Zvládni skúšky na vodičák úplne v pohode: Čo ti pomôže a aké najčastejšie chyby robíme pri jazde?

vodičák stres

Vodičák a stres ku sebe patria, no tieto rady a postrehy ti so stresom môžu pomôcť (Zdroj: Unspash.com/Orkun Azap)

#So slovom vodičák sa mnohým automaticky spája aj slovo stres. Stres z jázd, ktorých budeš mať v autoškole mnoho, nervy zo záverečných skúšok, stres z nervózneho inštruktora.

Nie je jednoduché sa zrazu stať súčasťou premávky, najmä ak si doteraz vnímal viac hudbu v slúchadlách ako dopravné značky. To, že „vodičák predsa spraví každý“, tiež nemusí byť vždy povzbudením. V tomto článku ti prinášame niekoľko typov, postrehov, a rád, ktoré ti aspoň trochu pomôžu tento nepríjemný stres odbúrať.


KVÍZ Spravil by si dnes vodičák? Otestujeme, ako dobre poznáš dopravné značky


Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Môže sa zdať, že najväčší stres pri vodičáku budeš mať z jázd, respektíve zo záverečnej jazdy s policajtom. Pokiaľ ale nie si študijný typ, práve test ťa môže nemilo prekvapiť, rozumej potrápiť. Na 27 otázok máš totiž len 20 minút. Je fakt, že ak si pripravený, zvládneš to oveľa skôr, no priamo na skúške takto možno uvažovať nebudeš. K tomu, aby si zbytočne nestresoval, ti pomôže, ak aj bez učenia máš aspoň nejaký základný prehľad. Pokiaľ si to nestihol, nevadí, stále s tým môžeš začať.

Nepotrebuješ pritom vôbec poznať otázky, okruhy otázok či si rovno skúšať testy niekde na internete. Postačí ti, ak si zoženieš niektorú z učebníc týkajúcich sa autoškoly a vodičáku, a dopraješ si polhodinové čítanie večer pred spaním. Čítaj si len to, čo ťa zaujme, nemusíš sa to učiť (platí to aj v prípade, ak kurz už robíš). K ostatnému sa dostaneš prirodzene neskôr. Keďže tie najlepšie učebnice budú zrejme vypredané, skús navštíviť knižnicu.

Dôležitejšia je však poctivá príprava. Možno ti pomôže, ak si budeš veci čo najviac vizualizovať. Niektoré dopravné značky sa môžeš naučiť, no nemusíš si ich vedieť predstaviť v premávke. Vtedy je užitočné predstaviť si, ako by tá-ktorá situácia mohla vyzerať naozaj. Nie je to nič zložité. Uvidíš, že keď na značku neskôr natrafíš, budeš milo prekvapený, ako blízko realite si vo svojej predstave bol. Tvoja reakcia bude automatická, intuitívna a bez zbytočného premýšľania. Vodičák a stres síce k sebe patria, no vďaka príprave to vôbec nemusí byť také zlé.

Čo ti môže pomôcť pri jazdách?

Niektoré veci z testu zabudneš po pár dňoch od absolvovania skúšok. Týka sa to najmä legislatívy a zákonov. No na to, čo sa naučíš počas jázd, budeš nadväzovať aj po skončení kurzu. Na internetových diskusiách natrafíš na rôzne názory. Niektorí diskutujúci mali prvú jazdu dobrú, no potom to bolo slabšie, iní boli každou ďalšou jazdou istejší.

Ty, ako neskúsený žiak, ktorý má za sebou akurát tak prvú jazdu, sám seba automaticky zaradíš medzi tých prvých. Vedz ale, že pravdepodobné budeš patriť skôr do tej druhej skupiny. Čím viac sme zo začiatku nervózni, tým viac času venujeme príprave, ktorá sa nám hneď pri najbližšej jazde vyplatí. Každý úspech nás následne motivuje k ďalším úspechom a k opakovaniu úspešných postupov.

Je fajn počúvať usmernenia inštruktora, no tiež je užitočné sa občas spoliehať aj na vlastnú intuíciu. Tú využiješ napríklad na cvičisku pri kužeľoch, predovšetkým pri cúvaní, alebo parkovaní. Ak si chceš ušetriť nervy a spotené dlane pri križovatkách, pokojne si ich pred jazdou choď prezrieť v pokojí sám. Všímaj si dopravné značky, jazdné pruhy, správanie áut v premávke. Ak chceš, môžeš si celú scénu odfotiť a doma porovnať s „teóriou“.

Najčastejšie chyby pri jazde a ako to celé zvládnuť?

Ak si sa kvalitne pripravoval (k čomu ti, dúfam, pomôže aj tento článok), mal by si jazdu zvládnuť bez problémov. Ako už asi vieš, skúška pozostáva z krúžkovacieho testu, jednoduchej otázky policajta, slalomu pomedzi kužele vrátanee parkovania, no a záverečnej jazdy.

Test a cvičisko sa snaž urobiť na prvýkrát. Inštruktor ti pri jazde už pomáhať nebude (iba keby musel zachraňovať situáciu, čo by automaticky znamenalo opravný termín). Daj si pozor na niekoľko vecí. Pri odbočovaní nezabudni dať smerovku a vždy dávaj pozor, aby si nešiel do protismeru. Tiež bude fajn, ak nebudeš príliš prekračovať rýchlosť, sem-tam teda hoď okom aj na budíky. Snaž sa vždy vedieť, či si na hlavnej ceste, a nedávaj zbytočne prednosť iným vozidlám. Na STOP-ke ale určite zastav.

Pomohol ti článok k úspešnému absolvovaniu kurzu? Čo by si ostatným poradil ty?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame