Rebríček 15 najvyšších budov sveta: Vidieť svet z týchto miest skutočne stojí za to!

mrakodrapy najvyššie budovy sveta

V najvyšších budovách sveta nájdeš hotely, rozhľadne aj kancelárie (Zdroj: freepik.com/diana.grytsku)

#Nejeden z nás určite pri návšteve nových miest vyhľadáva vysoké budovy a vyhliadky, z ktorých si môže užiť výhľad na celé mesto a okolitú krajinu. Bežné vyhliadky na kopcoch v okolí mesta sú však oproti najvyšším budovám sveta úplní drobci. Vedel si o tom, že väčšina najvyšších budov na svete sa nachádza v Číne a tušíš, ktorá je úplne najvyššia na svete? Prečítaj si o jednotlivých monumentálnych stavbách.

15. Central Park Tower

Doteraz si si možno myslel, že väčšina najvyšších budov sveta sa nachádza v USA, no nie je to pravda. Avšak, pätnásty najvyšší mrakodrap sa naozaj nachádza v New Yorku a je pomerne ikonický. Central Park Tower je dôležitým panoramatickým prvkom. Vertikála bola dokončená v roku 2020 a meria 472 metrov. Má 98 poschodí a odvezie ťa 11 výťahov.

Počas stavby sa v roku 2018 jeden z konštruktérov snažil presunúť potrubie pomocou vysokozdvižného vozíka, no narazil do 1400 kilogramov vážiaceho skleneného panelu, ktorý následne smrteľne zranil 67-ročného ochrankára. Stavebný pracovník si pri vyslobodzovaní ochrankára zlomil nohu. Central Park Tower sa však po dokončení stal najvyššou primárne obytnou budovou na svete.

14. Wuhan Greenland Center

Na chvíľu sa teraz presunieme do Číny, kde je situovaných mnoho z najvyšších budov sveta. Mrakodrap vo Wuhane s názvom Wuhan Greenland Center dokončili v roku 2022 a vysoký je vyše 475 metrov. Pôvodne mal merať dokonca 636 metrov, no uprostred konštrukcie sa plány zmenili tak, aby výška mrakodrapu nepresiahla 500 metrov. Dôvodom bola blízkosť leteckého priestoru. V priestoroch mrakodrapu nájdete hotel, apartmány aj kancelárske priestory.

13. International Commerce Centre

Z Wuhanu sa tentokrát presunieme do Hong Kongu, kde sa do výšky 484 metrov týči International Commerce Centre. V čase dokončenia stavby v roku 2010 išlo o štvrtý najvyšší mrakodrap na svete. Nad zemou sa nachádza 107 poschodí, pod zemou sú ďalšie štyri. V priestoroch trinástej najvyššej budovy sveta sa nachádzajú okrem kancelárskych priestorov, apartmánov, lobby či reštaurácií aj observatórium.

12. Shanghai World Financial Center

Už v roku 2008 dokončili vyše 494 metrov vysoký šanghajský World Financial Center, ktorého výstavba stála vyše miliardy dolárov. 101 poschodí nad zemou a tri podzemné sú postavené v neo-futuristickom štýle. V čase dokončenia mrakodrapu sa v ňom nachádzal najvyššie položený hotel na svete. Okrem hotela sú v budove aj kancelárie, konferenčné miestnosti a tiež vyhliadkové poschodia, z ktorých je možné pozrieť si panorámu mesta.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vianočná nádielka rapových remixov: Pri stromčeku to nepúšťajte!

11. Taipei 101

Z Číny si na chvíľu odskočíme do Taiwanu, kde sa v meste Tchaj-Pej nachádza 508,2 metrov vysoký charakteristicky tvarovaný mrakodrap v postmodernistickom štýle. Ide o prvú stavbu, ktorá prekonala výšku pol kilometra a od roku 2004 do roku 2009 bola najvyššou na svete. Okrem toho, že v ňom nájdeš obchodné centrum a kancelárie, sa mrakodrap často využíva na rôzne eventy.

V roku 2005 tu na návšteve napríklad Bill Clinton podpisoval výtlačky svojej autobiografie a organizujú sa tu aj rôzne výstavy umenia. 25. decembra 2004 francúzsky lezec Alain Robert dokázal vystúpiť na vrch mrakodrapu za štyri hodiny a v roku 2007 Felix Baumgartner úspešne skočil z 91. poschodia s padákom. S monumentálnou stavbou sa spájajú aj veľkolepé oslavy nového roka.

10. China Zun

A sme späť v Číne. V roku 2018 dokončený China Zun je vysoký vyše 527 metrov a má 109 poschodí, plus osem podzemných. Oficiálne sa však volá CITIC Tower a svetoznáma prezývka China Zun vznikla kvôli antickej čínskej nádobe na víno, ktorá inšpirovala tvar mrakodrapu.

Viacúčelová budova v sebe skrýva 60 poschodí kancelárií, 20 poschodí luxusných apartmánov a ďalších 20 poschodí, ktoré tvorí hotel. Samozrejme, na najvyššie poschodia sa môžu pozrieť aj bežní smrteľníci a užiť si výhľad z poriadnej  výšky.

8. Tianjin CTF Finance Centre + Guangzhou CTF Finance Centre

Deviate miesto nemáme, no na ôsmom sa umiestnili hneď dve budovy od rovnakého developera. Obe sa nachádzajú v Číne – v mestách Tianjin a Guangzhou a obe merajú 530 metrov. Mrakodrap v meste Tianjin bol dokončený v roku 2019, má 97 nadzemných a štyri podzemné poschodia. V Guangzhou je budova staršia, dokončená bola v roku 2016, no má 111 nadzemných poschodí a 5 podzemných.

7. One World Trade Center

Známa je aj pod skratkou 1 WTC a ide nielen o najvyššiu budovu v New Yorku, ale vôbec najvyššiu na západnej pologuli. Otvorená bola v roku 2014 a ,meria vyše 541 metrov. Smutné však je, že stojí na troskách Dvojičiek, ktoré zničili teroristické útoky z 11. septembra. V blízkosti sa preto nachádza pamätník a múzeum tejto tragédie, ktorá zasiahla celý svet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Top momenty 2022: Spomenieš si na všetky dôležité udalosti?

Mrakodrap ponúka aj vyhliadku, no primárne slúži ako kancelárska budova. Má 94 nadzemných a päť podzemných poschodí. Celý komplex centra by mal mať vo finále sedem budov, pričom 1 WTC je jeho absolútnou dominantou.

6. Lotte World Tower

Za šiestou najvyššou budovou na svete by si musel cestovať do Južnej Kórey. Volá sa Lotte World Tower a meria 554,5 metra. Len samotnú stavbu mrakodrapu plánovali a pripravovali 13 rokov, dokončená bola v roku 2017, po siedmich rokoch stavby. Na 123 nadzemných a 6 podzemných podlažiach nájdeš okrem lobby a privátnych kancelárií aj hotel a rezidencie.

Zaujímavosťou však je obrovské akvárium, ktoré sa nachádza na spodných podlažiach. Mrakodrap sa tiež pýši najvyššie položeným bazénom na svete – je na 85. poschodí. Pod budovou je dokonca aj stanica metra.

5. Ping An International Finance Centre

A sme späť v Číne, kde sa v meste Shenzhen týči do výšky 599,1 metra bdova s názvom Ping An International Finance Centre. Mrakodrap dokončený v roku 2017 má 115 nadzemných a päť podzemných poschodí a prekonala rekord za najvyššie položenú rozhľadňu s názvom Free Sky. Stavba mrakodrapu stála 1,5 miliardy dolárov a v budove nájdeš kancelárie, hotel, obchodné stredisko a konferenčné centrum.

4. Abraj Al-Bait Clock Tower

Áno, čítaš dobre. Štvrtou najvyššou stavbou na svete je naozaj hodinová veža. Meria 601 metrov a nájdeš ju v Mekke. Mrakodrap s gigantickými hodinami otvorili v roku 2012, má 120 nadzemných a 3 podzemné poschodia a upúta ťa nielen dychberúcou výškou, ale hlavne architektúrou, pretože ti pravdepodobne na prvý pohľad pripomenie Big Ben.

Budovu vlastní vláda a keďže je hotelovým komplexom, ide o najvyššiu hotelovú budovu na svete. Ak by si mal nazvyš niekoľko tisíc, môžeš si tu prenajať apartmán, alebo zájsť na nákupy.

3. Shanghai Tower

Sedem rokov išlo o druhý najvyšší mrakodrap na svete. V čínskom Šanghaji totiž v roku 2015 postavili 632 metrov vysokú Šanghajskú vežu so 128 poschodiami a piatimi podzemnými podlažiami. Typická je najmä svojím „zatočeným“ vzhľadom. Napriek tomu, že ho dnes vlastní štát, mrakodrap navrhla americká firma a jeho stavba prebiehala od roku 2008 do roku 2013.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V januári na nebi zažiari kométa: Naposledy ju videli Neandertálci – ďalšia možnosť tak skoro nebude!

Spolu s mrakodrapom  Ping An International Finance Centre majú rozhľadne položené v rovnakej výške, svetové prvenstvo je však prisudzované mrakodrapu v Šanghaji. Podobne ako v ostatných mrakodrapoch, aj tu by sme našli hotel, obchody, aj desiatky poschodí kancelárskych priestorov.

2. Merdeka 118

Neo-futuristická stavba sa nachádza v Kuala Lumpur v Malajzii a jej oficiálne otvorenie nás ešte len čaká. Tvarom má pripomínať prvého premiéra Malajzie Tunku Abdula Rahmana, keď kričal „Merdeka!“, keď bola v Malajzii vyhlásená samostatnosť. Mrakodrap meria 678,9 metra a jeho výstavba stála okolo 1,2 miliardy dolárov.

Okrem hotela sa v stavbe nachádzajú aj byty či obchody. Verejnosť stavbu jednej z najvyšších budov na svete ostro kritizovala, najmä kvôli tomu, že milióny dolárov použité na jej stavbu mohli byť investované do zlepšovania školstva či zdravotníctva v krajine.

1. Burj Khalifa

Najvyššia budova na svete meria neuveriteľných 828 metrov a prvenstvo si drží od roku 2010. Nachádza sa v Dubaji a má 163 poschodí a dve podzemné podlažia. Majestátnu stavbu si naživo pozrel aj náš kolega Jakub. Nezabudnuteľný zážitok z pohľadu na mrakodrap umocnil aj výletom do rozhľadne, ktorá je vo výške 555 metrov. „Burj Khalifa je dychberúca stavba. Keď vidíte túto budovu, od prvého momentu viete, že je špeciálna. Podľa mňa z nej ide osobitá energia, ako to pri tomto druhu monumentov býva zvykom,“ opisuje Jakub.

Stavba budovy pritom trvala len päť rokov. A dotvorila panorámu moderného Dubaja, ktorý sa vryje do pamäti každému cestovateľovi. „Pamätám si, ako som si v duchu povedal, že s dostatkom finančných zdrojov je možné naozaj všetko. Celý Dubaj pôsobí ako hypermoderné mesto z budúcnosti, pričom sa neustále rozrastá.“

Pohľad na najvyššiu budovu sveta a výhľad z nej. (Zdroj: Archív J.V.)

Vyhľadávaš najvyššie budovy v mestách?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame