Geniálny eko nápad zo Slovenska: Tento jednoduchý patent môže výrazne obmedziť množstvo odpadu

pixabay.com

#Jeden Slovák ročne vyprodukuje v priemere viac ako 300 kilogramov odpadu. Z toho je len približne jedna štvrtina recyklovateľná či recyklovaná. Zvyšok končí na skládkach a v spaľovniach. Predovšetkým odpad z plastov predstavuje jednu z vážnych hrozieb pre naše životné prostredie. To sa však môže zmeniť a to aj vďaka vynálezu zo Slovenska, ktorého patent oslovil aj firmy v Nemecku či arabských krajinách.

Slovák Michal Michalko vynašiel ekologickú a vratnú plastovú fľašu. V čom sa líši od plastových fliaš, ktoré sa dali v minulosti vrátiť v obchodoch? Predovšetkým v tom, že ide o takzvanú prezliekaciu fľašu. Tá umožňuje fľašu obaľovať do nových vrstiev potlačených na fóliu a tým meniť vzhľad fľaše. Základ fľaše však ostáva stále jeden.

Vyzliekateľná vrstva je zo 100% rozložiteľného materiálu, ktorý môže po využití skončiť napríklad v komposte. Celkovo by sa tak výrazne obmedzila produkcia a vyhadzovanie plastových fliaš.  V tomto momente sa pracuje na stroji, ktorý má tento patent vyrábať, jeho prototyp zostrojili v chemičke v podtatranskom Svite.

***Konštruktéri zo Svitu vymysleli takzvanú prezliekaciu fľašu***Práve dokončujú stroj, ktorý má patent vyrábať. Umožnil by meniť vonkajší vzhľad plastovej fľaše. Mohla by to byť pomoc pre životné prostredie. Len na Slovensku končí ročne v komunálnom odpade 150-tisíc ton plastov.Ivana Ratkovska a Dominika Kusá

Uverejnil používateľ Správy RTVS Sobota 4. marca 2017

Odporúčame