Občianska náuka: Filozofi verili, že nebeské telesá vydávajú hudbu

Občianska náuka: Neuveríš, čomu verili filozofi!

Občianska náuka: Neuveríš, čomu verili filozofi! (Zdroj: Unsplash.com/ Aaron Burden)

Predsokratovská filozofia sa z väčšej časti zaoberá ontológiou a hľadaním arché. Začína milétskou školou. Ďalej sú tu Pytagorovci, podľa ktorých môže byť všetko vyjadrené číslami. Verili aj tomu, že nebeské telesá vydávajú hudbu, čo nie je úplne mylné presvedčenie, naťukajte si do youtube napríklad „sound of neptune“.

Nasledujú eleáti, podľa ktorých spočíva podstata sveta v nemennosti a nehybnosti. Samostatnou kapitolou je „temný filozof“ Herakleitos z Efezu, ktorý videl zmenu všade okolo seba, na rozdiel od eleátov. Spomínali sme si aj pluralistov, prírodných filozofov Empedokla a Anaxagora, ktorým už nestačilo určiť jednu podstatu sveta. A nakoniec sú tu sofisti, platení učitelia múdrosti, ktorí už kašľali na arché.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Povieme ti viac o predsokratovskom období.
  • Priblížime ti Pytagorovcov či eleátov.
  • Tiež ti povieme viac o temnom filozofovi.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame