Základ menom hygiena: Táto štúdia hovorí, že dbať na telesnú čistotu po cvičení je dôležitejšie ako si myslíš

Stroje a činky vo fitku sú niečo ako verejná toaleta (Zdroj: Freepik/dusanpetkovic)

#Hygiena by mala byť u každého človeka na prvom mieste. Ak chodíš do fitka, určite si sa stretol s tým, že v týchto priestoroch nie je vždy a všetko voňavé. Okrem toho, baktérie sa ukrývajú za každým rohom. Pomixovaný zápach cudzích tiel, stopy potu na lavičkách a strojoch či neporiadok v šatniach nie je ani zďaleka to jediné, čo dokáže človeka od návštevy poriadne odradiť.

Nepríjemnosti na počkanie

Stroje a činky vo fitku sú niečo ako verejná toaleta. Aspoň čo sa týka šírenia telesných tekutín a špinavých rúk. Istá štúdia si posvietila na jednotlivé povrchy, ktoré sa nachádzajú vo fitku a sú potenciálnou hrozbou pre šírenie mikróbov. Budeš jej výsledkom prekvapený?

Medzi adeptmi boli napríklad baktérie firmicutes a aktinobaktérie, ktoré sa prevažne vyskytujú v mikrobióme čriev. Ide napríklad o salmonelu či klebsiellu, ktoré môže tvoj organizmus poznať ako otravu jedlom či zápal pľúc. Štúdia sa tým do hĺbky nezaoberá, avšak naďalej zostáva otázkou, ako sa mohli dostať na povrchy posilňovacích strojov.

Prevencia je základ

Pýtaš sa, čo môžeš urobiť pre to, aby si sa nenakazil? Odpoveď je jednoduchá –  vo fitku dezinfikuj, čo sa dá. Okrem toho je, samozrejme, dôležité dbať aj na osobnú hygienu a čisté oblečenie. Aj tých pár minút, počas ktorých len „prebehneš“ v spotenom outfite, ťa môže stáť (okrem prechladnutia) aj kožné ochorenie.

Baktérie ako stafylokoky totiž obľubujú kyslé podmienky, ktoré poskytuje práve spotená pokožka. Tie ľahko spôsobia škodlivé tkanivové infekcie, v prípade, ak sa im podarí preniknúť do hlbšej vrstvy pokožky.

Pozor aj na toto!

Predpokladáme, že okrem oblečenia a uteráku, nosíš do fitka aj fľašu s vodou, prípadne slúchadlá, teda ďalšie dve výživné pôdy pre mikróby. V prípade fliaš ti odporúčame poriadne umývanie v horúcej vode po každej návšteve fitka. So slúchadlami je to už o čosi náročnejšie. Štúdia o nich uvádza, že sú výživnou pôdou pre spektrum baktérií, ktoré ti môžu spôsobiť nepríjemné infekcie zvukovodov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hyperaktivita nepatrí iba k modernej dobe: Neposedný bol už pračlovek, vedci odhalili zaujímavé fakty

Naša rada je, že okrem výdatnej sprchy a vyprania outfitu, by si si mal pred a po každom tréningu poriadne vyčistiť svoje veci, ktoré s tebou chodia do fitka.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame