Mníchov plný zážitkov: Osviež sa v legendárnom pivovare a zisti, prečo loď kotví na moste

Mníchov pohľad zhora

Mníchovská panoráma (Zdroj: GettyImages)

#Tretie najväčšie mesto Nemecka, Mníchov, sa netají svojím bohatstvom a životom na vysokej nohe. Okrem typickej precíznosti mu však nechýba ani uvoľnený šarm – nie nadarmo ho prezývajú „najsevernejšia metropola Talianska“. Početné pivné záhrady, romantické námestia, starobylé pamiatky, rozkvitnuté parky a trendové štvrte ponúkajú zábavu na mnoho dní. Vybrali sme pre teba to najlepšie.  

Bývaj štýlovo

Vyskúšaj ubytovanie v zaujímavom koncepte štýlových bytových apartmánov s kompletným vybavením a detailmi, vrátane hrncov i jogamatky, kde budeš mať absolútne súkromie. No ak sa ti zacnie zmeniť priestor, môžeš zavítať do co-working lounge, baru či reštaurácie, ktoré ležia na prízemí. Nájdeš ho neďaleko vlakovej stanice pod menom Schwan Locke.

Tip: Do Mníchova sa dostaneš vlakom z Bratislavy zhruba za 5 hodín s prestupom vo Viedni, alternatívou je hodinový let z Viedne.

 Objav undergroundové štvrte

Mníchov je skutočne rozľahlé mesto, v ktorom aj túlanie sa centrom zaberie dlhé hodiny, určite si však nenechaj ujsť ani jeho ďalšie štvrte.

K najzaujímavejším patrí štvrť Schlachthofviertel, ktorá dostala meno podľa dodnes prítomného bitúnku. Kedysi patrila k miestam, ktorým sa Mníchovčania zďaleka vyhýbali, dnes ich to sem ťahá ako magnet. Dôvodom je aj jedinečné kultúrne stredisko Bahnwärter Thiel – veľký priestor pod holým nebom, ktorý spája vyradené mníchovské električky, vozne metra a prepravné kontajnery postavené do alternatívneho chaotického mestečka.

Bahnwärther Thiel Mníchov
Bahnwärter Thiel vo štvrti Schlachthofviertel (Zdroj: Zuzana Z)

Všetky sú pomaľované pestrofarebnými graffitmi, v ich útrobách sídlia dizajnové obchodíky, umelecké dielne aj bistrá či komunitné záhradky. Priestor je priam stvorený na stretávanie sa. Pravidelne sa tu konajú koncerty, blšie trhy, filmové a divadelné večery či workshopy. Vysoko zážitkové miesto je tiež domovom najdlhšej legálnej graffiti steny v Mníchove.

Alte Utting – reštaurácia a bar na lodi

V tejto živej štvrti nájdeš dom, v ktorom Albert Einstein prežil svoje detstvo, moderné divadlo Volkstheater s provokatívnymi hrami či veľkú výletnú loď „zaparkovanú“ na moste nad štvorprúdovou cestou. Áno, čítaš dobre – loď na moste. Alte Utting je bývalá loď, ktorá sa kedysi premávala po jazere Ammersee. Keď však doslúžila, mladý Mníchovčan Daniel Hahn, ktorý stojí aj za projektom Bahnwärter Thiel, sa ju rozhodol doniesť do mesta a premeniť ju na populárnu reštauráciu a bar.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Z druhej najväčšej budovy v Budapešti je schátraná stavba: Neuveriteľné, koľko toho ešte ukrýva!
Alte Utting Mníchov
Bývalá výletná loď Alte Utting (Zdroj: © München Tourismus/Peter Neusser)

Tip: Mníchov je hlavné a najľudnatejšie mesto Bavorska, kde žije vyše 1,5 milióna ľudí. Niet sa čo čudovať, že život v ňom sa rozptýlil do rôznych štvrtí. Každá z nich je iná, plná kontrastov a detailov, ktoré sa oplatí preskúmať. Objaviť, ktorá je pre teba tá pravá, môžeš TU.

Pivná legenda Hofbräuhaus

Bavorsko je preslávené svojím pivom, v tejto spolkovej krajine majú vyše 620 pivovarov. Ako sa to všetko zomlelo? V období stredoveku a renesancie bola voda v Európe mimoriadne znečistená a bola zdrojom mnohých chorôb, od cholery až po týfus. Víno v okolí Mníchova bolo kyslé a pivo sa dovážalo zo severu Nemecka, čo bolo drahé.

Aby vojvoda Viliam V. znížil výdavky, dal v roku 1589 postaviť pivovar pre vojvodský dvor a legenda menom Hofbräuhaus bola na svete. Keďže uvarené svetlé pivo nebolo veľmi dobré, vojvoda Maximilián zlákal najväčšieho majstra sládka tých čias z Einbecku do Mníchova. Ten v pivovare uvaril nové, tentoraz tmavé pivo Bockbier, ktoré si hneď všetci obľúbili.

Dlhé stáročia však mohli pivo z Höfbrauhausu piť len členovia vojvodského dvora. Až v roku 1798 sa vládnuca rodina Wittelbachovcov vzdala exkluzívneho práva na svetlé a neskôr aj tmavé pivo a v roku 1897 pivovar otvoril brány svojich pivníc pre verejnosť.

Pivná legenda Hofbräuhaus
Mníchovský Hofbräuhaus (Zdroj: © München Tourismus/Werner Böhm)

Štamgasti využívajú nezvyčajné platidlo

Pivnice Hofbräuhaus sú povinnou zastávkou aj pre tých, ktorí pivu príliš neholdujú. Obrovské priestory na dvoch poschodiach spolu s pivnou záhradou ponúkajú neuveriteľných 1500 miest na sedenie, aj napriek tomu sa tu však voľný stôl hľadá ťažko. V chladnej sále pod bohato maľovanými stropmi vyhrávajú hudobníci v bavorských krojoch, čašníci v tradičných odevoch roznášajú veľké krígle a dlhé drevené stoly sa prehýbajú pod dobrým jedlom a miestnym pivom Hofbräu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Pedro Pascal? Lovec odmien z Mandaloriana, Joel z The Last Of Us a miláčik internetu

Štamgasti tu dokonca majú špeciálny sejf, kde majú uložený svoj osobný pivný pohár a pivnice prijímajú okrem klasických platieb aj platbu pivnými žetónmi, ktoré nepodliehajú inflácii. Všetky detaily spolu s hlučnou vravou spokojných hostí vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorú sa oplatí aspoň raz zažiť.

Sefj pre krígle Mníchov
Sejf pre krígle štamgastov v Hofbräuhause (Zdroj: © München Tourismus/Werner Böhm)

Vedel si, že…?

Z Mníchova pochádza mníchovský zákon o čistote piva, tzv. Reinheitsgebot, vôbec najstarší zákon o kvalite potravín na svete, ktorý v roku 1487 vydal bavorský vojvoda Albrecht IV. Dovtedy sládkovia do piva často pridávali aj bylinky, z ktorých mnohé mohli spôsobiť otravu. Nová norma povoľovala používať len vybraný chmeľ, čistú vodu a jačmeň. V roku 1516 sa zákon rozšíril na celé Bavorsko a neskôr aj Nemecko.

Mníchovské srdce

Mariánske námestie má toľko dominánt, až je ťažké vybrať tú hlavnú. Svojou krásou ohúri Nová radnica, pred ktorou trikrát za deň  (o 11., 12. a 17. hodine) na chvíľu „zastane“ život. Dôvodom je hodinová veža s pohyblivými figúrkami a zvonkohrou, ktoré predvádzajú krátke historické divadlo.

Horúčavy na námestí zmierňuje Rybia fontána, za dych vyrážajúcimi výhľadmi z vtáčej perspektívy sa oplatí vyliezť na vežu kostola Alter Peter, kam vedie tristo schodov. Ak sa ti nechce potiť, vyber si rozhľadňu Rathausturm vo veži Novej radnice, ktorá má aj výťah. Z oboch sa naskytá výhľad nielen na hmýriaci sa dav na námestí, dovidíš z nich až na nemecké Alpy.

Marienplatz Mníchov
Rybia fontána (Zdroj: © München Tourismus/Sigi Mueller)

Neďaleko stojí aj Frauenkirche, katedrálny kostol, ktorý spoznáš podľa dvoch stometrových veží. Z Mariánskeho námestia sa vyber k trhovisku Viktualienmarkt, kde sa vône čerstvo upečených praclíkov striedajú s vôňou bielych klobás i čerstvého ovocia. Okrem jedla stánky ponúkajú aj tradičné kroje, mydlá či kvety. Sadni si k dlhým dreveným stolom, obdivuj okolité sochy s fontánami či májový stĺp a nasávaj pohodovú atmosféru.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Za múrmi starej továrne: Ako vyzeralo stretnutie s agresívnou bezdomovkyňou?
Marienplatz námestie Mníchov
Mariánske námestie s Novou radnicou (Zdroj: © München Tourismus Redline Enterprises)

Z Marienplatz sa oplatí vydať na „druhé najkrajšie“ námestie Odeonsplatz, kde ťa ohúri Mníchovská rezidencia, sídlo bavorských kráľov a vojvodov, z ktorej je dnes múzeum. Patrí k nej aj záhrada Hofgarten, hotová oáza pokoja uprostred mesta, ktorú po vzore talianskych renesančných záhrad spestrujú fontány, kvety a piknikujúci domáci. Nevynechaj ani lodžiu Feldherrnhalle, ktorá vznikla po vzore florentskej Loggie dei Lanzi.

Tip: Keďže Mníchov je spriazneným mestom Verony, na okraji Mariánskeho námestia leží kópia sochy Rómeovej Júlie. V Novej radnici si nenechaj ujsť knižnicu, ktorá vyzerá ako vystrihnutá z Rokfortu.

Surfovanie uprostred mesta

Vlny nepatria len oceánu, v Mníchove si môžeš zasurfovať, kedykoľvek si zmyslíš. Stačí sa vybrať do Anglických záhrad k Eisbachwelle, kde neúnavní surferi od rána do noci brázdia vlny vytvorené na rieke Eisbach. Kedysi sa vlna tvorila prirodzene, avšak len vtedy, keď sa na dne nazbieralo priveľa štrku, ktorý blokoval prúd kúsok za mostom.

Mníchovčan Walter Strasser sa to však rozhodol zmeniť. V 80. rokoch na dno ponoril železničný podval, vďaka ktorému vlny vznikajú nonstop a sú skutočne výdatne využívané miestnou komunitou.

Surfovanie Mníchov
Surferská vlna Eisbachwelle (Zdroj: Zuzana Z)

Nielen Eisbachwelle, ale aj celé záhrady sú skvelým miestom na aktívny oddych či nekonečné prechádzky. Svojou rozlohou sa dajú prirovnať k 640 futbalovým ihriskám a sú väčšie aj ako newyorský Central Park.

Na malom kopci v parku leží Monopteros, ozdobný chrám v gréckom štýle, z ktorého sa naskytajú krásne výhľady na tie najvyššie veže mesta. Potulky lesíkmi, lúkami a chodníčkami spestruje aj japonský čajový dom s jazierkom alebo čínska veža – pagoda, pri ktorej leží aj pivná záhrada.

Mníchovské záhrady
Anglické záhrady (Zdroj: © München Tourismus/Jörg Lutz)

Futbal, BMW aj Oktoberfest

Mníchov toho ponúka ešte oveľa, oveľa viac. Či už rozmerný Olympijský park, pozostatok OH z roku 1972, Múzeum BMW s modelmi takmer všetkých áut, ktoré mníchovská automobilka kedy vyrobila, barokový palác Nymphenburg, jeden z najkrajších európskych futbalových štadiónov Allianz Arena, kde trénuje domáci Bayern Mníchov a mnoho ďalšieho. Ak prídeš do Mníchova na jeseň (najbližšie 16. septembra až 3. októbra 2023), o zábavu s pivnou príchuťou sa určite postará aj vychýrený festival Oktoberfest.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame