Dejepis: Vynašli písmo, koleso, pluh či desiatkovú sústavu a vďačíme im za obrovský pokrok

Najstaršie staroveké civilizácie

Najstaršie staroveké civilizácie (Zdroj: Getty Images)

#Mezopotámia, Egypt, India, Čína. O minimálne posledných troch menovaných krajinách si už počul, no možno si netušil, že tieto národy boli možno tými najdôležitejšími v oblasti pokroku ľudstva. Vynálezy ako koleso, písmo, násobenie, delenie či hrnčiarsky kruh spustili vo svete revolúciu a majú ju na svedomí predovšetkým najstaršie staroveké civilizácie, o ktorých je dnešný diel Schooltagu.

Za kolísku ľudstva považujeme Mezopotámiu, územie medzi riekami Eufrat a Tigris. Podobne ako Mezopotámia, aj zvyšné najstaršie civilizácie vznikali v údoliach riek. Egypťania pri Níle, Indovia pri riekach Indus a Ganga a Číňania pri Chuang-che a Jang C´ Tiang. Preto najstaršie staroveké civilizácie môžeme často označovať pojmom riečne civilizácie.

Prvá väčšia mestská civilizácia vznikla v oblasti južnej Mezopotámie a vytvorili ju Sumeri. Uprostred každého mesta stál chrám, ktorý sa nazýval zikkurat. Ich vzhľad pripomínal stupňovité pyramídy so svätyňou na vrchu. Sumeri ako prví používali hrnčiarsky kruh a voz s kolesami. Vytvorili svoj vlastný lunárny kalendár, no za ich najdôležitejší vynález považujeme písmo.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame