Skvelí ľudia, krásne pláže, dobré jedlo a ukradnutý skúter: Toto všetko zažila Eliška počas brigády v Španielsku

Dievča stojace v strede uličky v španielskej dedine.

Eliška počas strednej školy využila príležitosť a vycestovala za letnou prácou do Španielska. Strávila tam tri mesiace ako čašníčka v prístave Puerto Portals.

#Študentka Eliška Šimová si už ako stredoškoláčka dokázala nájsť prácu v Španielsku. V rozhovore s ňou zistíš, aké je to pracovať ako čašníčka v Španielsku, ako vyriešila ukradnutý skúter, ale aj to, aké sú rozdiely medzi slovenskými a zahraničnými brigádami.

Ako ti napadlo ísť na letnú brigádu do zahraničia?

Na hotelovej akadémii je veľmi bežne že študenti chodia na prax napríklad aj do zahraničia počas školského roka alebo cez prázdniny. Ale taktiež som chcela spojiť cestovanie, spoznávanie nových krajín s prácou.

Prečo si sa rozhodla pre Španielsko?

Milujem teplé krajiny, kde je veľa slnka. Vždy sa mi páčilo pozitívne myslenie a dobrá nálada, ktorá v Španielsku panuje. Okrem toho som mala v triede spolužiačky, ktoré taktiež strávili leto v Španielsku a veľmi si to chválili. Preto som sa aj ja rozhodla pre Španielsko.

Na akej pozícii si pracovala?

Pracovala som ako čašníčka v ázijskej reštaurácii na Malorke v prístave Puerto Portals. Mojou úlohou bolo starať sa o zákazníkov. Privítať ich, usadiť, predstaviť im nápojový lístok, menu a spraviť objednávku. V Španielsku je to v tom iné, že ako čašník/čašníčka nerobíš všetko sám. Jednotlivé časti obsluhovania sú rozdelené. To znamená, že niekto nosí jedlo, niekto zas nápoje a niekto len objednáva jedlo a stará sa o zákazníka.

Prístav Puerto Portals
Puerto Portals je známy ako najúžasnejší prístav na Malorke. Každoročne vyhľadávajú mnohé známe tváre, ktoré ak budeš mať šťastie môžeš stretnúť. (Zdroj: Canva)

Aké boli tvoje začiatky v práci? Akí boli tvoji španielski kolegovia?

Tým že som prišla začiatkom júna a sezóna sa ešte len začínala, bolo to veľmi super. Moji kolegovia na mňa mali čas a mohli sa mi viac venovať. Boli veľmi milí, všetko mi vysvetlili a mali porozumenie aj pre to, že som prišla do cudzej krajiny získať nové skúsenosti.

Ako vyzeral tvoj bežný pracovný deň?

Moje dni vyzerali veľmi dovolenkovo, keďže som začínala pracovať až večer. Ráno som sa zobudila, išla som sa opaľovať na pláž alebo na výlet, uvarila si obed a večer šla do práce. Do práce som vždy prišla hodinu pred otvorením. Najprv sme pripravili a prichystali všetky potrebné veci a potom už začali pomaly prichádzať hostia. Pracovala som tak cca 6 hodín denne.

Tri dievčatá sediace na pláži.
Počas brigády stihla Eliška preskúmať aj krásy Malorky. Krásne pláže, pohorie Serra de Tramuntana ale aj typické španielske dedinky ako napríklad Valldemossa alebo Sóller. (Zdroj: Eliška Šimová)

Španieli nevedia veľmi dobre po anglicky. Nemala si problém s jazykom?

Ako hovoríš, Španieli nevedia veľmi dobre po anglicky. Čo vedia a potrebujú, ti povedia po anglicky, potom už na teba zvyčajne hovoria len po španielsky. Do reštaurácie, v ktorej som pracovala, primárne chodili nemeckí, anglickí a občas ruskí turisti, takže angličtina mi úplne stačila.

Koľko financií by si mal študent pripraviť na brigádu v Španielsku podľa teba?

Dôležite je, či si študent vybavuje brigádu na vlastnú päsť, alebo ide cez agentúru. Ja som išla cez slovenskú agentúru La Sisa Agencia, ktorá mi vybavila skvelého transparentného zamestnávateľa. Taktiež záleží na tom, ako chce študent tráviť čas. My sme chodili na výlety, párty a mali sme aj prenajatý skúter. Dokopy by som povedala tak cca 1500 eur na platbu agentúre, ubytko a depozit, jedlo a skúter. Odporúčam sledovať zľavy v agentúrach a celkovo ponuky agentúr, ktoré sa môžu rôzne líšiť.

Čo bolo pre teba na celej brigáde v Španielsku najlepšie?

Ľudia. Tým, že na Malorke žije veľa Juhoameričanov, spoznala som ľudí z Argentíny, z Panamy, z Peru alebo z Brazílie. Stretli sme sa tam veľmi dobrá partia a dovolím si tvrdiť, že som si zo Španielska odniesla priateľstvá na celý život.

Spoločná fotka kamarátov v prístave.
Okrem veľa zážitkov a skúseností si Eliška odniesla z brigády v Španielsku aj pekné priateľstvá. Vďaka ktorým spoznala nové kultúry ale aj získala iné pohľady na svet. (Zdroj: Eliška Šimová)

Máš nejaký zážitok na ktorý nikdy nezabudneš?

Počas pobytu na Malorke mi ukradli skúter. Prišli sme na policajnú stanicu, spravili mi kávičku a rukami nohami cez prekladač sme to s policajtmi nejako vyriešili. Ale vôbec na to nespomínam v zlom, práve naopak, bola to veľmi obohacujúca skúsenosť – vyriešiť takúto situáciu sama, v cudzej krajine, v cudzom jazyku.

Ak by si mala porovnať brigádu na Slovensku a v Španielsku, líšia sa v niečom?

Podľa mňa sa líšia hlavne v prístupe zamestnávateľa, kolegov a zákazníkov. Veľakrát sa mi na Slovensku stalo, že zákazníci videli, že som mladšia, a tak si ku mne dovoľovali viac, ako by mali. Ale v Španielsku sa mi nič také nestalo. Mala som 18 rokov a všetci ma brali ako seberovnú, či už zákazníci, ale aj kolegovia. Aj pracovná nálada tam bola iná, nikto nechodil do práce s nechuťou. Aj keď sme boli unavení, tak sme sa vždy podržali a prácu si užili. Raz sa mi stalo, že sa mi prevrátila celá tácka s objednávkou a moji kolegovia ku mne prišli a povedali mi, že si z toho nemám nič robiť, a celé to za mňa upratali.

Išla by si na takúto zahraničnú brigádu znova? Ak áno, vybrala by si si opäť Španielsko – Malorku?

Toto je veľmi trefná otázka, keďže aj toto leto odlietam pracovať naspäť na Malorku. Zažila som tam veľmi pekné chvíle, na ktoré často a veľmi rada spomínam. Naozaj to bol zážitok, ktorý mi veľa dal a povedala by som, že aj zmenil život. Preto to odporúčam skúsiť každému študentovi.

Výhľad na ostrov Malorka
Hlavným mestom Malorky je Palma De Mallorca, ktoré je najväčším a najnavštevovanejším mestom na ostrove. Pomenovali ju Rimania a v preklade jej názov znamená „Tá najväčšia“. (Zdroj: Canva)

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame