Londýn ako jedna z TOP destinácií sveta: Vybrali sme najlepších 20 atrakcií, ktoré musíš vidieť!

Londýn

Tower Bridge je jednou z must-see atrakcií (Zdroj: GettyImages)

#Je vôbec prekvapením, že Londýn sa vo viacerých rebríčkoch umiestnili medzi TOP destinácie, do ktorých by si sa mal v roku 2023 vybrať? Ani veľmi nie. Aby si metropolu Veľkej Británie naplno precítil, musel by si tam stráviť niekoľko týždňov. Preto sme pre teba pripravili 20 londýnskych „must see“ atrakcií, ktoré by si rozhodne nemal obísť. 

Tower Bridge

V pomyselnom rebríčku atrakcií je Tower Bridge naozaj vysoko. Je to jeden z ikonických mostov sveta, spolu s newyorským Brooklyn Bridge či sanfranciským Golden Gate. Masívna stavba pochádzajúca z 19. storočia ti vyrazí dych svojou majestátnosťou. Je to naozaj kultová záležitosť, ktorá sa objavila aj v mnohých starších či mladších filmových snímkach. Natáčal sa tu napríklad aj Spider-Man. A dostať dovnútra sa môžeš aj ty za niečo vyše 13 libier.

Big Ben

Táto hodinová veža je ďalšou dominantou Londýna. Stala sa súčasťou obnovy po ničivom požiari Westminsterského paláca v roku 1843, aby nahradila pôvodnú zničenú vežu. Inak, vedel si, že Big Ben vlastne nie je názov veže, ale samotného zvona, ktorý váži neuveriteľných 13,7 tony? Meno vraj dostal po Sirovi Benjaminovi Hallovi, ktorý viedol rekonštrukčné práce a ktorého familiárne prezývali Big Ben.

Samotná veža sa od jubilea kráľovnej Alžbety v roku 2012 volá Elizabeth Tower. V danom roku totiž bývalá britská panovníčka oslavovala 60 rokov na tróne.

London Eye

Slávne London Eye (alebo, ak chcete, Londýnske oko) je tiež jedným zo symbolov metropoly britského kráľovstva. Niekto sa v ňom túži previezť, ďalší ho radšej obdivujú zo zeme. Kolotoč pozostáva z 32 kapsúl, čiže kabín, a naraz sa v ňom môže odviezť až 800 ľudí. Ročne sa v ňom údajne prevezú až 4 milióny ľudí. A závratnej rýchlosti sa naozaj nemusíš obávať, jedno otočenie mu trvá 30 minút. Lístky si môžeš kúpiť aj ako kombinované vstupy na viacero atrakcií, čo je cenovo výhodnejšie.

Tower

Oficiálne pramene tvrdia, že Tower bol postavený už v roku 1078. Je to miesto, kde na vás dýchne história. Hradisko, ktoré obsahuje jednu z niekdajších najznámejších väzníc sveta, zaujme svojou veľkosťou aj hrubými múrmi. Inými slovami, odtiaľto sa utekalo naozaj náročným spôsobom. Taktiež ide o miesto, kde sú uložené kráľovské klenoty

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Naposledy a s citom: Strážcovia galaxie 3 sú najlepšou marvelovkou posledných rokov

Trafalgar Square

Námestie, z ktorého nebudeš chcieť odísť. Trafalgar Square je famózne, neustále je na ňom veľké množstvo turistov a každý si tam príde na svoje. Pripomínať má bitku pri Trafalgare v roku 1805, v ktorej britské vojsko porazilo Napoleonovu armádu. Na známom stĺpe tak nestojí nikto iný než admirál Nelson, ktorý Britov v tejto bitke viedol. 

Buckingham Palace 

Buckinghamský palác je domov kráľovskej rodiny. Samozrejme, na pravý anglický čaj s Jeho výsosťou a kráľovnou manželkou sa s určitosťou nedostaneš, ale môžeš toto sídlo obdivovať z primeranej diaľky. Samotné okolie je krásne, plné zelene a rôzneho vtáctva, pričom nechýba ani oddychová zóna. Zážitkom je sledovanie striedania stráží. Ide o tradičný ceremoniál, ktorý je pre ľudí z celého sveta nemalým lákadlom. 

Picadilly Circus

Toto je pravý moderný Londýn a ozajstný veľkomestský „cirkus“. Veľkoplošné obrazovky s obrovskými reklamami, ruch, množstvo luxusných obchodov, reťazcov s rýchlym občerstvením aj pouliční umelci, ktorí dotvárajú celú atmosféru Picadilly Circus. Vo svojej podstate je to križovatka, pričom sa dá tvrdiť, že chodníky sú na tomto mieste ešte plnšie ako cesty. 

Westminster Abbey

Áno, to je ten kostol, kde 6. mája 2023 korunovali Karola III. za hlavu britskej monarchie. Westminsterské opátstvo je súčasťou tradičných historických atrakcií britskej metropoly. Chrám je zmesou románskeho a gotického štýlu s typickou štíhlou loďou a lomenými klenbami. Zaujímavé je, že nie je vo vlastníctve cirkvi, ale kráľovskej rodiny. Ak si zakúpiš vstupenku, môžeš sa pozrieť aj dovnútra. 

Harry Potter Warner Bros Studio

Akýkoľvek výlet do Veľkej Británie je pre fanúšikov Harryho Pottera niekoľkonásobne cennejší ako pre ostatných, už len kvôli kultovej knihe. Jedinečný čarodejnícky hrdina ožíva v štúdiách Warner Bros, ktoré nájdeš práve v Londýne. Uvidíš tam originálne kostýmy, ale tiež miesta, na ktorých sa známe scény natáčali, ako Šikmá ulička, veľká sála či Zakázaný les. Ak máš túto ságu v láske, toto je vyslovene atrakcia, kde sa musíš zastaviť. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš mať pleť ako supermodelky? Tajné triky starostlivosti o pokožku, ktoré ti pomôžu!

Madame Tussauds

Múzeum voskových figurín Madame Tussauds má svoje pobočky vo viacerých mestách sveta, ale to londýnske má v sebe predsa len veľmi tradičný nádych, ktorý inde nenájdeš. Ponúka prierez britskou kultúrou a „stretneš“ sa tu tiež s mnohými celebritami, športovcami, kráľovskou rodinou a celkovo legendami, hoci len z vosku. Je to však zážitok na celý život. Zábavné je najmä vidieť svoje idoly v životnej veľkosti a odfotiť sa s nimi.

The Shard

„Také to divné veľké, podobné ako v Brne,“ možno si počul podobnú hlášku. Odpoveď znie, áno aj nie. Áno, The Shard sa s prižmúreným okom podobá na slnečné hodiny z Brna, ale je oveľa vyšší a ide o jeden symbolov moderného centra Londýna, ktorý vo februári 2023 oslávil svoju desaťročnicu. Mrakodrap je navrhnutý v tvare skleného črepu, na ktorý sa vďaka sklenej fasáde výrazne ponáša.

V tejto výškovej budove sa nachádza množstvo kancelárií i hotel. Dopriať si strhujúci výhľad na panorámu mesta z výšky 244 metrov môžeš aj ty, a to za cenu 32 libier. 

Sky Garden

Aj keď je to vo svojej podstate bar s reštauráciou, je to taktiež miesto, odkiaľ je podľa viacerých ľudí ten najlepší výhľad na Londýn. Verná svojmu názvu je Sky Garden záhradou v oblakoch. Vychutnať si dobré jedlo alebo drink s britskou metropolou na dlani je neopísateľné. 

Greenwich

A čo tak nultý poludník? Je to atrakcia nielen pre milovníkov geografie a paradoxov. A vieš prečo? Pretože v jednom momente môžeš stáť naraz na západnej aj východnej pologuli. A to je rozhodne niečo, na čo sa nejeden turista nechá zlákať. 

Premier League

Je Premier League londýnska atrakcia? V podstate áno. Najlepšia futbalová liga na svete patrí k Londýnu ako víkend k týždňu. Keď už si v hlavnom meste Anglicka a máš rád futbal, môžeš zbehnúť na zápasy Chelsea FC, Arsenal, Tottenham Hotspur či menších klubov ako Fulham, Brentford alebo Crystal Palace. V Londýne má svoje zastúpenie viacero športov, ale futbal hrá prím. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Populárny TikTok skin icing: Beauty hack, ktorý ti zabezpečí sviežu a žiarivú pleť hneď od rána!

Baker Street

Baker Street je domovom knižného, seriálového aj filmového hrdinu Sherlocka Holmesa. V reálnom živote tam síce tohto ikonického detektíva nenájdeš (i keď ktovie), ale nájdeš tam múzeum, pamätnú tabuľku a samozrejme obchod so suvenírmi. 

Millenium Bridge

Niekto by mohol namietať, že je to „ten menej slávny most“, ale aj moderný Millenium Bridge má čo ponúknuť. Vedel si, že ide o prvý most, ktorý bol po takmer storočnej pauze vybudovaný nad riekou Temža? Jeho výstavba stála pekný balík 18 miliónov libier. Millenium Bridge je však určený len pre peších. Fanúšikom Harryho Pottera ho nemusíme predstavovať. V známej scéne nechal režisér tento moderný most zničiť Smrťožrútmi.

Pobrežie rieky Temža

V tomto prípade nejde o nič konkrétne, ale o samotné pobrežie rieky Temža (River Thames), ktoré je v niektorých momentoch až mýtické. Naozaj, stačí len tak kráčať popri Temži a obdivovať nádherný Londýn, v ktorom na malom kúsku žije takmer deväť miliónov ľudí. Ťažko sa to vysvetľuje, ale keď tam budeš, pochopíš. 

Wembley

Miesto, kde hrá svoje zápasy anglická futbalová reprezentácia, pravý športový chrám pre viac ako 90-tisíc fanúšikov, ktorý prešiel v úvode tisícročia veľkou modernizáciou a rekonštrukciou. Avšak, nie je to iba o futbale, i keď ten je tu naozaj na úrovni náboženstva. Konajú sa tu obrovské koncerty, pričom jedným z najznámejších bol Live Aid, ktorý preslávila skupina Queen. 

Hyde Park

Ak sa nechystáš kritizovať kráľovskú rodinu, môžeš v Hyde Parku kričať a hovoriť svoj názor prakticky na kohokoľvek a čokoľvek. Ver či nie, ľudia to využívajú dodnes, i keď v digitálnej dobe plnej sociálnych sietí je táto možnosť o niečo menej populárna než kedysi. 

St James’s Park

Miesto, kde môžeš zrelaxovať a je plné krásnej prírody. Tu by sme radšej nekričali, policajné zložky by si to mohli zle vysvetliť. Je to lokalita, kde nájdeš potrebný pokoj a môžeš tam stráviť niekoľko pekných chvíľ. Nechodievajú sem radi len turisti, ale aj domáci. Aj toto je Londýn.

Tak čo, pôjdeš v roku 2023 do Londýna? My áno! 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame