To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť pred maturitou: Dátumy, informácie a niekoľko tipov pre tvoj úspech

Blíži sa čas maturít.

Blíži sa čas maturít a preto by si si mal zapamätať niekoľko vecí (Zdroj: freepik.com/thanyakij-12)

#Ak patríš medzi študentov, ktorých o pár týždňov čaká skúška dospelosti, tento článok je venovaný práve tebe! Maturita môže byť skutočne len formalitou a netreba sa ničoho báť, pokiaľ si sa aspoň trochu pripravoval počas posledných štyroch rokov na vyučovanie.

Zapíš si do diára!

V marci si absolvoval písomnú časť maturít a bez ohľadu na výsledok, už ochvíľu ťa čaká ústna maturitná skúška. Presnejšie, pre školský rok 2021/2022 budú maturity prebiehať od 18. mája do 5. júna.


Ako zvládnuť ústne maturity aj na poslednú chvíľu? Máme 7 skvelých tipov, aj pre tých najväčších flákačov!


Čo ťa čaká a neminie?

Na maturitnú skúšku by si mal prísť slušne oblečený, oddýchnutý, výborne naladený a najmä motivovaný! Po tomto náročnom týždni ťa čakajú takmer tri mesiace prázdnin! Nezabudni, že učitelia ťa neskúšajú kvôli tomu, aby ti ublížili, práve naopak. Ak by si náhodou „dostal okno“, nezostaň ticho a skús si spomenúť aspoň na niečo, čo ti pomôže rozpamätať sa. Hlavné je zachovať si pokojnú myseľ!

Skúška sa začína vytiahnutím si otázky. Každý študent túži, aby si vytiahol otázku, ktorú vie najlepšie. V prípade, že sa tak nestane a budeš musieť zodpovedať otázku, ktorú si nechcel, nepanikár. Stále máš 20-minútovú prípravu a ver, že aspoň na niečo si zaručene spomenieš.

Kým odpovedá tvoj spolužiak, v pokoji si prečítaj otázku, dokonči si prípravu a následne príde tvojich dvadsať minút slávy. Po tejto skúške získaš maturitné vysvedčenie, ktoré ti otvorí bránu k štúdiu na vysokej škole.

Čo musíš splniť, aby si zmaturoval z povinného slovenského jazyka a taktiež z cudzieho jazyka?

  • získať z ústnej maturitnej skúšky známku dostatočný (4) a zároveň z externej časti maturity (písomný test) získať viac ako 33 % a súčasne z písomnej časti internej časti (slohová práca) získať viac ako 25 %
  • získať z ústnej maturitnej skúšky známku najhoršie dobrý (3) a zároveň z externej časti maturity (písomný test) získať viac ako 33 % alebo z písomnej časti internej časti (slohová práca) získať viac ako 25 %

Čo musíš splniť, aby si zmaturoval z matematiky?

  • získať z ústnej maturitnej skúšky známku najhoršie dobrý (3) a zároveň z externej časti maturity (písomný test) získať viac ako 25 %
  • získať z ústnej maturitnej skúšky známku dostatočný (4) a zároveň z externej časti maturity (písomný test) získať viac ako 33 %

Čo musíš splniť, aby si zmaturoval z iného predmetu, ktorého sa netýkala písomná časť?

  • získať z ústnej maturity najhoršiu známku dostatočný (4)

Nepodceňuj prípravu

Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Prejdi si všetky otázky aspoň jedenkrát, aby si bol zorientovaný, keď si konkrétnu otázku vytiahneš. Murphyho zákon funguje, preto je dosť možné, že si vyžrebuješ práve tú, o ktorej si si myslel, že si ju zaručene vytiahne niekto iný.

Neuč sa naspamäť, ak je otázka pre teba zložitá a nevieš si ju zapamätať, pomôž si kartičkami, papiermi a kľudne si odpoveď nalep napríklad na chladničku.

Deň pred maturitou si oddýchni, pokús sa zariadiť si čas tak, že sa už nebudeš musieť učiť, ale len opakovať. Zapamätaj si, že pred každou skúškou je najdôležitejšie dobre sa vyspať! Vystresovaný v noci sa už naozaj nenaučíš nič, akurát tak zabudneš aj to, čo si už vedel.

Všetci okrem študentov, ktorí (ne)maturovali posledné dva roky, sme si tým prešli. Môžeš nám veriť, že na znenie maturitnej otázky, ktorú si potiahneš, nezabudneš už v živote nikdy. S úsmevom budeš na maturitu spomínať ešte zopár rokov!


Zdroj: hashtag.com, zones.sk
Odporúčame