Zlepší postavu aj chuť na sex: Toto je 10 výhod pohybu – niektoré prekvapili aj nás

Prečo cvičiť

Pohyb vonku je veľmi zdravý (Zdroj: GettyImages)

#Šport. Nech je akýkoľvek, ponúka len samé benefity. V dnešnom článku sme zhrnuli tie najdôležitejšie. Skvelé je, že sú vedecky podložené. Ak ešte váhaš, či si dnes odbehneš svoje „kolečko“ a či má permanentka do posilňovne ešte stále význam, tak čítaj! Pohyb totiž ovplyvňuje základné procesy v tele, od imunity až po tvoj sexuálny apetít. 

Pohybom proti chorobám

Pravidelným pohybom dokážeš zvyšovať „dobrý“ cholesterol s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL) a naopak znižovať produkciu nezdravých triglyceridov. Týmto komplikovaným názvom sa označujú drobné tukové častice, ktoré putujú krvou do tukových buniek. A je ti určite jasné, že prospešné tam určite nebudú. Môžeš sa s nimi stretnúť aj pod skratkou TAG.

Pohyb ťa však chráni proti celému radu chorôb, ako sú vysoký krvný tlak, mŕtvice, metabolické problémy, cukrovka 2. typu, depresia, úzkosť či dokonca rakovina.

Lepšia nálada

Cvičenie ti dokáže okamžite, a predovšetkým zdravým spôsobom zlepšiť náladu. Počas športovej aktivity sa rovnako ako v čase zamilovanosti uvoľňuje endorfín, ktorý poznáš aj ako hormón šťastia. Okrem toho sa uvoľňujú aj iné hormóny, ktoré pomáhajú najmä pri metabolických procesoch.

Príkladom je rastový hormón, ktorý hospodári so sacharidmi. Pri ich spracovaní pomáhajú tiež adrenalín či inzulín. Ďalej je to testosterón, estrogén či tyroxín, ktorý sa vytvára v štítnej žľaze a je jedným z tých hormónov, vďaka ktorým sa cítiš sviežejšie a plný energie.

breakdance tanečník
Pohyb je aj tanec (Zdroj: GettyImages)

Kvalitný spánok

Ak mávaš problémy so zaspávaním, možno ti namiesto levandule pomôže pravidelný šport. Je dokázané, že vďaka fyzickej aktivite dokáže človek zaspať rýchlejšie a mať aj lepšiu kvalitu spánku. Tá totiž často rozhoduje o tom, nakoľko sa budeš cítiť po nočnom odpočinku oddýchnutý. Navyše, fyzická aktivita pomáha zmierniť aj dennú ospalosť.

Dôležité je však odhadnúť správny čas. Necvič priveľmi neskoro, napríklad po 20. hodine, inak budeš nabudený tak, že vôbec nezaspíš! Fyzická aktivita totiž zvyšuje srdcovú frekvenciu, telesnú teplotu aj hladinu adrenalínu.

Iskrenie v posteli

Pravidelný šport priaznivo pôsobí na „vzrušenie“ u žien. U mužov, ktorí pravidelne cvičia, je zasa menšia pravdepodobnosť, že budú mať problémy s erektilnou dysfunkciou (ED). Prieskumy Kalifornskej univerzity dokázali, že muži, ktorí cvičili aspoň 90 minút týždenne, znižujú problémy s erekciou o 20 %.

Okrem toho prieskumy dokazujú, že pravidelným pohybom sa zvyšuje aj chuť na sex či kvalita orgazmov. Podľa vedcov zvyšuje benefity pri sexe práve posilňovanie (najmä u mužov), ale tiež joga, cvičenia s panvou či kardio.

Pocit, že niekam patríš

Pravidelné cvičenie často vyžaduje socializáciu, čo je súčasnej dobe skutočne žiadúce. Ak navštevuješ hodiny tanca, zumby, zahráš si s partiou futbal alebo tenis, je jasné, že ťa v šatni čaká tvoj tím! Pravidelná aktivita ťa spája s ľuďmi a navyše ťa motivuje k ďalšiemu tréningu. Dodá ti pocit spolupatričnosti a ponúkne ti duševnú psychohygienu.

Žiarivá pleť

Vedel si, že pravidelné cvičenie ti vylepší aj tvoju pleť? Na pokožku totiž často vplýva veľké množstvo oxidačného stresu. Ten nastáva, keď antioxidačná obrana tela nedokáže úplne opraviť poškodenie buniek spôsobené zlúčeninami známymi ako voľné radikály.

Pravidelným cvičením však môžeš tento stres zmierňovať! Výskumy z roku 2021 dokazujú, že cvičenie pomáha oddialiť prejavy starnutia pokožky, zabraňuje však aj psoriáze a zlepšuje stav žilových vredov na nohách.

dievča na lezeckej stene
Niekomu učarovala lezecká stena (Zdroj: GettyImages)

Úľava od bolesti

Chronická bolesť môže byť vyčerpávajúca a počas mnohých rokov vládlo presvedčenie, že práve oddych a nečinnosť by mali priniesť úľavu od bolesti. Štúdia z roku 2021, ktorá skúmala aeróbne cvičenia (menej intenzívne cvičenie, ktoré trvá dlhší čas) dokazuje mnohé benefity.

Vďaka stredne namáhavému cvičeniu, medzi ktoré môžeme zaradiť chôdzu, beh, cyklistiku či aerobik, môžeme predchádzať chronickej bolesti, alebo ju znížiť na minimum.

Časom totiž dokážeš získať čoraz vyššiu toleranciu a dokážeš tak bojovať s chronickou bolesťou krížov, s poruchami mäkkých tkanív napr. na ramenách či s fibromyalgiou (ochorenie sprevádzané chronickou bolesťou viacerých častí tela, poruchami spánku a únavou, ktoré postihuje väčšinou ženy).

Bude ti to páliť

Cvičenie môže zlepšiť funkciu mozgu aj tvoju pamäť. Pri cvičení zvyšuješ svoj tep, čo podporuje prietok krvi a kyslíka do tvojho mozgu. Cvičenie tiež môže stimulovať produkciu hormónov, ktoré podporujú rast mozgových buniek. Preukázalo sa, že cvičenie spôsobuje nárast hippokampu (mozgová kôra, tzv. archikortex), čo môže pomôcť zlepšiť mentálne funkcie.

Mozgová kôra je časť mozgu, ktorá je životne dôležitá pre pamäť a učenie. Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá najmä pre starších dospelých, pretože môže pomôcť spomaliť fyziologické účinky starnutia v mozgu. Rovnako ovplyvňuje zmeny v mozgu, ktoré prispievajú k stavom, ako je Alzheimerova choroba a demencia.

Cvičenie je však skvelou prevenciou bez ohľadu na vek. Veď, kto by nechcel väčšiu kapacitu mozgovej pamäte?

Silné svaly aj kosti

Športami, ako sú gymnastika, beh či futbal, dokážeš podporiť vyššiu hustotu kostí, ktorá ťa v neskoršom veku ochráni pred vznikom osteoporózy a vyšším rizikom zlomenín. Napríklad, takým futbalom si môžeš napomôcť k hustejším kostiam v oblasti bedrovej chrbtice, krku či bedrových kostí. 

Chudnutie a kondícia

Ako posledný paradoxne uvádzame kľúčový fakt. Cvičenie ťa udržiava v kondícii. Ako vieme, naše telo spotrebúva svoju energiu na tri procesy, a to trávenie jedla, udržiavanie životných funkcii a pohyb. Znížením nášho príjmu síce dokážeme schudnúť, ale nezvýšime si napr. naše metabolické procesy.

Ak nie si športovým nadšencom, v tomto bode ti prinesieme aj inšpirácie k pohybu. Namiesto tvrdého tréningu v posilňovni môžeš zvoliť nasledujúce varianty: bicyklovanie, turistika, prechádzka s kamošmi alebo psíkom, plávanie, vybíjaná, volejbal, hokejbal, bedminton, nordic walking s paličkami, korčuľovanie či hodiny tanca!

Pohyb je voľnosť, variabilita a výber, je len na tebe, akú možnosť si zvolíš.

Sleduj náš TikTok

Odporúčame