Pomôžeme ti s učením: Týchto 5 rád by si mal osvojiť každý študent, učenie pôjde naozaj jednoducho

Tipy, ako sa učiť poslúžia aj tebe (Zdroj: Pexels/Startup Stock)

#Nie je učenie, ako učenie. Možno si sa o tom už stihol presvedčiť na vlastnej koži. Miesto neproduktívneho opakovania, ktoré ti za žiadnu cenu nechce samé naskákať do hlavy, skús využiť efektívnejšie metódy. Toto je podľa odborníkov päť, síce nezvyčajných, ale mimoriadne úspešných metód, ktoré ti značne uľahčia samotný proces vzdelávanie sa. Osvoj si ich čo najskôr.

#1 Pýtaj sa – prečo

Vráť sa do obdobia malého dieťaťa, ktorému nie je cudzia zvedavosť. Otázku „prečo?“ dokáže denne položiť snáď tisíckrát. Kto sa však veľa pýta, veľa sa dozvie. Skús to aj ty. Keď sa niečo učíš, polož si otázku, prečo je to tak.

Prečo máš práve teraz pri učení sa angličtiny použiť jednoduchý prítomný čas? Prečo platí ten a ten zákon? Ak sa naučíš sám seba pýtať sa na súvislosti, určite prídeš na niečo podstatné. Informácie, ktoré získaš takýmto spôsobom, ti len tak ľahko nevyfučia z hlavy.

Buď zvedavý (Zdroj: Pexels/ Tirachard Kumtanom)

#2 Vysvetľuj

Ak chceš vedieť, či si správne pochopil dané učivo, snaž sa ho niekomu vysvetliť. Ak nemáš vôkol seba nikoho v podobe dobrovoľného poslucháča, skús nové učivo vysvetliť sám sebe. Stačí, keď sa postavíš pred zrkadlo a budeš sa snažiť zo všetkých síl vysvetliť samému sebe komplikovanú problematiku. Ak ti to nepôjde, nevadí. Touto metódou však ľahko zistíš, v čom všetkom máš ešte medzery.

#3 Neustále sa testuj

To je ďalšia fáza, ktorá nastáva po aktívnom učení. Aby si si nové informácie udržal v hlave čo najdlhšie, nezabudni sa otestovať. Polož sám sebe záludnú otázku. Dbaj na to, aby tvoja myseľ mala stále čo riešiť. Nevyjdeš tak z cviku a nebudeš mať čas myslieť na hlúposti. Ak máš čas, tak si skús svoje vedomosti overiť aj na webe. K dispozícii máš množstvo kvízov a testov, ktoré ti v tom pomôžu.

#4 Na štúdium si dopraj dostatok času

Jeden z najnešťastnejších spôsobov učenia vôbec, je nechať si všetko na poslednú chvíľu. Sedenie nad skriptami noc pred skúškou ťa nespasí. Navyše ti informácie, ktoré sa takýmto spôsobom naučíš raz-dva vyfučia z hlavy. Preto sa uč systematicky. Na každú skúšku si dopraj aspoň týždeň študijného času. Pre niekoho to môže znieť ako luxus, ak si však správne zadelíš úlohy, času budeš mať viac než dosť.

#5 Hľadaj objektívny pohľad

Ak sa niečo učíš, tak maj na pamäti, že dané učivo je len súčasťou celku. Nauč sa prepájať vzájomné informácie a pozerať sa na problém z celkového hľadiska. Ak píšeš esej o nejakej významnej historickej osobe, skús sa na ňu dívať nielen z pohľadu literatúry, ale aj histórie či ako na obyčajného človeka. Všetko zo všetkým súvisí a žiaden odbor nie je oddelený od ostatných. Tento nadhľad ti určite pomôže aj v iných oblastiach. Držíme ti palce!

Hľadaj, pýtaj sa, opakuj. To všetko bude nápomocné (Zdroj: Pexels/rawpixel.com)

Zdroj: thinkeracademy.com, hashtag.sk
Odporúčame