#Rok 2023 bude rokom zmien. Tým sa nevyhne ani vodičský preukaz a prejavia sa najmä v testovaní mladých vodičov. Doterajšie otázky a ich vypĺňanie na papieri bude v autoškole minulosťou. Priprav sa na oveľa náročnejšie skúšky a nachystaj si poriadny balík peňazí. Toto všetko sa chystá budúci rok!
V článku sa dočítaš:
- Aké formy otázok sa budeme po novom učiť
- Koľko otázok bude test na vodičský preukaz obsahovať
- Ako sa bude vykonávať praktická skúška
- Koľko si od nového roku priplatíš za vodičák
- Ako sa posúva hranica vodičského oprávnenia pre autobusy a nákladiaky
Kompletná zmena testov
Zmeny sa dotknú najmä samotného testovania. Ministerstvo vnútra informovalo, že nejde len o „rýchlo pečené“ zmeny po nehode na Zochovej. Nové testy sú v príprave už istý čas a ich implementovanie do vodičského kurzu bolo na rok 2023 plánované. Pribudnú otázky, okruhy aj zmena prostredia.
Z papiera sa prechádza na elektroniku
Čo platilo doteraz? Teoretická skúška z autoškoly zahŕňala 27 otázok, ktoré sa vypĺňali na papieri. Uchádzači v nich mohli získať dohromady 55 bodov, na úspešné absolvovanie bolo potrebných aspoň 50, čo je necelých 90 %. Otázky overovali vedomosti o pozemnej komunikácii (12 otázok po dva body), o podmienkach vozovky (tri otázky po jednom bode), o dopravných značkách (8 otázok po dva body) a o križovatkách (štyri otázky po tri body).
Čo bude platiť po novom? Testy sa už nebudú vykonávať v písomnej forme. Ministerstvo vnútra informovalo, že vytvorilo databázu nových otázok, pri ktorých sa uchádzači o vodičské oprávnenie už viac nebudú môcť doslova len nabifľovať odpovede. Nebude tak hroziť, že by ich podstata ostala nepochopená.
Stovky nových otázok
Čo platilo doteraz? Existuje približne 400 otázok, ktoré sa pravidelne opakujú v 35 rôznych testoch. Ku každej sú pridelené tri odpovede, pričom správna je vždy len jedna. Samotný test tvorí spomínaných 27 otázok a uchádzač je úspešný po dosiahnutí aspoň 50 bodov z 55 (nezáleží, na ktorej otázke či otázkach pohorel).
Čo bude platiť po novom? Ministerstvo vnútra pridalo otázky, ktorých by malo byť až takmer 1500, a týkajú sa aj oblasti starostlivosti o auto či prvej pomoci. Tá bude po novom implementovaná aj do samotného testu, nielen súčasťou kurzu prvej pomoci. Z databázy vyberie systém na skúške 40 otázok, pričom maximálny možný počet bodov v teste bude 100. Uchádzač bude úspešný, ak získa aspoň 90 bodov, čo predstavuje presne 90 %.
Už nie v autoškole
Čo platilo doteraz? Prevádzkovateľ autoškoly musí mať zabezpečené priestory, v ktorých uchádzači absolvujú teoretické vyučovanie, ako aj záverečný test. Počas záverečnej skúšky musel byť prítomný dohliadajúci policajt, ktorý následne hodnotil aj skúšky na parkovisku a praktickú jazdu.
Čo bude platiť po novom? Testy bude maž v dispozícii už len samotný dopravný inšpektorát alebo príslušný okresný úrad. Uchádzači budú musieť skúšku absolvovať v jednom z nich. Keďže nebudú vedieť, ktoré otázky očakávať, mali by sa lepšie pripraviť na teoretickú skúšku. Inšpektorát ju taktiež pravdepodobne bude brať aj posudzovať o niečo prísnejšie.
Opravný termín ostáva
Čo platilo doteraz? Ak uchádzač nebol úspešný, čakal ho opravný termín. Na jeho absolvovanie nemusel vykonávať celý priebeh autoškoly odznova, stačilo mu počkať do ďalšieho termínu.
Čo bude platiť po novom? Táto možnosť sa nemení. Až po neúspešnom opravnom pokuse musí absolvent znova vykonávať kompletný priebeh autoškoly, vrátane teoretického aj praktického testovania. Jedine kurz prvej pomoci stačí absolvovať raz.
Praktická skúška inak
Čo platilo doteraz? Zmena sa dotkne aj samotnej praktickej skúšky. Tá sa doteraz konala ihneď po dokončení teoretického testu – najprv parkovanie, potom jazda. Uchádzač tak vie mať úspešné absolvovanie skúšky za sebou pokojne aj počas dopoludnia.
Čo bude platiť po novom? Praktická skúška nemusí byť po novom vykonaná ihneď po teoretickom testovaní. Hovorí sa až o siedmich, maximálne 10 dňoch, ktoré bude uchádzač čakať na praktické testovanie – výsledky z teórie sa dozvie ešte v ten istý deň.
Cena presiahne tisíc eur
Pripraviť sa treba ja na fakt, že zdražovanie zasiahne aj tento sektor. Doba absolvovania vodičského oprávnenia sa predlžuje a stúpajú aj ceny pohonných hmôt, náhradných dielov či samotnej servisnej kontroly, ktorou musí prejsť aj auto prispôsobené pre autoškoly. Cena išla hore aj pre inštruktorov, ktorí žiadajú o licenciu na prevádzkovanie autoškoly.
Už dnes (december 2022) stojí v hlavnom meste vodičský preukaz do tisíc eur. Na strednom a východom Slovensku sú ceny o niečo nižšie. Predpokladá sa, že ceny výrazne stúpnu po celej krajine a v žiadnom regióne už nezaplatíš menej než tisíc eur. Priemerná cena vodičského oprávnenia sa mimo Bratislavy pohybuje na rozmedzí 750 – 900 eur. Ceny by mali stúpnuť o 10 – 20 %, a to pri všetkých typoch vodičského preukazu, nielen skupiny B.
Ostane aspoň cena kolkov?
Čo platilo doteraz? Kolok za vykonanie skúšky na získanie vodičského oprávnenia skupiny B stojí aktuálne 33 eur. Kolok pre skupinu A, teda motocykle, je polovičný, stojí 16,50 eur.
Čo bude platiť po novom? Zdvihnutie ceny kolkov sa v roku 2023 neplánuje. To však neznamená, že pre náročnosť samotnej teoretickej skúšky napokon nepôjde hore, a to v lete alebo v roku 2024. V januári ostávajú ceny rovnaké.
Zmeny preukazov na autobus a nákladné vozidlo
Nemenia sa len preukazy skupiny B, teda pre osobné motorové vozidlo. Zmeny zastihnú aj uchádzačov o vodičský preukaz na autobus či nákladné autá. Neuvažuje sa však nad zložitejšími testami či rozšírením otázok, ale nad znížením veku, počas ktorého bude môcť uchádzač riadiť takéto vozidlo.
Dôvodom je aj chýbajúci počet vodičov – podľa združenia Česmad Slovakia ich chýba približne 12-tisíc. Na udržanie kapacít potrebuje Slovensko ročne 10-tisíc nových vodičov.
Vodičom autobusu hneď po škole
Čo platilo doteraz? Vodičské oprávnenie skupiny D, ktoré sa vzťahuje na šoférovanie autobusu, sa aktuálne vydáva len uchádzačom starším ako 24 rokov.
Čo bude platiť po novom? Od januára 2023 sa posúva hranica o tri roky, vodičské oprávnenie dostane uchádzač od 21 okov života.
Aj nákladné autá budú šoférovať mladší
Čo platilo doteraz? Vodičské oprávnenie skupiny C, ktoré sa vzťahuje na šoférovanie nákladného vozidla, sa aktuálne vydáva len uchádzačom starším ako 21 rokov.
Čo bude platiť po novom? Od januára 2023 sa posúva hranica o tri roky, vodičské oprávnenie dostane uchádzač od 18 rokov života.
Kedy príde zmena?
Ešte v októbri sa hovorilo, že zmena príde od prvého januára 2023. Tento termín je však čím ďalej tým menej reálny. Aj samotné Ministerstvo vnútra priznáva, že ho zrejme nestihne a zmeny plánuje aplikovať na jar alebo v lete 2023. Každopádne sa testy v tomto roku určite meniť budú.
Ministerstvo zároveň hovorí, že zmeny testovania sa nedotknú uchádzačov, ktorí svoje kurzy začnú vykonávať ešte v roku 2022. Zmeny budú platné pre uchádzačov, ktorý kurz začínajú v nasledovnom kalendárnom roku, čo je tiež dôvodom, prečo nemusia byť aplikované už od prvého januára. Vedz, že ak tvoj kurz začne budúci rok, náročnejšie testovanie ťa neminie.
Tieto dátumy sa ale nevzťahujú na ceny vodičských preukazov. Tie porastú už od januára a avizuje ich takmer každá slovenská autoškola. Aj preto vyzývajú nerozhodných uchádzačov, aby sa do kurzu prihlásili čo najskôr, ušetriť môžu aj viac ako sto eur.
Zdieľať na
Zdieľaní