RECENZIA Samsung Galaxy Z Flip5 dostáva zatiaľ najväčší upgrade: Stačí predný displej na to, aby ťa sklápačka presvedčila o kúpe?

Samsung Galaxy Z Flip5

Testovali sme nový Samsung Galaxy Z Flip5 (Foto: hashtag.sk)

#Je leto a to je čas na nové sklápacie telefóny od Samsungu. Týždeň som mal možnosť testovať najnovší Galaxy Z Flip5 a už nejde len o štýlový telefón, ale o zariadenie, ktoré som veľmi rád používal. Skúsim v tejto recenzii priblížiť jeho najväčšie plusy, mínusy a porovnať ho aj s jeho predchodcom a najväčšou konkurenciou.

V starom tele nový pánt

Až na pár menších detailov ide o rovnaký mobil ako minulý rok. Apple frázu „neopravuj, čo nie je pokazené“ si vzal k srdcu už aj Samsung. Nejde však o zlú správu. Flip bol vždy myslený ako mobil, ktorý zložíš po horizontálnej osi a zmestí aj to úzkych riflí. Tento koncept ostal naplno zachovaný.

Zmenil sa však pánt. Teraz je kvapôčkový a vďaka tomu už obe strany v uzatvorenom stave doliehajú. Navyše je sklopený mobil o dva milimetre tenší, čo je len ďalšie plus. Pánt je oproti minulému roku o niečo tuhší a drží v akomkoľvek otvorenom stave. Hodí sa to pri fotení v režime Flex, ale napríklad aj pri telefonovaní.

Druhou väčšou vizuálnou zmenou v tomto hliníkovom kabáte je preusporiadanie fotoaparátov, ktoré už nie sú vo vertikálnej, ale v horizontálnej polohe. Tento zásah bol nutný pre najväčšiu novinku tohto roka, ktorá je, pochopiteľne, témou na ďalší odsek.

Galaxy Z Flip5 má nový pánt
Galaxy Z Flip5 má nový pánt (Foto: hashtag.sk)

Displej, ktorý je radosť používať

Vonkajší displej má veľkosť 3,4 palcov, čo je takmer rovnaká veľkosť ako v prípade prvých dotykových mobilov. A jeho využitie je naozaj všestranné. Lenže, je tu háčik. Vysvetlím. Samsung optimalizoval na vonkajšom displeji len widgety a pár aplikácií tretích strán. Nájdeš tu počasie, hovory, kalendár, budíky, stopky, zdravotnú apku a z nejakého dôvodu aj Netflix.

V podstate by išlo o vcelku nevyužitý potenciál, no ak prebrázdiš internet, zistíš, že existuje aplikácia Good Lock, vďaka ktorej môžeš používať úplne všetky aplikácie na vonkajšom displeji. Jeho 60 Hz frekvencia je dostatočná.

Stiahni si apku Good Lock

Aplikáciu nájdeš priamo v Samsung Store a ani na predstavení nám o tom nikto nepovedal. Každopádne, Good Lock existuje a ak si kúpiš Z Flip5, je tvojou povinnosťou ho mať. Nižšie nájdeš screenshoty Chromu, Facebooku, Instagramu, Google Maps, YouTube aj klávesnice. Hoci aplikácie ešte nie sú prispôsobené tomuto displeju, samotné majú kód optimalizovaný tak, že sa prispôsobia aj samé.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TikTok highlighty: Takto si vyčaruješ dokonalý make-up à la Barbie

Na vonkajšom displeji môžeš robiť z 99 % všetko, čo aj na vnútornom displeji. Napríklad Reels ešte nie sú úplne vychytané, keďže ide primárne o formát na výšku, no nenáročným to postačí. Na klávesnici sa píše veľmi pohodlne, dokonca úplne rovnako ako na vnútornom displeji. Samsung obrazovku vytiahol viac do vrchnej časti konštrukcie. Palce preto akurátne zapadnú na klávesy. Za mňa ide o najlepší a najpohodlnejší vonkajší displej v sklápacom zariadení, aký som používal.

Využitie vonkajšieho displeja
Využitie vonkajšieho displeja (Screenshot: hashtag.sk)

Týždeň s Flipom vo vrecku

Nebudem ti v recenzii vysvetľovať, že nový Snapdragon 8 Gen 2 je delo, že vnútorný displej má 120 Hz a všetko šľape ako hodinky. Skôr sa zameriam na celkový dojem z používania. Prvý deň som sa po testovaní desiatok iných mobilov znovu zoznamoval s konceptom Flipu, no druhý deň už bol zautomatizovaný. Good Lock som objavil práve počas druhého dňa.

Zhruba polovicu úkonov som vyriešil na vonkajšom displeji, zvyšok na vnútornom. Nie preto, že by to nešlo inak, ale z pohodlnosti väčšieho displeja. Mobil vo vrecku nijako zvlášť nezaťaží ani nezavadzia. Ide o jednu z jeho najsilnejších stránok. Flip5 je naozaj kompaktný a aj v krátkych nohaviciach sa nosil pohodlne.

Keďže fotoaparáty máš na prednej strane, pri používaní na stole sa neprevažuje. Tlačidlá hlasitosti aj uzamykania sú v otvorenom stave pomerne vysoko, ale je to kvôli pántu pochopiteľné. V uzatvorenom stave sú však presne tam, kde majú byť. Aj čítačka odtlačkov prstov je rýchla a bezproblémová, aj keď nie najbezpečnejšia. Bežnému používateľovi postačí.

K menším neduhom radím matný chrbát mobilu, ktorý sa veľmi rýchlo zacapká. Odporúčam dokúpiť kryt alebo sa pripraviť na časté umývanie. Napriek faktu, že v otvorenom stave je mobil veľmi vysoký, Samsung optimalizoval nadstavbu tak, že všetky nastavenia vieš ovládať na dolnej strane displeja. To veľmi oceňujem. Pripojiť sa na Wi-Fi však mobilu trvá pár sekúnd navyše, čo sa bežne nestáva (na 4G aj 5G sieti).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Sága vrcholí, Microsoftu sa podarilo vyhrať dôležitý spor!
Nový vonkajší displej je obrovský skok dopredu
Nový vonkajší displej je obrovský skok dopredu (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Foťáky prešli len minimálnymi zmenami, a to najmä po softvérovej, nie hardvérovej stránke. Nájdeš tu dva 12 Mpx objektívy, jeden hlavný a druhý ultra-wide. Možno sa ti tento počet megapixelov bude zdať na rok 2023 malý, ale nejde ani tak o číslo ako o snímač. Technológia Dual Pixel a optická stabilizácia na hlavnom objektíve potešia a zlepšia zážitok nielen z fotenia, ale najmä z nakrúcania.

Fotky si môžeš pozrieť v galérii nižšie. Farby sú na Samsung až netradične dôverné, oddelenie objektu od rozmazaného pozadia dokonalé, digitálny zoom dobre vyvážaný (vďaka softvéru) a ultra-wide znova o niečo menej deformuje kraje fotky. Najväčší rozdiel je v uveriteľnosti farebného priestoru.

Video je aj pri behu veľmi stabilné a preostrenie nerozbije farby na obraze. Jedine prechod medzi objektívmi je problém. Mobil dlho preostruje, zhruba jednu sekundu, no tento problém má takmer každý mobil. Selfie je tiež tradične dobrá, no väčšinu fotiek (aj tých selfie) budeš fotiť aj tak na vonkajší displej s hlavným objektívom.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Aj fotenie v noci je stále na veľmi dobrej úrovni. Softvér však s celkami pracuje na môj vkus až príliš. Napríklad, nočnú ulicu totálne prekontrastuje. Dá sa to, samozrejme, obmedziť vypnutím nočného režimu, ale potom na fotke uvidíš skutočne len lampy a objekty, ktoré osvetľujú.

Detaily na osvetlených objektoch sú veľmi dobré a mobil dokáže trekovať tiene s absolútnou presnosťou. Napočudovanie aj ten trojnásobný digitálny zoom je večer použiteľný, teda ak je objekt dostatočne osvetlený a máš dobrý uhol snímania.

Nightografy však nefunguje na nočnej oblohe. Akonáhle otočíš mobil k Mesiacu a zoomneš na 10-násobom priblížení, končíš. Fotka Mesiaca je vlastne len jedna veľká biela machuľa na čiernom podklade. Manuál pomôže, automatika je „no go“. Na fotenie nočnej oblohy odporúčam skôr sériu S23.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Kapacita batérie sa nezväčšila. Procesor je šetrnejší. A aj tak som dostal menej času so zapnutým displejom ako minulý rok. Flip5 som testoval dvojako. Najprv som skúšal testovať len vnútorný displej, pretože nastavenia netrekujú oba separátne. Vtedy mi batéria postačila na približne päť a pol hodiny zapnutého displeja.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 10 najvyššie draftovaných Slovákov v histórii NHL: Si zvedavý, ako dopadol Slafkovský?

Druhé testovanie bolo s plne využívaným vonkajších displejom, konkrétne asi 100 minút, teda necelé dve hodiny. Výsledok bol zhruba o túto dobu požívania lepší a priblížil sa k 7 hodinám. Vonkajší displej svojou veľkosťou a obmedzenou snímkovou frekvenciou žerie len minimum batérie a čím častejšie ho budeš používať, tým dlhšie na jedno nabitie ti mobil vydrží. Na dvojdňový výlet ale každopádne pribaľ nabíjačku.

Nabíjanie Flipu5 nie je zas a znova žiadna sláva. 25 W „rýchlonabíjanie“ ti zabezpečí plnú batériu približne za hodinu a dvadsať minút, 15 W bezdrôtové za niečo cez dve hodiny. Rýchlejšie to nejde. Na druhej strane šetríš životnosť batérie (ak vieš, ako nabíjať). Poteší aspoň reverzné nabíjanie, ktoré ti na cestách nabije iný mobil či napríklad slúchadlá. Žerie však obrovské množstvo batérie na Flipe. Ak nabiješ kamarátovi približne 20 % batérie, ty prídeš o raz toľko.

Využitie barérie Samsung Galaxy Z Flip5
Využitie barérie Samsung Galaxy Z Flip5 (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Galaxy Z Flip5 sa mení zo štýlového mobilu na mainstreamový. A to je len dobre. Výrobca musí kvôli tomu zapracovať mnohé požiadavky kupujúcich a vonkajší displej aj nový pánt sú veľmi vítané zmeny. Toto je bezkonkurenčne najlepšie optimalizovaný sklápací telefón na trhu. Motorola skôr dúfa, že sa prispôsobia vývojári apiek.

Kúpiť alebo nekúpiť? Ak ešte nemáš Flip, toto je určite výborná kúpa. Navyše je v 256 GB úložisku (v základe) ešte lacnejší ako minutý rok. Treba rátať s plusmi aj mínusmi. Majitelia Flipu4 taktiež uvítajú veľký displej, no ak ti záleží len na tom, skúsil by som možno rok počkať. Samsung garantuje štyri veľké aktualizácie a päť rokov bezpečnosti, takže ani o rok, keď cena trochu klesne, nebude Flip5 zlá kúpa. Som rád, že sa stáva plne akceptovaným širokou verejnosťou.

Plusy

  • Tuhší kvapôčkový pánt
  • Plne využiteľný vonkajší displej
  • Rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • Najnovší procesor Snapdragon 8 Gen 2 (for Galaxy)
  • 256 GB úložisko v základe
  • Prekvapivo dobré a dôveryhodné fotoaparáty
  • Optimalizovaný softvér aj nadstavba
  • Kompaktné zariadenie
  • Vodoodolnosť IPX8

Mínusy

  • Lesklé sklo miesto matu
  • Stále pomalé nabíjanie
  • Otázna kvalita zlomu v displeji po rokoch používania

Máš sklápací mobil?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame