Prepadol si vapovaniu? Po tomto zistení hodíš elektronickú cigaretu do koša

Podľa výsledkov analýzy vzťahu mladých ľudí k vapovaniu sa zistilo, že tomuto typu závislosti holduje menej ľudí než tomu bolo v predošlom roku (Zdroj: Freepik/prostooleh)

#Vape alebo elektronická cigareta, zažíva svoj boom už niekoľko rokov. Siahajú po nej čoraz mladší ľudia, čo predstavuje ešte väčšie riziko, keďže vapovanie samo o sebe nie je nič moc. Nová vedecká štúdia však prišla so šokujúcimi výsledkami, vďaka ktorým aj ty okamžite odhodíš túto neresť do koša.

Zdravšia alternatíva?

Ak aj ty patríš do skupiny ľudí, ktorí siahajú po elektronickej cigarete v domnienke, že ide o zdravšiu alternatívu tých klasických, musíme ťa sklamať. Zdroj uvádza, že v niektorých prípadoch môže ísť dokonca o čosi škodlivejšiu alternatívu obyčajnej tabakovej cigarety.

S výsledkom mal, podľa portálu, prísť vedecký časopis Tobacco Control, ktorý informoval o výskume. Jeho predmetom bola analýza moču u dospievajúcich ľudí, ktorí podľahli vapingu. U tých respondentov, ktorí si užívali tento neduh na pravidelnej báze, boli hladiny olova v moči vyššie až o 30 percent, než tomu bolo o príležitostných konzumentov.

Neprípustné látky  

Podľa výsledkov analýzy vzťahu mladých ľudí k vapovaniu sa zistilo, že tomuto typu závislosti holduje menej ľudí než tomu bolo v predošlom roku. To však neznamená, že sa znížila spotreba nikotínových výrobkov, skôr naopak.

„Aj keď sa vaping považuje za bezpečnú alternatívu k fajčeniu, aerosól stále obsahuje celý rad chemikálií vrátane ťažkých kovov, ktoré – pri chronickej expozícii – môžu viesť k dlhodobým zdravotným účinkom,“ uviedla Kelly Burrowes, ktorá sa na spomínanej štúdii ale nezúčastnila.

Nebezpečné ťažké kovy

Okrem „bežnej“ vypestovanej závislosti od nikotínu, by ťa mohla ohroziť napríklad aj ťažká toxicita z kovov, ktoré sa v elektronických cigaretách objavili. Otázkou zostáva, či sa tento druh vapov dostal aj na Slovensko.

„Kadmium a olovo sa často nachádzajú v aerosóle z ohrievacej cievky a spájkovacích komponentov. Avšak urán nebol zvyčajne hlásený v e-liquidoch alebo aerosóloch, ale je zaujímavým zistením kvôli jeho vysokej toxicite,“ vyhlásila odborníčka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Základ menom hygiena: Táto štúdia hovorí, že dbať na telesnú čistotu po cvičení je dôležitejšie ako si myslíš

Našli sa aj odporcovia

Táto štúdia, samozrejme, rozvírila vody. Našli sa aj takí, ktorí s ňou absolútne nesúhlasili. „Táto štúdia nám preto nemôže povedať nič o absolútnom náraste vystavenia ťažkým kovom z používania elektronických cigariet v tejto populácii, iba o relatívnej expozícii medzi čoraz častejšími používateľmi elektronických cigariet,“ povedal spoluriaditeľ Výskumnej skupiny pre tabak a alkohol na University College London.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame