Umelá inteligencia v tvojej domácnosti? Budeš sa čudovať, čo dokáže

AI zníži spotrebu až o 70 %

AI zníži spotrebu až o 70 % (Zdroj: Samsung)

#Umelá inteligencia je téma, ktorá sa v poslednom čase skloňuje predovšetkým v súvislosti s budúcnosťou rôznych profesií. Možno ťa však prekvapí, že AI zásadne mení aj iný typ práce – prácu v domácnosti. Spotrebiče sú vďaka nej nielen pohodlnejšie na ovládanie, ale tiež úspornejšie a udržateľnejšie.

Moderné spotrebiče sú dnes štandardne vybavené konektivitou, ktorá umožňuje ich prepojenie s ostatnými prvkami tvojej domácnosti a ovládanie prostredníctvom mobilu. Skvelým príkladom je aplikácia SmartThings od Samsungu, v ktorej máš svoju domácnosť doslova pod palcom bez toho, aby si vstali z gauča – alebo dokonca bol fyzicky doma. Vďaka umelej inteligencii sa však šikovná domácnosť dostáva na úplne novú úroveň.

AI zníži spotrebu až o 70 %

Už spomínaná aplikácia SmartThings ponúka napríklad špeciálny AI modul na šetrenie energie. Ten využíva umelú inteligenciu na maximálne zníženie prevádzkových nákladov spotrebičov Samsung. Môžeš si dokonca vybrať, či chceš energiu sporiť kontinuálne alebo začať s úsporami až vo chvíli, keď očakávaný účet za energie prekročí tebou daný limit. Či už tak alebo tak, hneď ako sa rozhodneš šetriť, AI povolá do vašich služieb špeciálne algoritmy a analýzu veľkých dát.

V praxi to znamená, že tvoja chladnička rozpozná otvorenie dverí a optimalizuje spustenie chladenia, aby sa nespotrebovalo priveľa energie. Rovnako aj odmrazovanie výparníka začne až vo chvíli, keď je to naozaj potrebné. Výsledok? Úspora až 15 % spotreby energie.

Ešte vyššie úspory možno dosiahnuť pri práčkach. V režime AI Energy Mode dokážu vďaka nižším teplotám a technológiám, ktoré zachovávajú účinok prania, znížiť spotrebu dokonca až o 70 %, sušičky až o 20 %.

Koniec nehodám pri vysávaní
Koniec nehodám pri vysávaní (Zdroj: Samsung)

Koniec pripáleninám a nehodám pri vysávaní

Umelá inteligencia sa však objavuje aj v spotrebičoch, v ktorých by si ju možno nečakal, ako sú vysávače alebo parné rúry. Napríklad vysávač Samsung Jet Bot AI+ je vôbec prvým vysávačom na svete vybaveným AI. Slúži mu na rozpoznanie objektov na zemi, vrátane krehkých, a predchádza tak nehodám pri vysávaní.

Najnovší tyčový vysávač Bespoke Jet AI dokáže pomocou umelej inteligencie analyzovať typ podlahy a podľa toho automaticky prispôsobiť výkon aj rýchlosť kefiek. Spotreba energie sa tým zníži až o 14 %. V prípade parnej rúry AI dokáže rozpoznať ingrediencie, navrhnúť optimálny režim pečenia a včas ohlásiť možné pripálenie.

Ak máš pocit, že umelá inteligencia je pri domácich spotrebičoch zbytočný luxus, opak je pravdou. V čase drahých energií by sa dalo nazvať luxusom nevyužívať AI v domácnosti. Spotrebiče sú totiž vďaka nej oveľa úspornejšie a ešte šetria váš čas.

Až do 30. júla 2023 máš navyše príležitosť na ďalšie úspory. Spotrebiče Samsung vybavené AI si môžeš zakúpiť v špeciálnej akcii. Stačí sa do 14 dní po nákupe zaregistrovať na webovej stránke Samsung a získaš späť 15 % z odporúčanej maloobchodnej ceny spotrebiča. Prehľad spotrebičov, na ktoré sa akcia vzťahuje, a ďalšie informácie nájdeš na stránkach www.samsung.sk.

Zdroj: PR článok
Odporúčame