Pikantné zákutia Tinderu: Načapala som priateľa swipovať, potom prišiel ďalší šok

Tinder

Online zoznamku využívajú aj zadaní (Zdroj: GettyImages)

#Mal si niekedy založené konto na platforme Tinder? Pred nami to tajiť nemusíš, nie je to nijaká hanba. Jedna z najznámejších zoznamiek súčasného digitálneho sveta ponúka veľa možností, ale tiež hrozby. Ak si ju ešte nevyskúšal alebo naplno nevyužil, my ťa ňou prevedieme. V nasledujúcom článku sa dozvieš?

Čo je vlastne Tinder?

Možno si nevedel, že Tinder sa predtým volal MatchBox a išlo o akýsi prototyp zoznamky, ktorý vznikol ešte vo februári 2012. Vznikol počas hackathonu v jednom z newyorských start-upových inkubátorov. Úlohou platformy bolo virtuálne spájať nezadaných v okolí používateľa, ale tiež po celom svete. Zakladatelia ho neskôr premenovali na Tinder, pretože mal podobný názov ako existujúca online zoznamka Match.com.

Pri svojom spustení bol však práve Tinder priekopníckou aplikáciou v oblasti online zoznamovania. Po jeho obrovskom úspechu sa začali objavovať podobné aplikácie, ako napríklad Hinge, PlentyOfFish či OkCupid – všetky patriace tej istej materskej spoločnosti Match Group. Aplikácia Tinder od svojho uvedenia na trh zaznamenala viac ako 430 miliónov stiahnutí, len v USA ju používa takmer 10 percent obyvateľstva.

Tinder zadarmo či prémiová verzia?

Vo všeobecnosti aplikácia Tinder funguje pomerne jednoducho: potiahnutím prsta označíš, kto ťa najviac zaujíma. Iní postupujú rovnako, takže cieľom je dosiahnuť zhodu – ak sa vzájomne zapáčite, ste na najlepšej ceste zoznámiť sa bližšie. Každý sa môže zaregistrovať zadarmo, ale Tinder ponúka aj niektoré prémiové funkcie na základe predplatného. Platforma sľubuje, že takto máš väčšiu šancu nájsť „zhodu“ než vo verzii zadarmo.

Online randenie pre zadaných?

Taktiež vidíš, kto ti dáva lajky, čo vo free verzii nie je možné. Možno si netušil, že na Tinderi si môžeš zvoliť až z deviatich pohlaví!  Môžeš si vybrať aj rozdielne sexuálne orientácie (samozrejme, ľudia z LGBTI komunity radšej využívajú špecializovanú appku s názvom Grinder). A nie, Tinder zďaleka neslúži iba nezadaným, štatistiky ukázali, že približne tretina užívateľov sú ľudia, ktorí žijú v manželstve! 

Tinder sa bežne označuje ako „zoznamovacia aplikácia“, ale v konečnom dôsledku sa snaží technicky zdatnejšej generácii ponúknuť prvý krok ku skutočnému vzťahu. Medze tomu, ako to dosiahnuť, sa dnes naozaj nekladú. 

Čísla ukazujú, že ženy na Tinderi sa priemerne dočkajú denne 7 zhôd, muži 5.

Koľko zhôd zvyšuje šancu, že sa stretnete osobne?

Tinder prekonáva tradičnú kultúru randenia, ktorá za bežných okolností vyžaduje, aby si išiel von, osobne sa stretol a komunikoval s cudzími ľuďmi na konkrétnom mieste. Tinder to z určitého pohľadu uľahčuje, zoznámiť sa totiž môžeš hocikde bez toho, aby si toho druhého stretol osobne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: PlayStation s podporou streamovania v 4K a chamtivé Take-Two

Inak, ak by si chcel vedieť, akú máš šancu na reálny vzťah, podľa dostupných údajov na to potrebuješ minimálne 285 zhôd a na samotné stretnutie aspoň 57 zhôd. Ak sa ti to podarí skôr, máš skrátka šťastie, pretože algoritmus poskytuje aj výnimky. No veľa ich nie je. 

Možnosti párovania

Ak chceš používať Tinder, musíš si vytvoriť profil, v ktorom uvedieš svoju aktuálnu polohu, pohlavie, vek, vzdialenosť a preferencie týkajúce sa pohlavia. Potom začneš takzvane swipovať. Keď sa ti zobrazí fotografia potenciálneho partnera a malého životopisu, ktoré ťa zaujmú, môžeš potiahnuť prstom doprava. Ak sa ti nepáči, swipneš doľava. Ak iná osoba potiahne prstom doprava, obaja ste spárovaní a môžete začať chatovať jeden s druhým.

Tinder predtým používal na porovnávanie používateľov známy systém hodnotenia Elo, ktorý v podstate hodnotil ľudí podľa algoritmu atraktivity riadeného používateľom. Čím viac ľudí lajkovalo a posúvalo profil danej osoby doprava, tým vyššie bola hodnotená. To samozrejme ponúkalo celú plejádu možností. Tento profil sa potom zobrazoval spolu s profilmi s podobným hodnotením.

Malo to však aj tienisté stránky. V dôsledku toho sa vytvorili zoznamovacie bubliny, čím sa poprel účel a výhody zoznamovacej aplikácie, ktorou je rýchlejšie a efektívnejšie nájdenie dokonalého partnera. A to nad rámec jednoduchého faktora fyzickej príťažlivosti.

Ako funguje párovanie dnes?

Odvtedy sa od tejto metódy upustilo a v príspevku na blogu z roku 2019 spoločnosť vysvetlila, ako aktuálne funguje systém párovania. „Náš algoritmus je navrhnutý tak, aby bol otvorený,“ napísala spoločnosť. „Dnes sa už nespoliehame na Elo, hoci je stále dôležité brať do úvahy obe strany, ktorých profily tvoria zhodu.“ 

Tinder, ktorý je dostupný vo viac než v 190 krajinách, ponúka rôzne verzie a úrovne. Môžeš mať buď klasický Tinder, ktorý je zadarmo. Dávaš lajky, dostávaš ich, algoritmus ti následne poskytne zhody a potom môžeš začať konverzáciu. Percentuálne však máš vyššiu šancu nájsť vhodnú osobu, ktorá bude mať záujem, keď si zaplatíš platené kontá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Hospodárska kríza pomohla totalite, ako sa Nemci oklepali po 1. svetovej vojne?

K dispozícii je Tinder Plus, kde máš napríklad neobmedzený počet lajkov. Vďaka úrovni Tinder Gold vieš zistiť, kto ti dáva lajky a môžeš to využiť na tvorbu zhôd. Tinder Premium celý systém pre používateľa ešte viac zvýhodňuje. Tieto úrovne sa navzájom líšia aj cenami. S platinovým Tinderom máš približne o štvrtinu vyššiu šancu nájsť si zhodu.  Je už iba na samotných používateľoch, koľko financií, energie a času sú do „tinderovania“ ochotní investovať. 

Treba myslieť na bezpečnosť

Kde prichádzajú možnosti, tam sa objavujú aj hrozby. Výhodou Tinderu je, že si môžeš písať iba s ľuďmi, s ktorými máš zhodu. Teda sa nestane, že by ti vypisoval niekto, komu sa síce páčiš, ale ty neprejavíš nijaký záujem. Samozrejme, údaje na Tinderi nemusia byť pravdivé, či už ide o meno, vek alebo fotografiu. Predtým, ako sa s niekým rozhodneš deliť o svoje tajomstvá alebo sa stretnúť niekde na verejnosti, sa preto určite uisti, že je to reálna osoba, ktorá nemá pokútne úmysly.

Ako sa chrániť?

Z diskusií užívateľov vyplýva, že Tinder je neraz iba akousi vstupnou bránou a po úvodnom „oťukaní sa“. Následne sa zvyčajne komunikácia presunie na Messenger alebo na Instagram, kde už je väčšia pravdepodobnosť, že sa bavíš so skutočnou osobu, pretože k dispozícii máš jej profil. V tomto svete patrí zrejme dobre známe príslovie – dôveruj, ale preveruj. 

Niektorí používatelia tiež radia, aby si si pred stretnutím s objektom tvojho záujmu urobil trebárs video hovor. Predsa len, tvárou v tvár budeš môcť lepšie odpozorovať, nakoľko prirodzene daná osoba vystupuje a ako pôsobí „naživo“. Z mimiky a gestikulácie máš väčšiu šancu odhaliť, či niečo neskrýva.

Tinder
Aplikácia Tinder ti pomôže nájsť potenciálneho partnera (Zdroj: Unsplash.com/Yogas Design)

Obraz súčasných vzťahov?

Hoci šanca nájsť si „tú pravú osobu do života“ na tejto platforme nie je štatisticky práve vysoká, rozhodne to nie je vylúčené. Ak už si Tinder stiahneš, nenechaj sa odradiť a nemaj predsudky. Možno spoznáš niekoho zaujímavého a získaš minimálne kamarátku alebo kamaráta, respektíve rozptýliš si myšlienky po nepodarenom vzťahu alebo niečom podobnom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Prečo bol najnovší seriál Secret Invasion od Marvelu opäť tragédia?

Digitálne „randenie“ môže byť do istej miery aj obrazom súčasnej doby. Ako sa zdá, ľudia si radi nechávajú pootvorené zadné vrátka, hoci navonok fungujú vo vzťahu. „Bola som nemilo prekvapená, keď som zistila, že môj priateľ má Tinder. Šokovalo ma aj to, keď som sa dozvedela, že viacero ľudí v mojom okolí túto appku používa, aj keď sú zadaní,“ povedala nám užívateľka Zuzana, ktorej vzťah sa napokon rozpadol. 

Problém môže byť aj to, že mladí ľudia sú pri nadväzovaní nových kontaktov hanblivejší a v online svete sa cítia komfortnejšie. Preto majú podobné appky veľkú popularitu. Určitá časť používateľov zasa trávi čas na Tinderi len z nudy. „Používam to najmä, keď som niekde s tímom, keď sme v inom meste a máme voľný čas. Môžeš tak spoznať zaujímavých ľudí a zabaviť sa, pričom nemusíš riešiť záväzky,“ prezradil nám Dušan, hráč nemenovaného športového klubu. 

Terapia po rozchode

Pre niekoho sú appky na randenie niečím odpudivým a pod úroveň, pre ďalších je to možnosť a príležitosť. Závisí teda od uhla pohľadu a od toho, aké máš ciele a očakávania. „Ja si myslím, že je to o tom, čo hľadáš. Nie som zástancom krátkodobých vzťahov, ale po rozchode som si to stiahla, aby som zahnala myšlienky. S pár ľuďmi som si tam písala, raz som dokonca išla von. Nič z toho ale nebolo. Každopádne, nesúdim nikoho, kto sa cez Tinder dá dokopy, poznám takých ľudí a sú šťastní,“ uviedla nám užívateľka Mirka.

Vyskúšal si už Tinder? Čo na to hovoríš?

Sleduj náš Instagram   

Zdroj: hashtag.sk, businessinsider.com, makeusof.com, tinder.com, enterpriseappstoday.com,eartweb.com, vidaselect.com
Odporúčame