RECENZIA Prečo bol najnovší seriál Secret Invasion od Marvelu opäť tragédia?

Samuel L. Jackson

Recenzia seriálu Secret Invasion (Zdroj: YouTube.com/Marvel Entertainment)

#Pri projektoch od Marvel Cinematic Universe máme všetci čoraz viac zmiešané očakávania. Veľa z nich totiž za posledné dva roky sľubovalo o dosť viac, než vo finále ponúklo, a táto nepekná situácia sa žiaľ opakuje častejšie, než by sme od svojich obľúbených superhrdinov čakali.

Toto leto k nám skrz streamovaciu službu Disney Plus dorazil očakávaný seriál Secret Invasion, v ktorom si hlavnú úlohu strihol výborný Samuel L. Jackson ako zakladateľ Avengers, Nick Fury. Ako však jeho 6-dielny seriál vo výsledku dopadol?

Sľubne temná atmosféra

Prvotné informácie o tomto ambicióznom seriáli sľubovali atmosféru, akú sme mohli precítiť napríklad vo filme Captain America: Winter Soldier. Aj vlastne skutočne išlo o mierne uzemnený príbeh prepletený špionážnymi aktivitami, politikou a podobne. Avšak, tá atmosféra sa vlastne iba ukázala a krátko nato zmizla prakticky do stratena. 

Príbeh Secret Invasion je v skratke o plnení sľubu, ktorý dal kedysi Nick Fury (počas udalostí sólo filmu Captain Marvel) mimozemskej rase skrullov, že im skúsi nájsť nové miesto pre život. Aj Nick Fury je však len človek, ktorý má svoje nedokonalosti a práve jeho osobný život sa v tomto seriáli okrajovo rieši. To sú všetko sľubné vyhliadky, ktoré však nedoručili to, čo by mohli. 

Secret Invasion
Marvel sa citeľne zhoršuje (Zdroj: YouTube.com/Marvel Entertainment)

Obrovský, ale nevyužitý potenciál

Udalosť Secret Invasion je vo svojej pôvodnej komiksovej podobe naozaj masívna. Obsahuje veľa členov z Avengerov, ktorí sú nahradení práve mimozemskými skrullmi. V stávke je osud celého sveta, sú unášaní všetci zásadní svetoví lídri. Seriál nám síce pár unesených politikov ponúkne, avšak hrozba tretej svetovej vojny vôbec nepôsobí tak strašidelne, ako by mohla. A skrullom je nakoniec iba jediný Avenger, čo je výrazné sklamanie a obrovské zredukovanie kvality takéhoto plodného a pestrého podkladu. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Lepší film tento rok v kine neuvidíš: Oppenheimer je výnimočná kinematografia

Nick Fury je skvelá postava, na ktorú sa však tvorcovia spoliehali viac, než by mali. Samuel L. Jackson stvárnil túto postavu opäť bravúrne, jeho herecký talent a nesporná charizma patria žiaľ medzi ojedinelé plusy tohto projektu.

Marvel často v rámci seriálov opakoval schému, že všetko pomalé budovanie napätia vyústi v naozaj výdatný záver. To sa však v tomto prípade žiaľ absolútne nepodarilo. Za najlepšiu časť sa paradoxne dá považovať možno prvá, ktorá v podstate celú zápletku iba zľahka načrtla. A tak by to určite byť nemalo. 

Secret Invasion
Samuel L. Jackson ako Nick Fury (Zdroj: YouTube.com/Marvel Entertainment)

Čo bude ďalej?

Finálna časť seriálu vôbec nebola takým epickým rozuzlením, aké by sme od finále mohli právom očakávať. Namiesto toho sa udialo čosi, čo aj bez spoilerov môžeme označiť za extrémne zvláštne. Ťažko povedať, aká bude budúcnosť tohto aktu, ale fanúšikovia sa obávajú, že s tými efektnými bombami, ktoré nám doposiaľ Marvel vedel ponúknuť, je nenávratný koniec. Je teda asi oprávnené obávať sa toho, čo bude ďalej. 

Secret Invasion
Emilia Clarke ako Giah (Zdroj: YouTube.com/Marvel Entertainment)

Záverečné zhodnotenie

Neradi to priznávame, ale seriál Secret Invasion nám opäť v ústach zanechal pomerne trpkú pachuť. Jeho nevyužitý potenciál je obrovská škoda, pretože sa tak pravdepodobne poriadneho spracovania tejto udalosti už v rámci MCU nedočkáme.

Sme zároveň čoraz bližšie k Avengers: Kang Dynasty a Avengers: Secret Wars, čo by mali byť filmy podobného rázu ako Infinity War a Endgame. Avšak, postupné prepájanie postáv a ich príbehových línií sa stále akosi nekoná, len sa neustále otvárajú nové a nové, pričom je čoraz ťažšie predpovedať, kam to celé vlastne bude smerovať.

Stále nám zostáva nádej, že sa to opäť všetko nádherne prepojí v efektnom závere. Je čoraz viac na mieste očakávať aj to, že sa to jednoducho stratí do prázdna a na obľúbený fan service od MCU už budeme môcť pomaly zabudnúť. Snáď sa mýlime.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Mliečnej čokolády s orieškami: Ktorá sa najviac oplatí?

Hodnotenie: #####

Videl/a si seriál Secret Invasion od Marvelu aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame