostí, kvetináče, poháriky na zubné kefky, nástenné hodiny, pánske motýliky, stojany na medzizubné kefky, mydelničky a kryty na mobily. Prvé výrobky boli asi ako moje počiny v kuchyni – pripálené a nepripomínajúce nič, čo sme dovtedy videli. Našťastie sme sa rýchlo naučili piecť plasty a odvtedy už len výnimočne vydymíme miestnosť. Žiaľ, nevieme spracovať všetky typy plastov, pracujeme iba s dvomi druhmi – polyetylénom a polypropylénom. To sú tie, ktoré majú v recyklačnom piktograme čísla 2 a 5.

Foto: archív Umelohmotne

Ako prebieha výroba?

Najprv si plasty roztriedime podľa typov a farieb. Musíme ich očistiť od všetkých nečistôt a etikiet, túto časť máme najmenej radi. Potom prichádza zábavnejšia činnosť – šrotovanie plastu na drť, alebo ako my hovoríme, na márne kúsky. Tie následne miešame do farebných kombinácií a topíme do foriem.

Sú niektoré produkty náročnejšie na čas ako iné?

Naozaj záleží od produktu. Pri tých najmenších vieme vyrobiť jeden kus za dve minúty. Patria sem napríklad festivalové klipy pre Pohodu, ktoré sú malé a máme formu, z ktorej naraz vytiahneme štyri. Naopak, niektoré produkty trvajú aj trištvrte hodinu. Od tých ale postupne upúšťame. Poháriky na zubné kefky sme prestali vyrábať úplne.

Je vaša tvorba konkurenciou pre iné plastové výrobky? Dokáže vás projekt uživiť?

Povedali by sme, že na slovenskom trhu nie sú výrobky, ktorým by naše produkty konkurovali a naopak. Zameriavame sa na dizajn, ktorý sa klasickou priemyselnou výrobou nedá dosiahnuť a unikátnosť každého výrobku, ktorý je v kontraste s klasickou sériovou výrobou. Samozrejme, nedosahujeme kvalitu profesionálnej výroby, ale postupne ju zlepšujeme. Výrobky predávame s upozornením, že ich neodporúčame na styk s jedlom, keďže nevieme zaručiť zdravotnú nezávadnosť. Predsa len, sú vyrobené z odpadu. Čo sa týka predaja, v jeho momentálnom rozsahu by nás určite neuživil. Predávame skôr za ľudové ceny a naším cieľom je, aby si projekt zarábal sám na seba, na nové formy a podobne.

Foto: archív Umelohmotne

Spolupracujete aj priamo s Daveom Hakkensom a Precious Plastic? 

S Daveom a celým Precious Plastic sme v kontakte, čas od času im aj pošleme naše výrobky na vystavenie. Zatiaľ sme sa nestretli osobne, ale veríme, že sa to v budúcnosti podarí.

Čo vám robí najväčšiu radosť?

Sú to drobné úspechy, ako keď nám funguje nová forma, keď objavíme novú zaujímavú kombináciu farieb, ale najmä keď vidíme, že sa naše výrobky páčia ľuďom a majú úspech.

Zvažujete sprístupniť svoje stroje pre verejnosť, aby si ľudia vyrobili vlastné výrobky z plastového odpadu?

Sprístupnenie pre verejnosť zatiaľ nechystáme. Náklady na priestor a niekoho, kto by na to celé dohliadal, sú momentálne nad naše možnosti.

Staráte sa o životné prostredie aj inak, napríklad žijete zero waste?

Nie, nežijeme úplne bezodpadovo. Tento koncept veľmi podporujeme, aj sa snažíme produkovať menej plastového odpadu, ale niekedy je pre nás ťažké vzdať sa plastov, tak si ich radšej zrecyklujeme. Hoci najradšej by sme boli, ak by sme žiaden odpad spracovávať nemuseli. V tomto smere nás inšpiruje slovenský bezobalový obchod U Vážky. Je super, keď pri nákupe nemusíte zbytočne používať plastové a papierové vrecká a nádoby.

Foto: archív Umelohmotne

Aké sú vaše ciele a plány do budúcna?

Máme dva hlavné ciele – prinášať ľuďom jedinečné dizajnové výrobky, ktoré spestria ich domov a šíriť osvetu o recyklácii. Chceme motivovať ľudí, aby triedili, lebo to je riešenie ako nakladať s narastajúcim množstvom plastového odpadu. Momentálne pracujeme na dvoch veľkých projektoch. Jedným je vývoj nového produktu, ktorý zatiaľ neprezradíme, ale bude spadať do kategórie módnych doplnkov. Výrobnou zložitosťou presahuje naše doterajšie výrobky a to je to, čo nás baví – mať nové výzvy. Druhý projekt je ešte zaujímavejší. V spolupráci s neziskovou organizáciou Sociálne služby Myjava pripravujeme otvorenie dielne pre sociálne znevýhodnených ľudí, kde si budú môcť jednoducho a slušne zarobiť. V prípade úspechu plánujeme otvorenie viacerých podobných dielní na Slovensku.

Odporúčame