Čaká ťa maturita a už teraz sa desíš dňa pred skúškou? Máme pre teba 6 rád, s ktorými to dáš

Dievča leží na posteli s kávou ruke a pozerá sa do notebooku.

Blíži sa maturita. Toto je tipov ako stráviť deň pred skúškou, aby si bol úspešný. (Zdroj: pexels.com/Vlada Karpovich)

#Blíži sa deň D – deň ústnej maturity. Existuje veľa okolností, ktoré ti môžu pomôcť k úspešnému výsledku. Jedným z faktorov je aj spôsob, ako si zariadiš posledný deň pred maturitou. V dnešnom článku sa dozvieš, ako ideálne tento pre mnohých maximálne stresový deň zvládnuť.


Ako zvládnuť ústne maturity aj na poslednú chvíľu? Máme 7 skvelých tipov, aj pre tých najväčších flákačov!


1. Naplánuj si celý deň

Najlepšie je si predchádzajúci večer alebo ráno vytvoriť To-do list so všetkými aktivitami, ktoré potrebuješ stihnúť. Plán si zostav podľa priorít. Ak vieš, že si potrebuješ zopakovať ešte zopár tém, daj to na prvé miesto. Nezabudni si ale spraviť aj čas na oddych.

2. Neuč sa nonstop

Učiť sa celý deň bez prestávky ťa môže viac vyčerpať ako pomôcť. Efektívnejšie je rozdeliť si učenie do krátkych učebných blokov s prestávkami. Vyskúšaj napríklad techniku Pomodoro, ciže 25 minút učenia, 5 minút prestávky. Tento postup opakuj 4-krát. Po 4. bloku si sprav dlhšiu pauzu, zhruba 15 až 30 minút.

3. Dbaj na dostatočný pitný režim

O dôležitosti pitného režimu si už určite počul veľa. Ale vieš prečo je dôležité ho dodržiavať? Vedel si napríklad, že dehydratácia môže zhoršovať pozornosť, ale aj pamäť. Preto v deň skúšky nezabudni na pitný režim a maj pri sebe fľašu s vodou.

Skupina troch dievčat, ktoré sa smejú a sedia spolu za stolom.
Deň pred skúškou by nemal byť len o učení. Zájdi na kávu s kamarátmi alebo si pozri obľúbený film. (Zdroj: unsplash.com/Brooke Cagle)

4. Skús trochu vypnúť

Deň pred skúškou by si nemal stráviť len s hlavou v knihách. Pusti si obľúbený seriál alebo hudbu, zájdi si zacvičiť alebo na prechádzku. Svižná prechádzka je ideálna na prekrvenie a relax mozgu.

5. Prichystaj si všetky veci dopredu

Nie je nič horšie, ako sa v deň skúšky stresovať, pretože nevieš nájsť pero, alebo si si doma zabudol inú nevyhnutnú vec. Nachystaj si oblečenie, doklady, písacie potreby a iné potrebné pomôcky, aby ti ráno nič nechýbalo. Najlepšie všetko na jedno miesto, aby si to mal pokope a nemusel hľadať po celom byte.

6. Zabudni na nočné doučovanie

Ak by si si mal vybrať len jeden tip, ktorý dodržíš, vyber si tento. Dostatočný spánok ti pomôže udržať si psychickú pohodu, pozornosť a podať lepší výkon počas celej skúšky.


Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame