30 najlepších univerzít sveta: Študovali tu Einstein, Madonna či zakladateľ Netflixu – ako je na tom Slovensko?

Harvardova univerzita

Študenti v areáli Harvardovej univerzity (Zdroj: GettyImages)

#V tomto čase sa mnoho mladých ľudí rozhoduje, či ísť študovať na vysokú školu. Samozrejme, len málo šťastlivcov sa dostane na pôdu tých najlepších univerzít. Chceš však vedieť, ktoré inštitúcie patria k svetovej špičke a aké osobnosti vychovali? Tu je náš rebríček.

Zoznam top univerzít už vyše 50 rokov vytvára a každoročne aktualizuje platforma The Times Higher Education. Aktuálne spracúva milióny dát od 7-tisíc inštitúcií v 171 krajinách. Chceš vedieť, ako dopadli slovenské vysoké školy? Dozvieš sa na konci rebríčka.

30. Technologická univerzita Nanyang

Kde: Singapur
Hodnotenie: 81,8

V Ázii ide o jednu z najlepších univerzít a jej areál sa zaraďuje k najkrajším na svete. Má vyše 35-tisíc študentov a zameriava sa na obchod, výpočtovú techniku a dáta, inžinierstvo, humanitné vedy, umenie a sociálne vedy, ale aj medicínu.

29. Edinburská univerzita

Kde: Spojené kráľovstvo
Hodnotenie: 82,5

Univerzita je známa svojou bohatou históriou a patrí medzi najstaršie v Škótsku, založili ju ešte v roku 1583. Môže sa pochváliť takými slávnymi absolventmi, ako sú Charles Darwin, Alexander Graham Bell, vynálezca telefónu, či spisovateľka J.K. Rowlingová. Škola vyniká v oblasti medicíny, neurovedy či klimatológie, na špičkovej úrovni je aj výskum v oblasti umelej inteligencie.

Edinburská univerzita
Nádherná architektúra Edinburskej univerzity (Zdroj: Wikimedia Commons/Jorge Franganillo)

28. Tokijská univerzita

Kde: Japonsko
Hodnotenie: 83,3

Táto prestížna univerzita je v rámci ázijského regiónu lídrom vo výskume a vzdelávaní. Preslávila sa aj svojimi prísnymi prijímacími skúškami, ak sa sem dostaneš, v Japonsku sa prakticky zaradíš k absolútnej elite. Študovali tu dvaja bývalí premiéri, ale aj traja nositelia Nobelovej ceny. Škola sa sústredí na výskum v oblasti fyziky, robotiky a biotechnológií –spolupracuje aj s JAXA (japonskou vesmírnou agentúrou).

27. Duke University

Kde: USA
Hodnotenie: 83,4

Nachádzajúca sa v Severnej Karolíne a prezývajú ju „Harvard Juhu“. Študenti si pochvaľujú jej krásny kampus a silné programy v oblasti medicíny a verejného zdravia. V podstate je špičkou v biomedicíne a zdravotníckom výskume. Absolvovali ju napríklad Melinda Gates, manželka miliardára Billa Gatesa, Tim Cook (CEO spoločnosti Apple, či herec Ken Jeong, známy z filmu Vo štvorici po opici, ktorý tu stihol získať titul z medicíny.

26. Technická univerzita Mníchov

Kde: Nemecko
Hodnotenie: 83,5

Ak si fanúšik inžinierstva, IT a bioinovácií, tento nemecký technologický powerhouse je pre teba správna voľba. Medzi slávnych absolventov TUM patria napríklad Rudolf Diesel, vynálezca dieselového motora, nositeľ Nobelovej ceny Gerd Binnig či Gottfried Landwehr, zakladateľ výskumu polovodičov.

Škola úzko spolupracuje s BMW, Siemens, Google aj SAP, pričom študenti často už v priebehu štúdia riešia reálne problémy priemyslu. A aby toho nebolo málo, nachádza sa v mekke Oktoberfestu, takže tu nie je núdza ani o zábavu.

25. Washingtonská univerzita

Kde: USA
Hodnotenie: 83,8

Sídli v srdci Seattlu a je lídrom v oblasti počítačových vied a inžinierstva. Je známa svojou spoluprácou s technologickými gigantmi ako Microsoft a Amazon, mnoho absolventov putuje priamo do týchto firiem. Nečudo, že k jej študentom sa zaradili aj Bill Gates či Jeff Bezos. Málokto vie, že ju absolvoval aj herec Chris Pratt či legendárny hudobník Quincy Jones.

Washingtonská univerzita
Nádherný areál Washingtonskej univerzity (Zdroj: Flickr/Wonderlane)

24. Carnegie Mellon University

Kde: USA
Hodnotenie: 83,8
Túto univerzitu môžeme rovno nazvať „svätyňou všetkých geekov“, vychováva mozgy pre Google, Teslu, ale aj Hollywood. CMU v Pittsburghu je svetovým lídrom v oblasti robotiky a umelých inteligencií. Jej programy v oblasti počítačových vied patria medzi najlepšie na svete. Študoval tu Andy Warhol, nositeľ Nobelovej ceny John Forbes Nash (génius z filmu Čistá duša) či herec Zachary Quinto známy ako Spock zo Star Treku.

23. University of Michigan-Ann Arbor

Kde: USA
Hodnotenie: 87,7

Go Blue! To je známy pokrik študentov aj športových nadšencov. Univerzita je známa nielen svojím silným programom v oblasti inžinierstva, genetiky a podnikania, ale aj športovými tímami prezývanými Wolverines, ktoré sa tešia množstvu fanúšikov. Stoličky posluchární tu dral Larry Page, spoluzakladateľ Google, ale prekvapivo aj Madonna, ešte predtým, než odštartovala svoju spevácku kariéru.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tomáš cestoval stopom po Afrike a Európe: V Ghane dostal maláriu a učil deti v sirotinci

22. University College London

Kde: Spojené kráľovstvo
Hodnotenie: 87,7

Na rovnakej priečke s predchádzajúcou univerzitou sa ocitla aj UCL, ktorú by si našiel v centre Londýna. Budovy kampusu sú ukážkou georgiánskej architektúry v kombinácii s modernými stavbami – ide o jedno z najzelenších miest v Londýne. Táto univerzita priťahuje mladých ľudí z celého sveta, ktorí chcú študovať medicínu, neurovedy, architektúru či prírodné vedy. K absolventom sa zaradili napríklad Boris Johnson, bývalý britský premiér, režisér Christopher Nolan či evolučný biológ Richard Dawkins.

21. University of Toronto

Kde: Kanada
Hodnotenie: 88,3

Najväčšia univerzita v Kanade je známa svojím výskumom v oblasti medicíny, umelej inteligencie a biotechnológií. Vieš o tom, že práve tu vynašli inzulín? Jej kampus v centre Toronta ponúka študentom bohaté kultúrne vyžitie. A čo známe mená? Túto univerzitu navštevovala napríklad slávna spisovateľka Margaret Atwoodová či herec Donald Sutherland.

Univerzita Toronto
Letecký pohľad na Univerzitu v Toronte (Zdroj: Wikimedia Commons/Cmglee)

20. Cornell University

Kde: USA
Hodnotenie: 89,2

Súkromná univerzita sa nachádza v meste Ithaca v štáte New York a jej nádherný kampus je obklopený prírodnými scenériami.​ Je známa vďaka svojmu programu v oblasti hotelového manažmentu, ktorý sa považuje za najlepší na svete. Vyniká tiež v oblasti poľnohospodárstva a veterinárnej medicíny. Z tejto alma mater pochádzajú napríklad Ruth Bader Ginsburg, sudkyňa Najvyššieho súdu USA, Bill Nye preslávený ako Sciene Guy či laureátka Nobelovej ceny, spisovateľka Toni Morrisonová.

19. University of California Los Angeles

Kde: USA
Hodnotenie: 89,8

Škola je liahňou hollywoodskych tvorcov, UCLA totiž študentom ponúka najlepší program zameraný na filmový a televízny priemysel. Zoznam absolventov je dlhý, medzi známymi menami sú napríklad Francis Ford Coppola, Jack Black, James Franco, ale aj Mayim Bialik, neurovedkyňa a herečka, ktorá sa preslávila ako Amy v seriáli Teória veľkého tresku. Samotná univerzita tiež vyniká v oblasti medicíny, psychológie a verejného zdravia.

18. Columbia University

Kde: USA
Hodnotenie: 89,8

Na priečke 18 je opäť zhoda. Tentoraz sa však presúvame na východné pobrežie Spojených štátov, do štvrte Manhattan v New Yorku. Na tejto slávnej univerzite študoval napríklad bývalý americký prezident Barack Obama, speváčka Alicia Keys, podnikateľ Warren Buffet a mnoho nositeľov Nobelovej ceny.

Columbia vyniká najmä svojou katedrou žurnalistiky (School of Journalism), ktorá patrí medzi najstaršie a najlepšie inštitúcie zamerané na mediálne štúdiá. Každoročne tiež udeľuje najprestížnejšie ocenenia v oblasti žurnalistiky, slávnu Pulitzerovu cenu.

17. National University of Singapore

Kde: Singapur
Hodnotenie: 89,9

NUS je lídrom vo vzdelávaní v Ázii s dôrazom na inžinierstvo a technológie. Podporuje však aj výskum v oblasti urbanizmu a umelej inteligencie. Univerzita je známa svojím silným prepojením s priemyslom a podporou startupov. K známym absolventom patria napríklad Tony Tan, bývalý prezident Singapuru či Sim Wong Hoo, zakladateľ Creative Technology.

16. Univerzita Johna Hopkinsa

Kde: USA
Hodnotenie: 90,7

V ratingu sme preskočili magickú cifru 90. Univerzita Johna Hopkinsa sa nachádza v Baltimore, v americkom štáte Maryland, a je svetovým lídrom v oblasti medicíny a verejného zdravia. Práve tú prebiehajú špičkové výskumy o vakcínach (vrátane covidu) či diagnostike pomocou AI.

Jej fakulta Bloomberg School of Public Health je najstaršou a najväčšou svojho druhu na svete. Fakultná nemocnica tejto školy sa pravidelne zaraďuje medzi najlepšie v Spojených štátoch.​ K slávnym študentom patrí aj miliardár a bývalý starosta New Yorku, Michael Bloomberg.

Univerzita Johna Hopkinsa
Univerzita Johna Hopkinsa (Zdroj: Wikimedia Commons/Paul Sableman)

15. University of Pennsylvania

Kde: USA
Hodnotenie: 90,9

Túto univerzitu vo Filadelfii familiárne prezývajú aj Penn. Čo je však dôležitejšie, je domovom Wharton School, ktorá sa považuje za svetovú špičku, pokiaľ chceš študovať obchod. Má priame napojenie na slávnu burzu na Wall Street, ale aj startupy a medzinárodný biznis.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zvládni maturitu bez stresu: 7 tipov, ktoré ti pomôžu zostať v pohode

Univerzita vyniká aj v oblasti medicíny, práva a inžinierstva. Istý čas tu študoval aj Elon Musk, medzi absolventov patria Donald Trump, módna návrhárka Tory Burch či slávny jazykovedec, filozof a politický aktivista Noam Chomsky.

14. Chicagská univerzita

Kde: USA
Hodnotenie: 90,9

Táto univerzita v srdci Chicaga je známa svojím prísnym akademickým prostredím a silným dôrazom na kritické myslenie. Je domovom Chicagskej ekonomickej školy, ktorá zásadne ovplyvnila moderné ekonomické teórie. Zároveň je to miesto, kde vznikla prvá reťazová jadrová reakcia. Absolventmi sú napríklad Milton Friedman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, astrofyzik Carl Sagan či spisovateľ Kurt Vonnegut. Kampus univerzity si užijú najmä milovníci historickej architektúry, je totiž plný stavieb v gotickom štýle.

13. Pekingská univerzita

Kde: Čína
Hodnotenie: 92,0

Jedna z najstarších a najlepších univerzít v Číne poteší krásnym kampusom s tradičnými čínskymi záhradami a historickými budovami. Zameriava sa na humanitné a spoločenské vody a v podstate je centrum politického a kultúrneho diania v Číne. Prijímacie skúšky sú naozaj veľmi prísne. Univerzite urobili dobré meno napríklad bývalý premiér Li Keqiang či svetový klavírny virtuóz Lang Lang.

12. Univerzita Tsinghua

Kde: Čína
Hodnotenie: 92,5

Ešte lepšie hodnotenie získala ďalšia univerzita v Pekingu, ktorá patrí k špičke v oblasti inžinierstva a technológie v Ázii. V podstate ju možnou nazvať „čínskou MIT“. K dôležitým odborom patrí aj architektúra. Vychovala mnohých čínskych lídrov a popredné osobnosti, trebárs súčasného prezidenta Yi Jinpinga. Študentom bol aj bývalý prezident Hu Jintao či čínski top inžinieri zo spoločností Huawei, Tencent a ByteDance.

11. ETH Zürich

Kde: Švajčiarsko
Hodnotenie: 93,0

Švajčiarsky federálny technologický inštitút v Zürichu sa sústredí na štúdium inžinierstva a prírodných vied. Vyniká v oblasti robotiky, udržateľnosti a environmentálnych technológií. Táto alma mater má mnohých laureátov Nobelovej ceny, vrátane Alberta Einsteina. Jej kampus navyše ponúka nádherný výhľad na mesto Zürich a okolité Alpy.​

ETH Zürich
ETH Zürich (Zdroj: Wikimedia Commons/ZachT)

10. Yaleova univerzita

Kde: USA
Hodnotenie: 94,1

Prvú desiatku otvára slávny Yale, ktorý sa nachádza v New Haven, v štáte Connecticut. Preslávila sa najmä svojou prestížnou právnickou fakultou a štúdiom humanitných vied, vrátane divadla. Jej knižnica patrí medzi najväčšie akademické archívy na svete – vlastní jednu z najväčších zbierok starých kníh a rukopisov v USA. Študovali tu napríklad Hillary Clinton, Meryl Streep, prezidenti Bushovci či Jodie Foster. Univerzita je takisto známa svojimi tajnými študentskými spoločenstvami, ako je Skull and Bones.

9. Imperial College London

Kde: Spojené kráľovstvo
Hodnotenie: 94,1

Imperial, ktorý má kampus v srdci Londýna, sa špecializuje na vedu, inžinierstvo, medicínu a podnikanie. V podstate je akýmsi britským mozgovým trustom. V oblasti výskumu sa sústreďuje na biomedicínu a obnoviteľné zdroje energie a spolupracuje aj s NASA či ESA.

Univerzita má silné prepojenie s priemyslom a u študentov podporuje podnikavosť. Kedysi brázdili chodby a posluchárne objaviteľ penicilínu Alexander Fleming či gitarista skupiny Queen a doktor astrofyziky Brian Bay.

8. University of California Berkeley

Kde: USA
Hodnotenie: 94,5

Berkeley je známa svojím aktivizmom, ktoré prebiehali od 60. rokov a pokračujú dodnes. V súčasnosti sú zamerané hlavne na klimatické protesty. Môže sa tiež pochváliť priekopníckym výskumom v oblasti počítačových vied a inžinierstva, ale tiež environmentálnych vied a politológie. Objavili tu až 16 nových prvkov periodickej tabuľky.

V minulosti si tu mohol stretnúť Stevea Wozniaka, spoluzakladateľa Apple, Erika Schmidta, bývalého CEO Google, autorku Joan Didion či herca Chrisa Pinea. Kampus ponúka výhľad na záliv San Francisco a ikonický most Golden Gate.

Berkeley univerzita
Univerzita Berkeley (Zdroj: Wikimedia Commons/Mizzlbrd)

7. Kalifornský technologický inštitút

Kde: USA
Hodnotenie: 96,3

Ak si hľadáš elitnú technickú školu, je to práve americký Caltech (California Institute of Technology), ktorý sídli v kalifornskej Pasadene. Zaujímavosťou je nízky pomer študentov na jedného profesora, čo zaisťuje mladým ľuďom vysoko individuálne vzdelávanie.

Caltech prevádzkuje laboratórium JPL (Jet Propulsion Laboratory), ktoré spolupracuje s NASA, takže študentom umožňuje priamy prístup k vesmírnemu výskumu. K absolventom patrí okrem iným Gordon Moore, spoluzakladateľ Intelu a autor Moorovho zákona.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš cestovať s domácim miláčikom? Toto je 12 najlepších krajín, ktoré milujú zvieratá

6. Stanfordská univerzita

Kde: USA
Hodnotenie: 97,2

Slávna vzdelávacia inštitúcia sa nachádza v nemenej známom Silicon Valley. Univerzita Stanford je známa svojím podnikateľským duchom a silným prepojením s technologickým priemyslom. Vo veľkom podporuje startupy a inovácie, pričom mnohí absolventi založili úspešné spoločnosti ako Google, Nike či Instagram. Študoval ju Elon Musk, Sergey Brin, zakladateľ Google, Reed Hastings, ktorý stojí za vznikom Netflixu, či Peter Thiel, zakladateľ PayPal.

5. Cambridgeská univerzita

Kde: Spojené kráľovstvo
Hodnotenie: 97,4

Cambridge založili ešte v roku 1209, je teda jednou z najstarších a najprestížnejších univerzít na svete. Je známa svojou bohatou históriou a tradíciami, ako sú slávne May Balls či veslárske preteky s Oxfordom. Univerzita vyniká v širokom spektre disciplín, od humanitných až po prírodné vedy. Jej absolventi zahŕňajú významné osobnosti ako Isaac Newton, Charles Darwin, Stephen Hawking, Alan Turing či Emma Thompson. Za zmienku stojí fakt, že z Cambridge vzišlo viac ako 120 nositeľov Nobelovej ceny!

4. Princetonská univerzita

Kde: USA
Hodnotenie: 97,5

Princeton je situovaný v New Jersey a sústreďuje sa na teóriu a výskum, do ktorého sa študenti môžu zapojiť už počas bakalárskeho štúdia. Dobré meno si získal aj vďaka príjemnému kampusu. Vyniká v oblastiach humanitných, spoločenských aj prírodných vied. Je domovom Woodrow Wilson School of Public and International Affairs – školy, ktorá je rešpektovaná v oblasti verejnej politiky.​ Medzi absolventov patria napríklad Michelle Obama či spisovateľ F. Scott Fitzgerald.

Princeton
Princetonská univerzita (Zdroj: Flickr/Ken Lund)

3. Harvardova univerzita

Kde: USA
Hodnotenie: 97,7

Harvard, založený v roku 1636 v americkom Cambridge pri Bostone je najstaršou univerzitou v Spojených štátoch. Je známy svojou rozsiahlou akademickou knižnicou, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Jeho absolventi zahŕňajú osem amerických prezidentov a množstvo laureátov Nobelovej ceny.​ Univerzitu navštevovali trebárs Barack Obama, Mark Zuckerberg, Natalie Portman, John F. Kennedy či Bill Gates.

2. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Kde: USA
Hodnotenie: 98,1

Podobne ako Harvard sa aj MIT nachádza v americkom Cambridge. Predstavuje svetového lídra v oblasti technológie a inžinierstva. V podstate je továrňou na géniov v oblasti techniky, IT či fyziky. Univerzita je známa svojím dôrazom na praktické aplikácie a inovácie, čo viedlo k vzniku mnohých technologických startupov.

MIT prevádzkuje množstvo výskumných laboratórií, vrátane Media Lab, ktoré sa zameriava na interdisciplinárny výskum v oblasti médií a technológií. Diplom z MIT si odniesli napríklad Richard Feynman, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, Kofi Annan, bývalý generálny tajomník OSN, Buzz Aldrin, druhý človek na Mesiaci, či Ilan Gur, vládny inovátor USA.

1. Oxfordská univerzita

Kde: Spojené kráľovstvo
Hodnotenie: 98,5

Len pol bodu do kompletnej stovky stratil v hodnotení slávny Oxford. Založili ho ešte v 12. storočí, takže je najstaršou univerzitou v anglicky hovoriacom svete. Vyniká v širokom spektre disciplín a je domovom pre množstvo výskumných centier a inštitútov. Jej absolventi zahŕňajú významné osobnosti ako Stephen Hawking, Margaret Thatcher, prvá britská premiérka, spisovateľ J.R.R. Tolkien či 28 britských premiérov.​

Oxfordská univerzita
Oxfordská univerzita (Zdroj: Pexels/Shaun Iwasawa)

Slovensko tesne minulo najlepšiu tisícku

Tieto univerzity predstavujú špičku svetového vysokoškolského vzdelávania a výskumu. Ako však dopadlo Slovensko či okolité krajiny? Našou najlepšou je Žilinská univerzita, ktorá sa umiestnila v rozmedzí priečok 1000 až 1200 s celkovým skóre 30,7 až 34,4. Najlepšie hodnotenie získala v oblasti výskumu – 44,3.

Na priečkach 1201 až 1500 sa ďalej nachádza Univerzita Komenského v Bratislave aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s počtom bodov 25,2 až 30,6.

Z českých univerzít si najlepšie vedie pražská Karlova univerzita, ktorá spolu s ďalšími vysokými školami obsadila priečky 401 – 500 (skóre 46,0 – 49,2). Medzi inštitúciami na 600. až 800. mieste figuruje aj Masarykova univerzita v Brne (38,2 – 43,2), tretiu priečku za našich západných susedov vybojovala Česká zemědelská univerzita (34,5 – 38,1).

Neďaleká Viedenská univerzita obsadila slušnú 110 priečku s celkovým skóre 65,5. Najlepšou poľskou vysokou školou v rebríčku je Lekárska univerzita vo Vroclave na priečke 501 až 600 (skóre 43,3 – 45,9).

Sleduj náš Instagram

Odporúčame