Občianska náuka: Slová cit a emócia sa používajú ako synonymá, ich význam je však iný

Občianska náuka: Význam slov cit a emócia je rozdielny.

Občianska náuka: Význam slov cit a emócia je rozdielny. (Zdroj: Unsplash.com/Mulyadi)

#Slová „cit“ a „emócia“ sa často používajú ako synonymá, aj keď v skutočnosti je ich význam trochu odlišný: emócie sú nižšie citové prejavy, ktoré sú spojené skôr s uspokojovaním našich primárnych potrieb a sú krátkodobejšie. Naopak city sú považované za vyššie prejavy a sú spájané s uspokojovaním našich vyšších potrieb – potreba medziľudských vzťahov, krásy, a tak ďalej.

Dôležité je aj slovo afekt, čo je krátkodobý citový skrat, počas ktorého môže dôjsť k strate kontroly nad sebou samým. Ďalšími emocionálnymi stavmi sú nálady, ktoré sú normálne a ide o dlhodobejší stav. Vášne sú intenzívne, podobne ako afekty, no nepohltia človeka natoľko, aby stratil kontrolu.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Aký je rozdiel medzi slovom cit a emócia.
  • Tiež ti prezradíme viac o afekte.
  • Povieme si aj, ako delíme city.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame