Máš svoj mobil nonstop v ruke? Pre toto by si ho mal odložiť aspoň počas jedenia

Takýto spôsob stravovania ti môže priniesť problém, o ktorý rozhodne nestojíš (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Dnešná online doba si vyberá svoju daň. Mnohí z nás sú na svoje smatfóny naviazaní do takej miery, že ich nedokážu pustiť z ruky ani počas jedenia. Ak si jeden z nich, mal by si sa mať na pozore. Takýto spôsob stravovania ti môže priniesť problém, o ktorý rozhodne nestojíš. Zmeníš svoj prístup k používaniu elektroniky a obmedzíš to aspoň počas troch hlavných jedál dňa?

Nepokojné jedenie

Tematike nepokojného jedenia sa venoval nedávny výskum v Benátkach, kde sa uskutočnila konferencia na tému obezity. Odborníci medzi sebou zdieľali nové poznatky v tejto problematike, ktoré možno dokážu vyriešiť problémy so stravovaním, a to nielen u detí.

Predmetom diskusie bola istá štúdia vedcov z univerzity v Minho v Portugalsku ktorá odhalila, že deti, ktoré počas jedenia sledujú obrazovku (smartfónu, tabletu alebo televízie), majú väčšiu pravdepodobnosť sklonu k obezite.

Výsledok štúdie prezentoval názor, že zariadenia odpútavajú pozornosť mladých ľudí od pocitu sýtosti, čo spôsobuje nekontrolovanie množstva jedla, ktoré dokáže človek skonzumovať.

Skúmali žiakov

Štúdie sa zúčastnilo 735 žiakov vo veku od 6 do 10 rokov. Výskumníci zistili, že tie deti, ktorí používali spomínané elektronické zariadenia aj počas jedenia, mali až o 15 percent vyššiu pravdepodobnosť sklonov k nadváhe.

Lekárka, ktorá výskum viedla, uvádza, že „deti, ktoré sledujú obrazovky počas jedla nerozumejú, kedy musia prestať jesť alebo kedy sú sýte. Naďalej jedia a jedia len preto, že ich rozptyľujú obrazovky. To je zlé pre spoločnosť a nebezpečné pre deti, pretože to vedie k ich nadváhe alebo obezite. Teraz sme tak zaneprázdnení, že nemáme čas sedieť všetci spolu pri rodinnom jedle, ale rodičia musia vedieť, že čas strávený pred obrazovkou počas jedla je naozaj veľký problém“.

Kontroverzný liek

Na výsledok štúdie nadväzovalo aj skúmanie lieku na obezitu, ktorý vyvinula americká spoločnosť. Ide o experimentálne liečivo s názvom Retatrutide, ktoré by (podľa dostupných informácií) malo byť účinnejšie ako kontroverzný Ozempic.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si aj ty zberateľom magnetiek z dovoleniek? Podľa vedcov to má takúto výhodu!

Štúdie sa podrobilo takmer 340 obéznych dobrovoľníkov, ktorí počas 48 týždňov dokázali zhodiť takmer štvrtinu svojej hmotnosti. Na vývine lieku sa v súčasnosti pracuje a prvé výsledky by sa mali objaviť približne o dva roky.  „Pred piatimi alebo desiatimi rokmi sme si nedokázali predstaviť lieky, ktoré by spôsobili takýto druh chudnutia,“ uviedol profesor, ktorý sa venuje klinickým testom liečiva.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame