Literatúra: Vieš, ako vyzerala prvá vysoká škola na Slovensku?

Academia Istropolitana v Bratislave (foto: Wizzard/Wikimedia Commons)

#Obdobie stredoveku je niekedy považované aj za dobu temna. To, či to bolo skutočne tak necháme na diskusiu historikov. Isté je však jedno, nasledujúce obdobie, ktoré sa vo svete objavilo v 15. storočí, zmenilo mnohé. Ako sme spomínali už v jednom z minulých podcastov, s humanizmom a renesanciou sa veci dali do pohybu.

Za všetko hovoria už názvy. Humanizmus vychádza z latinského slova ľudský, renesancia zase z francúzskeho slova pre znovuzrodenie. Ako to bolo však s humanizmom a renesanciou u nás?

V dnešnom podcaste sa dozviete:

  • Aký vplyv na humanizmus a renesanciu u nás mal kráľ Matej Korvín
  • Kedy a kde sa otvorila prvá univerzita na Slovensku
  • Akým jazykom sa v čase 16 až 17. storočia tvorilo
  • Kto všetko na našom území tvoril, v akých žánroch a čo sa dodnes dochovalo

Podcast Schooltag má celkovo 30 dielov a nájdeš ich v klasických podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Vypočuť si ho môžeš aj zo slovenskej podcastovej platformy Soundtier. Takisto nájdeš Schooltag v každej mobilnej podcastovej aplikácii, ako je napríklad Podcast Addict, RadioPublic, PodBean, alebo samozrejme, Apple Podcasts. Stačí v nich vyhľadať názov nášho podcastu a kliknúť na odber, prípadne zadať linku na RSS feed.

Podcast Schooltag ti prináša kníhkupectvo Martinus.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame