Kam na výlet po našej krásnej krajine? Rozprávková lesná sauna, najkrajší viadukt a ďalšie miesta, ktoré musíš zažiť

Zámok Budmerice Slovensko

Ponúkame ti viac ako 10 tipov na výlety po Slovensku (foto: Martin Katler/Unsplash)

#Pobaľ sa a vyraz s nami na výlet po Slovensku. Máme pre teba viac ako 10 tipov na miesta, ktoré ťa určite zaujmú. Či už je to návšteva zrúcaniny alebo prekrásneho zámku, túra v slovenských kopcoch alebo kúpanie v prírodnom jazere, obdivovanie pamiatok či návšteva arboréta, veríme, že si poriadne oddýchneš a získaš nové zážitky.

Západné Slovensko

Hrad Tematín

Zrúcanina hradu Tematín, ktorá sa vypína vo výške 600 metrov nad morom, určite nepatrí medzi najvyššie položené, avšak vedie k nemu krásna cesta prírodou s výhľadom na lúky a lesy. Dĺžka cesty je približne 5 kilometrov, takže si určite na výlet vyhraďte pár hodín. Vstup na hrad je zdarma a prechádzku môžete podniknúť hocikedy počas celého roka. Samozrejme je však potrebné byť opatrný v zimnom počasí.

Kaštieľ Budmerice

Túto mohutnú stavbu postavenú v renesančnom štýle, obklopenú nádherným anglickým parkom, sa určite oplatí navštíviť! Vchod tvorí monumentálne schodisko. Vnútro kaštieľa je však stále v rekonštrukcii, a tak si interiér neužijete, avšak vstup do parku je možný od 7:00 do 19:00 každý deň. Odporúčame sledovať najnovšie informácie o vstupe do interiéru.

https://www.instagram.com/p/CeRiOrerHAF/?utm_source=ig_web_copy_link

Drážovský kostolík

Ku Drážovskému kostolíku vedie nenáročná trasa z mestskej časti Nitry – Drážovce. Nádherná historická pamiatka s prekrásnym výhľadom ťa určite očarí. Ide o najstarší románsky kostol na Slovensku. Zároveň je skvelým miestom na pikniky. Ak si trúfaš na dlhšiu trasu, jedna vedie aj priamo zo Zobora – vrchu nad Nitrou – až pri Drážovský kostolík. Vstup je, samozrejme, zdarma a dostať sa tam vieš kedykoľvek.

Kúpele Smrdáky

Skvelým tipom na oddych na západnom Slovensku sú Kúpele Smrdáky. Voda v kúpeľoch, ktorá sa vyznačuje vysokým obsahom sírovodíka, je vyhľadávaná kvôli jej liečebným účinkom už viac ako 400 rokov. Pomáha najmä s kožnými ochoreniami a často sa označuje aj ako slovenské „mŕtve more“. Okrem toho ti areál ponúka príjemné prostredie parku v predhorí Karpát.

Stredné Slovensko

Štiavnické tajchy

Ak preferuješ prírodné jazerá na kúpanie, Štiavnické tajchy sú to pravé pre teba! Tajchy sú vodnými dielami baníkov z minulosti, avšak sú neuveriteľne prirodzene zasadené do prírody, a tak sú často obklopené stromami a vytvárajú príjemné prostredie na letné kúpanie či iné vodné športy. Do súčasnosti sa zachovalo 24 tajchov a niektoré z nich sú také skryté, že veľa ľudí pri nich nenájdete. Odporúčame Veľký vodárenský tajch a Klinger, ktoré sú ľahko dostupné z Banskej Štiavnice, či Kolpašský tajch a Richňavu.

Ferrata Martinské Hole

Ak máš rád/a trochu adrenalínu a chceš skúsiť liezť po skalách, odporúčame ti ferratu v Martinských Holiach. Prechod je zdarma, avšak pokiaľ nemáš ferratový set, ktorý je povinnou výbavou, je potrebné si ho požičať. Suma však nie je vysoká. Za celodenné požičanie zaplatíte 10 eur a môžete vyraziť! Trasy sú zoradené podľa náročnosti od A až po E. Pre začiatočníkov je však vhodná len trasa A alebo B. To však neznamená, že nezvládneš aj ťažšiu, len nepreceň svoje sily. Výhodou tejto konkrétnej ferraty je, že je dostupná takmer celoročne na rozdiel od iných na Slovensku, ktoré sú zvyčajne schodné len od neskorej jari do skorej jesene.

Gaderská dolina

Gaderská dolina sa nachádza vo Veľkej Fatre a vďaka rozmanitosti svojich lesných ciest predstavuje príjemné prostredie pre rodiny s deťmi. Či už si prinesieš svoje vlastný bicykel, kolobežku, korčule, alebo pôjdeš peši, určite si to užiješ! Takmer na konci doliny sa nachádza malá jaskyňa, ktorú môžeš navštíviť. Najlepšie na celej ceste je to, že ju lemuje svieži potok a vidieť tu môžeš i nespočetné druhy motýľov. Pre milovníkov prírody je Gaderská dolina čarovným miestom!

Šútovské jazero a vodopád

Prevažnú časť väčších a dlhších vodopádov môžeme na Slovensku nájsť vo Vysokých Tatrách, avšak jeden sa nachádza aj na strednom Slovensku v obci Šútovo! So svojou výškou 38 metrov je najväčším v Malej Fatre a štvrtým najväčším na Slovensku. Východzím miestom je osada Rieka patriaca ku Kraľovanom. K vodopádu sa ide náučnou trasou, a to Šútovskou dolinou. Trasa k vodopádu má dĺžku približne 3,7 km a je nenáročná. A bonus? Na začiatku trasy sa môžeš schladiť v prenikavo modrom jazere!

Východné Slovensko

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola sa nachádza v Medzilaborciach. Okrem jeho diel tvoria stálu expozíciu tiež osobné veci umelca, ako napríklad košieľka, v ktorej bol krstený či jeho fotoaparát. Taktiež tam môžeš nájsť expozíciu Pop-art a Street-art. Otváracia doba je od 10:00 do 16:00 každý pracovný deň okrem pondelka, keď je múzeum zatvorené. Vstup cez víkend je možný od 12:00 do 16:00. Lístok si môžeš zakúpiť za 6 eur, avšak v prípade, že si študent, ho máš za polovičnú cenu, teda za 3 eurá!

Lesná sauna Spišský Hrhov

S výhľadom na Spišský hrad, v starom ovocnom sade, stojí táto sauna originálna svojou architektúrou. Prístup do nej je bez poplatku, avšak, je potrebné zarezervovať si termín na stránke prevádzkovateľa. Nevýhodou je, že je extrémne vyhľadávaná. Na voľné miesto si tak môžete počkať pokojne aj rok. Rezervujte preto v dostatočnom predstihu. Pre milovníkov prírody, ale aj pre každého, kto chce skúsiť niečo iné, je však hodinka v tejto saune skvelou príležitosťou!

Lúka plná sysľov

Muránska planina má plno nádherných lúk. Jedna z nich je obývaná syslími rodinkami, ktoré sú priateľské a zvyknuté na ľudí. Každoročne od mája do septembra, počas obdobia, keď sú sysle bdelé, je možné k nim prísť, priniesť niečo na kŕmenie a dokonca ich aj pohladkať. Je ich tam skutočne veľké množstvo a zo všetkého najviac obľubujú mrkvu nakrájanú na malé kúsky. Vstup je samozrejme zdarma a kedykoľvek, avšak, približne od polovice septembra do mája sa sysle ukladajú na zimný spánok.

Telgártska slučka

Telgártska slučka sa radí medzi jednu z najkrajších stavieb na Slovensku. Obrovský most, cez ktorý vedie železnica v srdci prírody, na tebe určite zanechá príjemný dojem. Postaviť túto stavbu nebolo v minulosti vôbec jednoduché, pretože v lokalite sa nachádza obrovské množstvo údolí a svahov, avšak nakoniec sa podarilo vybudovať dva masívne viadukty a tunel. Tento výlet ti môže ponúknuť i mnoho lesných ciest na príjemnú prechádzku.

https://www.instagram.com/p/Cd2ms8nMb_p/?utm_source=ig_web_copy_link


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame