Patríš k dobrým šoférom? Potom by si mal poznať tieto riziká!

Pri jazde autom sa plne sústreď na šoférovanie (Zdroj: GettyImages)

#Jeseň je veľmi špecifickým obdobím roka. Počasie sa rýchlo mení, vozovka je na mnohých miestach posiata listami, dni sú krátke a na cestách ťa neraz prekvapí hustá hmla. Všetky tieto veci treba pri šoférovaní brať do úvahy. Ktoré konkrétne riziká by si nemal podceňovať, aby všetky tvoje jazdy boli maximálne bezpečné?

Hmlové svetlá používaj správne

Hmla ťa môže počas jesene na cestách zaskočiť častejšie ako v iných ročných obdobiach. A to nielen ráno, ale aj uprostred dňa. Pri jazdení v hmle platí staré známe – vidieť a byť videný.

V prvom rade si zapni zadný hmlový svetlomet, ktorým je vybavené každé auto. Budeš tak mať istotu, že vozidlá za tebou ťa zreteľne uvidia. Ak máš v aute aj predné hmlové svetlá, neváhaj ich zapnúť. Hoci ich efekt obvykle nie je obrovský, mierne pomôžu. Zbytočne to nepreháňaj s rýchlosťou, lebo nikdy nevieš, čo sa môže ukrývať za hustými bielymi mračnami pred tebou.

Hmla a tma na ceste
Tma v kombinácii s hmlou môže byť zradná (Zdroj: Unsplash)

Nezabúdaj
Akonáhle hmla pominie a viditeľnosť bude opäť dobrá, vypni zadné hmlové svetlo. Ak naň zabudneš, zbytočne budeš oslňovať ostatných vodičov za tebou.

Pozor na šmykľavé zákruty

Cesty sú počas jesene veľakrát mokré, čo znamená len jedno – trakcia kolies nie je optimálna a hrozí vyššie riziko šmyku. V zákrutách preto jazdi pomalšie a uisti sa, že máš na aute obuté dobré pneumatiky. Ak sú príliš staré (majú viac ako 7 rokov), guma je tvrdšia a nemá správne vlastnosti. Ľahšie teda dostaneš šmyk.

Ostražitosť zvýš aj v prípade, že na ceste sú popadané listy. Tie neraz dopĺňa aj hnijúce ovocie zo stromov. Na prvý pohľad síce môžu vyzerať neškodne, no keď na takýto povrch nabehneš vyššou rýchlosťou v zákrute, auto ľahko dostane šmyk. Znamená to, že je lepšie ísť pomalšie, ako vôbec nedôjsť do cieľa.

Naša rada
Ak žiješ v hornatej oblasti, už aj počas jesene môže ráno mrznúť. S prezúvaním pneumatík preto zbytočne nečakaj a zimné gumy si nechaj na auto obuť pokojne aj začiatkom novembra.

Aquaplaning môže byť zradný

Špeciálne riziko počas jesene predstavujú mokré diaľnice. Na vozovke totiž hrozí aquaplaning. Ide o stav, keď pneumatiky pre vodu na vozovke stratia priľnavosť a auto sa dostane do nekontrolovateľného šmyku. Ten nastáva vo vysokej rýchlosti, preto sa obvykle nedá ľahko skorigovať a hrozí vážna nehoda.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na február ti napovie, ako budeš tráviť deň zamilovaných: Kto si poplače a kto si užije neskutočnú jazdu?
Aquaplaning na diaľnici
Na diaľnici treba v prípade dažďa a hmly znížiť rýchlosť (Zdroj: Unsplash/Markus Spiske)

Aquaplaningu sa dá pritom jednoducho predchádzať. Ak je mokrá cesta, alebo prší, stačí znížiť rýchlosť. Určite nechoď 130 km/h, ale spomaľ napríklad na 110 alebo 100 km/h. Dôležitú úlohu zohrávajú aj pneumatiky. Pokiaľ je ich dezén už príliš malý, riziko aquaplaningu je veľmi vysoké. Výhodou je mať na aute obuté zimné gumy, ktoré majú prirodzene vyšší dezén. Lepšie preto odvádzajú vodu a znižujú riziko šmyku.

Jednoduchý trik na zahmlené okná

Častým problémom pri jesennom jazdení sú zahmlené sklá, ktoré komplikujú výhľad. Mnohí vodiči ich podceňujú, no môžu ľahko zapríčiniť nehodu, keďže kvôli nim nemáš dobrý prehľad o dianí okolo auta. Boj s touto ťažkosťou je však pomerne jednoduchý.

Ak máš auto s klimatizáciou, zapni ju. Keď bude aktívna, prirodzene vysuší vzduch a zahmlenie zo skiel v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd úplne zmizne. Uisti sa, že všetky výduchy vzduchu v interiéri sú otvorené a pridaj intenzitu ventilátora. Pokiaľ klímu nemáš, vyskúšaj starý známy trik – kúp si granule do mačacej toalety, nasyp ich do ponožky alebo nejakého priedušného vrecka a umiestni do interiéru. Napríklad, pod sedadlo. Materiál granúl prirodzene pohlcuje vlhkosť, čím zabraňuje zahmlievaniu skiel.

Máš aj ty nejaké praktické tipy, ako jazdiť počas jesene bezpečnejšie a znížiť tak riziko nehody? Daj nám ich vedieť v komentári!

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame