Hľadáš nenáročnú túru v srdci prírody? Poznáme tie najlepšie, nechýba vodopád ani vyhliadková veža

Letná túra

Letná túra (Zdroj: Unsplash.com/Toomas Tartes)

#Uvažuješ nad letným výletom do slovenských hôr? V tom prípade máme teba zopár tipov na nenáročnú turistiku, ktorá ťa vytiahne z rozpáleného bytu. Orientovali sme sa na túry do troch hodín, pričom sme ich rozdelili aj podľa demografie. Kam si sa toto leto vybral na letnú turistiku ty?

Západné Slovensko / Stredné Slovensko / Východné Slovensko


Top kúpaliská v Banskobystrickom kraji: Vstupy už za pár eur, kde všade majú aj tobogan?


Západné Slovensko

Kamzík (Bratislava)

Medzi obľúbené a nenáročné túry v Bratislave patrí aj cesta na Kamzík. Vďaka svojej 200 metrov vysokej televíznej veži je neprehliadnuteľná. Krásne prostredie lesoparku láka turistov, bežcov či cyklistov. V okolí Kamzíka sa nachádza hneď niekoľko športovísk, ubytovacích zariadení a bufet. Počas letných mesiacov si tu užiješ aj bobový dráhu dlhú 360 metrov. Na vrch premáva aj lanovka zo Železnej studničky, ktorou je možné odviesť aj bicykel či detský kočík. Dĺžka výletu závisí aj tempa aj zvolenej trasy.

Sandberg (Bratislava)

Sandberg sa nachádza v Devínskej Novej Vsi. Pre obyvateľov hlavného mesta ide o mimoriadne vychytenú letnú lokalitu. Najjednoduchší výstup je u Devínskej Novej Vsi po modrej turistickej trati, na ktorú sa prípadne vieš napojiť aj zastávke MHD Uhrovecká. Na vrchu si užiješ krásny výhrad na zrúcaninu Devín a vidieť sú ako Malé Karpaty na slovenskej strane, tak aj blízke Rakúsko. Túra zaberie asi dve hodiny.

Havrania skala (Smolenice)

Bralo Havrania skala v blízkosti Smoleníc je vyhľadávané najmä lezcami. Môže však ísť aj o príjemnú nenáročnú letnú túru. Ak si ju zvolíš, začína na železničnej stanici Smolenice, odkiaľ nasleduješ žlté turistické značky. Na konci túry, ktorá je dlhá približne 2,5 kilometra, ťa čaká krásny výhľad na Podunajskú nížinu aj Malé Karpaty. V prípade, že stále nemáš dosť, môžeš pokračovať na vrchol Havranica a následne zostúpiť popri Smolenickom zámku späť k stanici.

Hradisko Zobor (Nitra)

Najstaršou pamiatkou Nitry, ktorá je zároveň aj národnou kultúrnou pamiatkou, je Hradisko Zobor. Vydaj sa naň po náučnom chodník, ktorý začína aj končí na Pyramíde. Je dlhý asi 2 kilometre a jednosmerný – chodí sa dokola v smere hodinových ručičiek. Môžeš ho obísť toľkokrát, na koľko sa v aktuálny deň cítiš, pretože výhľad na Nitru sa nikdy nezunuje. Jeden okruh trvá asi hodinu, no záleží aj od tvojho tempa.

Veľký Tribeč (Kostoľany pod Tríbečom)

Pohorie Tribeč leží na rozmedzí medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym. Veľký Tribeč je jeho najvyšší vrch a nachádza sa vo výške 835 metrov nad morom. Na vrchol sa dá dostať viacerými smermi, no ak hľadáš jednoduchšiu túru, začni v Kostolianoch pod Tribečom a vydaj sa po červenej turistickej značke. Výstup s prevýšením asi 600 metrov je intenzívny, no zaberie len 2 hodinky. Počas celého výletu ťa budú sprevádzať výhľady na celé okolie, pričom odporúčame pred túrou prečítať Karikovu Trhlinu.

Vyhliadka (Bojnice)

Ak si skôr na niečo skutočne oddychové, stav na vyhliadku v Bojniciach. Nad mestom vyrástla nová vyhliadková veža, ktorá je na Slovensku unikátom. Pešo sa k nej z Bojníc dostaneš do hodinky, no potom ťa čaká ešte samotný výstup na vyhliadku a dolu. Celkové prevýšenie je 30 metrov a točí sa dokola tak, aby si mal ako na dlani celé široké okolie. Vstup je bezbariérový, plne kontrolovaný, no za to aj spoplatnený. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorý vedie z úplného vrcholu až nadol.

https://www.instagram.com/p/CfrIIKLIM0n/


Bratislavská Stará tržnica prináša jedinečný zážitok: Buď aj ty súčasťou unikátneho umeleckého diela vďaka svojim pohybom


Stredné Slovensko

Veľký Rozsutec (Terchová)

Tentokrát urobíme výnimku. Veľký Rozsutec je totiž jedna z najkrajších možných túr na Slovensku, aj keď cesta zo Štefanovej a späť zaberie asi 5 hodín. Druhá možnosť je prejsť na Veľký Rozsutec cez Jánošíkove diery. Okrem turistiky je aj významnou lokalitou s výskytom vzácnych a zriedkavých druhov flóry a fauny. Vzhľadom na tento fakt je taktiež centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec. Patrí k náročnejším túram, nakoľko sa prekonávajú veľké výškové rozdiely.

Vodopády v Došnej (Belá)

Do troch hodín by si mal zvládnuť aj náš ďalší typ na zaujímavú letnú turistiku. V regióne Turca sa nachádza vodopád Došná. Nakoľko je pomerne málo známy, nestane sa, že by si tu stretol v jeden deň veľa turistov. Na kráse a mohutnosti pridáva vodopádu aj fakt, že je viacstupňový. Z Chaty Havranovo k nemu dá dostať označeným turistickým chodníkom. Fotka z takéhoto miesta je cennejšia ako selfie na pláži.

Súľovské skaly (Súľov)

Ak miesto leta absolvuješ radšej túru medzi skalami, odporúčame Súľovské vrchy. Sú totiž vhodné aj pre menej zdarných turistov, pričom okružný náučný chodník okolo nich je dlhý asi 4 kilometre. Hlavný turistický chodník však vrcholí až na samotnom hrade Súľov a je len na tebe, či sa vydáš dookola alebo si to zamieriš až na vrchol. Klesanie z hradu je serpentínové a preto ide o vcelku príjemný zostup.

Hrad Čabrať (Čabradský Vrbovok)

Zrúcanina hrad Čabrať z 13. storočia sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok. Cez lesík vedie k hradu 5-kilometrov dlhý turistický chodník. Celé okolie je národnou prírodnou rezerváciou, v ktorej sa nachádza najväčší výskyt plazov, konkrétne užoviek, na Slovensku. Dostaneš sa tam buď zo spomínaného Vrbovoku alebo z obce Kostolný Vrch. Obe trasy sú vhodné aj pre nenáročných turistov. Pre lenivejších prezradíme, že tam vedie aj asfaltová cesta, ale rozhodne sa na cestu autom nedaj zlákať.

Prašivá (Donovaly)

Aj na Donovaloch sa dá ísť na túru, nie len sedieť pri bryndzových haluškách na obede. Na Prašivú sa dá vydať až tromi udržiavanými cestami – cez obec Liptovský Lúžna (približne 10 kilometrov), cez Hiadeľ (približne 8 kilometrov) alebo cez Korytnicu (približne 6 kilometrov). Náročnosť si vyber podľa seba, ale za nás odporúčame 6 kilometrov cez Korytnicu, v ktorej si užiješ aj skvelú chuť tamojších minerálnych prameňov. Na Prašivú vedú aj cyklotrasy, takže ak sa cítiš na adrenalínovejšie dobrodružstvo, svoj bicykel nenechaj doma.


Prehľad slovenských kempov: Ak ťa láka skutočné letné dobrodružstvo pod širákom, tieto miesta si pripíš na zoznam!


Východné Slovensko

Skalnaté pleso (Tatranská Lomnica)

Skalnaté pleso je jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších vo Vysokých Tatrách. Síce sem vedie lanovka, ty si sa chceš určite z Tatranskej Lomnice vydať označeným turistickým chodníkom. Výstup trvá asi 2 a pol hodiny. V prípade, že stále nebudeš mať dosť, vieš pokračovať ďalej. Príliš unavené nohy odvezie dolu aj lanovka. Na plese ťa čakajú krásne výhľady kamkoľvek sa pozrieš. Osobne odporúčam vyjsť si ešte pár desiatok minút k prvému observatóriu na Slovensku, ktorá sa týči nad plesom.

Popradské pleso (Poprad)

Ďalšou ikonou Východných Tatier je Popradské pleso. Vydať sa sem môžeš aj autom po asfaltovej ceste, ale výstup predsa hravo zvládneš aj pešo. Po nenáročnej túre odporúčame obkrúžiť pleso, pretože z každého miesta na teba čakajú iné výhľady a tie si jednoducho nemôžeš nechať ujsť. Pre náročnejších sa odtiaľto vieš vydať napríklad na Rysy alebo na Ostrvu. V neďalekom Limbovom háji sa nachádza aj Symbolický cintorín s tabuľami obetí, ktoré zahynuli vo Vysokých Tatrách.

Vodopád Skok (Štrbské pleso)

Ak si Štrbské pleso už videl, je možné, že ti unikol krásny vodopád, ktorý sa nachádza neďaleko od neho, no málokto o ňom vie. Skok padá z výšky 25 metrov a je viacstupňový, takže je naňho radosť pozerať. Vedie k nemu 5 kilometrov dlhý turistický chodník, ktorý začína na železničnej stanici na Štrbskom plese. Terén je technicky nenáročný a vhodný aj pre menšie deti. Ako jeden z mála vodopádov na Slovensku je otvorený celoročne.

Vyhliadka Na skale (Zádiel)

Teraz sa priprav na niečo špeciálne – najväčší kaňon na Slovensku. Zádielská dolina dosahuje hĺbku 300 metrov a dĺžku 3 kilometre a pohľad na ňu vrchu je rozhodne nezabudnuteľný. Práve vyhliadka Na skale je ideálne miesto, odkiaľ sa dá pozorovať aj fotiť. Vedie sem viacero trás – zvoľ si medzi dvojicou z Turne nad Bodvou po modrej značke alebo z obce Háj po zelenej. Turistika je pomerne krátka a zvládnu ju aj deti. Ak máš doma kvalitnú zrkadlovku, určite ju pribaľ do batohu.

Folkmarská skala (Kojšov)

Folkmarská skala je bralný vápencový útvar. Nájdeš ju priamo nad obcou Kojšov a je obľúbenou turistickom destináciou. Na výber máš z dvoch alternatív – turistický chodník priamo z Kojšova, ktorý síce má len 3 kilometre, no je pomerne strmí alebo 6 kilometrov dlhý chodník z Folkmarského sedla, ktorý sa dá vyjsť aj s deťmi. Obe cesty sú lemované informačnými tabuľami a dozvieš sa z nich aj niečo z histórie regiónu. Na skale ťa čaká výhľad na Vysoké Tatry, Kráľovú hoľu a celý región.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame