Biely šum pozná asi každý, no počul si už o hnedom šume? Ten je momentálne trendom na TikToku

chlap počúvajúci hudbu v sluchadlách

Jedným z nových trendov na TikToku je takzvaný hnedý šum (Zdroj: Pexels/Eren Li)

#Biely šum pozná asi každý. Zvuk, ktorý akoby vychádzal z nenaladeného televízora, či rádia, mnohým pomáha pri zaspávaní. Novým trendom na TikToku je momentálne takzvaný hnedý šum. Užívatelia sociálnej siete naň nedajú dopustiť.

Zvuk, ktorý môže pripomínať vodopád alebo búrku, nám podľa výskumov môže zlepšiť pamäť. Priaznivo vplýva aj na schopnosť sústrediť sa, či utlmuje nepríjemné pískanie v ušiach.


Kvôli zvrátenej výzve prišli o život desiatky detí: Zdrvení rodičia dvoch maloletých dievčatiek žalujú TikTok!


Aj šum môže mať farby

Pokiaľ ide o šum, existujú tri hlavné „farby“. Poznáme biely, ružový a hnedý (respektíve červený) šum. Spoločné majú to, že sú zložené zo všetkých frekvencií, ktoré dokážeme počuť, no rozdiel je v rozložení intenzity.

Pri bielom šume je intenzita stále rovnaká. Tým vzniká stály zvuk, ako napríklad šum televízora, alebo pustenej klimatizácie.  U ružového šumu je intenzita v nízkych frekvenciách o niečo vyššia. Vzniká tak hlbší zvuk, pripomínajúci dážď, alebo tlkot srdca. Ešte vyššia je intenzita v nízkych frekvenciách pri hnedom šume. Vtedy je zvuk hlbší a silnejší, než pri ružovom. Pripomenúť ti môže napríklad hukot vodopádu. Alebo búrku.

V posledných týždňoch na TikToku pribúdajú videá, v ktorých používatelia vyzdvihujú výhody hnedého šumu. Tvrdia, že im pomáha s nepokojnými myšlienkami, zlepšuje sústredenie, a tiež kvalitu spánku, informuje Daily mail.

vodopády v diaľke
Hnedý šum pripomína hukot vodopádu (Zdroj: Unsplash/Zoltan Kovacs)

Kvalitu spánku ovplyvňuje minimálne

Vplyv hnedého šumu na spánok zatiaľ vedecky potvrdený nebol. Jeho užitočnosť však bola potvrdená v iných oblastiach. Výskumníci z univerzity v Miláne v roku 2017 testovali, ako vplýva na ľudí, ktorých trápi zvonenie v ušiach. Dve tretiny z nich uprednostnili biely šum, zvyšná tretina hnedý. Ďalšia štúdia z roku 2020 zase zistila, že počúvanie hnedého šumu môže zvýšiť efektivitu práce a tiež zlepšiť pamäť.

Výskumy však naznačujú, že zvuky nemusia byť práve najlepšími pomocníkmi pri spánku. V roku 2020 vedci v Pensylvánii prehodnocovali výsledky 38 predchádzajúcich štúdií, ktoré sa zaoberali práve využitím šumu na zlepšenie spánku. Dôkazov, že pretrvávajúci šum na spánok vplýva pozitívne, bolo relatívne málo. Jedna zo štúdií dokonca naznačuje, že šum môže spánok narúšať.

„Kedykoľvek sme vystavení hluku či šumu, vnútorné ucho ho prekladá na nervové signály, ktoré spracúva mozog. Ide o aktívny proces a niektoré z látok, ktoré pri ňom vznikajú, môžu byť škodlivé pre vnútorné ucho,“ povedal pre The Guardian profesor Mathias Basner. Podľa neho by bolo lepšie nášmu sluchovému systému dopriať priestor na oddych a regeneráciu.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, dailymail.co.uk
Odporúčame