Kvôli zvrátenej výzve prišli o život desiatky detí: Zdrvení rodičia dvoch maloletých dievčatiek žalujú TikTok!

Zdrvení rodičia dvoch maloletých dievčatiek žalujú TikTok!

Zdrvení rodičia dvoch maloletých dievčatiek žalujú TikTok! (Zdroj: Unsplash.com/Solen Feyissa)

#Kvôli zvrátenej výzve zomreli desiatky detí, ktoré si siahli na život. Medzi nimi bola aj len deväťročná Arriana, ktorá túžila vyskúšať virálnu výzvu. Tá sa údajne hromadne šírila cez aplikáciu TikTok. O pár mesiacov nato kvôli rovnakému videu zomrela aj osemročná Lalani. Dúfala, že vďaka zvrátenej výzve sa stane slávnou. Zdrvené rodiny sa rozhodli giganta v sociálnych sieťach žalovať. Tvrdia, že ich algoritmy sú nebezpečné pre malé deti.

Sociálne siete sú plné nástrah a nebezpečného obsahu, ku ktorému sa, žiaľ, dokážu dostať aj malé deti. Pred rokom začala kolovať internetom skutočne zvrátená výzva, a to Blackout challenge. O čo vlastne šlo? Výzva nabádala ľudí, aby sa samovoľne alebo vzájomne škrtili až tak, že upadnú do bezvedomia. Týmto skutkom mali ukázať, že sú skutočne odvážni. Výzva ich však zároveň ubezpečovala, že sa nemajú čoho obávať a z bezvedomia sa preberú. To však nemusí byť pravda. Táto zvrátená výzva si totiž vyžiadal životy najmenej desiatok detí. Podľa portálu extra.cz malo totiž v dôsledku tejto výzvy do roku 2008 zomrieť až 82 mladých ľudí. Výzva sa pritom v tom čase šírila rôznymi sociálnymi sieťami. V roku 2021, kedy začala byť táto výzva opäť populárna, sa však počet obetí zvýšil. Medzi tieto obete patria aj dve maloleté dievčatká, Arriana a Lalani, ktorých zdrvení rodičia sa rozhodli bojovať proti šíreniu takýchto videí.

Zdrvené rodiny dievčatiek sa totiž rozhodli zažalovať sociálnu sieť TikTok. V utorok 5. 7. 2022 podali na okresný súd v Los Angeles sťažnosť, v ktorej tvrdia, že práve táto sociálna sieť je zodpovedná za úmrtie dvoch malých dievčatiek. Rodičia totiž tvrdia, že algoritmy, ktoré sú na TikToku, vnucujú deťom opakovane nebezpečný obsah a nabádajú ich, aby plnili nezmyselné výzvy. „TikTok investoval miliardy dolárov do produktu, ktorý pretíska nebezpečný obsah, a to napriek tomu, že vie, že je to nebezpečné a mladých ľudí to môže stáť život,“ tvrdia žalujúci podľa portálu The Guardian.

Zdrvených rodičov zastupuje organizácia Social Media Victims Law Center. Právny zástupca tejto organizácia poznamenal, že „TikTok je zodpovedný za to, že týmto dvom mladým dievčatám prinášal smrtiaci obsah.“

O život prišla len deväťročná Arriana

Jednou z obetí tejto obzvlášť nebezpečnej výzvy bola podľa portálu The Guardian len deväťročná Arriani Jaileen Arroyo z Milwaukee. Svoj prvý telefón od rodičov dostala ako sedemročné dievčatko a čoskoro sa stalo závislou na TikToku. Podľa sťažnosti ho dokonca používala denne a zverejňovala rôzne tanečné videá.

Rodina si všimla, že dievčatko trávi množstvo času na tejto sociálnej sieti a v januári 2021 sa s ňou rozhodli porozprávať. Arriane vysvetlili nástrahy internetu a diskutovali aj o incidente mladého používateľa TikToku, ktorý kvôli nezmyselnej výzve prišiel o život. Dievčatko ich však ubezpečovalo, že sa žiadnych nebezpečných videí nezúčastní. O mesiac nato však rodinou otriasla obrovská tragédia. Arrianu, ktorá nedýchala, našiel jej len päťročný brat. Lekári už dievčatku nedokázali pomôcť.

Kvôli nebezpečnej výzve zomrelo aj ďalšie malé dievčatko

Ďalšou obeťou tejto obzvlášť nebezpečnej výzvy bolo len osemročné dievčatko Lalani Erika Renee Walton z Tempe v Texase. Tej rodičia kúpili telefón v apríli 2021, keď malo dievčatko osem rokov. Lalani sa stala veľmi rýchlo závislou na sociálnej sieti TikTok, kde trávila kopec času a túžila sa stať známou TikTokerkou. Často tak uverejňovala rôzne videá, na ktorých spievala či tancovala.

Prvé náznaky, že sa deje niečo vážne, rodina spozorovala už o tri mesiace po tom, ako začala používať mobilný telefón. Všimli si totiž modriny na jej krku. Dievčako to však vysvetlilo ako nehodu. O pár dní však Lalani kvôli zvrátenej výzve zomrela. Na život si siahla počas rodinného výletu, ktorý trávila sledovaním rôznych videí na TikToku, kde sa objavovala aj spomínaná Blackout challenge.

„Verila, že ak zverejní video, na ktorom robí Blackout challenge, stane sa slávnou. Rozhodla sa preto, že to skúsi,“ píše sa v sťažnosti. Podľa žalujúcich, „TikTok nepochybne vedel, že sa smrtiaca Blackou challenge šíri cez ich aplikáciu a že ich algoritmy kŕmia deti touto výzvou, a to vrátane tých, ktoré zomreli,“ uvádza sťažnosť podľa portálu The Guardian.

Nejde o jedinú žalobu, TikTok sa bráni

Nejde však o jedinú žalobu, ktorej táto spoločnosť čelí kvôli nebezpečnej Blackout challenge. Už v máji totiž podala žalobu matka 10-ročnej Nylah Anderson, ktorá si siahla na život potom, ako sledovala na internete videá na TikToku. Informuje o tom portál The Washington post.  Malé dievčatko sa pritom malo pokúsiť obesiť v dome v Chesteri, keď jej matka bola na spodnom podlaží. Malé dievčatko zomrelo až po piatich dňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Podľa žaloby pritom za smrť aj tohto dievčatko môže TikTok. „Algoritmus TikToku určil, že smrtiaca Blackout challenge bola dobre ušitá na mieru 10-ročnej Nylah Anderson, a tá v dôsledku toho zomrela,“ stojí podľa portálu people.com v žalobe.

Aplikácia TikTok sa však v tom čase proti tejto žalobe bránila a uviedla, že „táto znepokojujúca ‚výzva‘, o ktorej sa ľudia, ako sa zdá, dozvedajú z iných zdrojov, ako je TikTok, dávno predchádza našej platforme a nikdy nebola trendom TikToku,“ povedal hovorca spoločnosti. „Zostávame ostražití v našom záväzku k bezpečnosti užívateľov a okamžite odstránime súvisiaci obsah, pokiaľ ho nájdeme. Rodine za jej tragickú stratu vyjadrujeme našu najhlbšiu sústrasť,“ dodal.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, extra.cz, theguardian.com, washingtonpost.com, people.com
Odporúčame