Gramatika: Trópy, figúry, útvary a mnoho ďalšieho! Čo ešte by si mal vedieť o umeleckom štýle?

Ako rozoznať umelecký štýl od ostatných? (Zdroj: Gettyimages)

#Základným útvarom umeleckého štýlu je rozprávanie. Je základom divadelných hier, poviedok, románov, epických básní, či vtipných – alebo aj menej vtipných – príhod, ktoré váš strýko rozpráva na rodinných oslavách. Každé rozprávanie má v podstate tú istú, päť-bodovú štruktúru. Je to expozícia, kolízia, kríza, peripetia a katastrofa. Katastrofa neznamená, že koniec je tragický: tak sa však záver nazýval v antických drámach. Ide jednoducho o rozuzlenie. 

Teraz si povieme ako to vyzerá v praxi! Expozícia: predstavenie hrdinu a prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Kolízia: hrdina stretáva tajomnú postavu, neznámeho muža, ktorý mu povie, že ho čakajú veľké veci a svet okolo nie je taký, ako sa zdá. Kríza: tajomná postava, z ktorej sa stal hrdinov mentor, umrie a hrdina sa vydáva na cestu, aby porazil zlo. Peripetia, alebo dejový zvrat: hrdina zistí, že jeho mentor nie je mŕtvy a ON bol celý čas temným pánom! A nakoniec katastrofa: hrdina porazí nepriateľa a vracia sa domov. Nepochopil si to na prvú, tak si to zopakujme ešte raz!

Viac sa o umeleckom jazykovom štýle a jeho útvaroch dozvieš v našom Schooltag podcaste. Tak nezabudni dať odber na Spotify a follow na Instagrame, aby ti nič neuniklo.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame