Dejepis: Nezávislosť USA bola predzvesťou občianskej vojny, vyvolalo ju zneužívanie otrokov

Vznik USA a Občianska vojna

Vznik USA a Občianska vojna (Zdroj: Getty Images)

#Po objavení Ameriky boli najagresívnejšími kolonizátormi Portugalsko, Španielsko a Anglicko. Zatiaľ čo Portugalci a Španieli si brúsili zuby predovšetkým na Latinskú Ameriku, na dnešnom území USA si začalo vytvárať kolónie Anglicko. Angličania presadzovali agresívnu invazívnu politiku, a to aj za cenu neľudského zachádzania. Na prvom mieste sa totiž usilovali nadobudnúť čo najväčšie bohatstvo.

Deň deklarácie nezávislosti USA nastal 4. júla 1776 a medzi jej hlavné body patrili nezávislosť amerických osád od anglickej koruny a rovnosť všetkých ľudí v Amerike okrem Indiánov a černochov. Dôležitými bodmi boli tiež právo voliť, právo ľudu meniť alebo zrušiť vládu, ktorá by bola v rozpore s ľudskými právami, či právo na život, slobodu a ľudské šťastie.

Aj keď Spojené štáty americké vyhlásili nezávislosť, situácia v krajine bola napätá. Obyvatelia severnej časti kritizovali juh za neľudské správanie a vykorisťovanie čiernych otrokov. Aký bol jej priebeh a kto ju napokon vyhral, sa dozvieš v dnešnej epizóde Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame