Čitateľský denník: Redigoval časopis Slniečko, žil v Argentíne a mal prsty v nejakej tej arizácii – kto to bol?

Čitateľský denník: Redigoval časopis Slniečko, žil v Argentíne a mal prsty v nejakej tej arizácii (Zdroj: Gettyimages)

#Jozef Cíger-Hronský sa narodil v roku 1896 vo Zvolene a umrel v roku 1960 až v ďalekej Argentíne. Prečo a ako ho vietor zavial až tak ďaleko za more, to o chvíľu prezradíme v našom podcaste. Hronský toho stihol naozaj veľa: bol učiteľ, publicista, spisovateľ, maliar, redaktor, nakladateľ, a ešte dokonca aj tajomník a neskôr správca Matice slovenskej. Základné vzdelanie získal v rodnom Zvolene, neskôr študoval v Krupine a štúdiá zakončil na učiteľskom ústave v Leviciach. Bohužiaľ, tesne po škole nemal veľa možností venovať sa učiteľovaniu: čoskoro vypukla prvá svetová vojna a Hronský sa ocitol na talianskom fronte. Až po skončení vojny mal možnosť niekde sa usadiť a za svoj domov si vybral Martin.

Vo svojom psychologickom románe Jozef Mak opisuje hlavnú postavu ako obyčajného človeka, jedného z milióna, ako hovorí aj jeho meno. Ale aj obyčajní ľudia majú svoje príbehy, najmä v čase medzi svetovými vojnami – v ťažkom období, keď utrpenie bolo každodennou realitou. Príbeh sa však nezameriava na dôležité historické udalosti vtedajšej doby. Cígerov román Jozef Mak je ponorom do psychiky obyčajného človeka, ktorý žije svoj život zo dňa na deň, pričom útrpne a trpezlivo znáša rany osudu. Hronského možno poznáte ešte z detstva, vďaka knihám ako Budkáčik a Dubkáčik, Smelý Zajko v Afrike či Tri múdre kozliatka. A teraz ho spoznáte v úplne inom svetle.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša slovenský operátor 4ka. Jediná štvorka, ktorá ťa v škole nebude mrzieť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 15 najvyšších budov sveta: Vidieť svet z týchto miest skutočne stojí za to!

Mimochodom, vieš, čo ťa čaká po vydarenej maturite? Sloboda. No slobodu si môžeš vyskúšať aj dnes. V 4ke môžeš skúsiť ktorýkoľvek paušál SLOBODA na prvých 30 dní len za symbolické 4 eurá a vybrať si tak podľa seba – je štyri, či potrebuješ nekonečné dáta, alebo kopec minút na telefonovanie. Stačí si ho objednať cez e-shop na www.4ka.sk.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame