Rebríček 10 najvyššie draftovaných Slovákov v histórii NHL: Si zvedavý, ako dopadol Slafkovský?

Juraj Slafkovský

Juraj Slafkovský patrí medzi najväčšie slovenské hokejové talenty v histórii (zdroj: IG/_slafkovsky_)

#Na prelome mesiacov prebehol vstupný draft do NHL, v ktorom slovenským fanúšikom urobili radosť predovšetkým Dalibor Dvorský a Samuel Honzek. Ich mená zazneli už v prvom kole. Poďme sa však spoločne pozrieť na menoslov hráčov spod Tatier, ktorí sa v histórii draftov umiestnili najvyššie.

Samuel Honzek (16.miesto, Calgary Flames, 2023)

Začíname aktuálnym draftovým ročníkom. Samuel Honzek urobil slovenským priaznivcom veľkú radosť, keď si ho v prvom kole draftu vybralo Calgary Flames, a to z celkového 16. miesta. Vzhľadom na to, že tento veľký ofenzívny talent v sezóne 2022/2023 potrápilo nepríjemné zranenie, je polovica prvého kola viac ako slušný výsledok.

Odhaduje sa, že Honzek by mal byť jedným z hráčov, ktorí majú v horizonte troch rokov reálnu šancu na nazretie do najlepšej hokejovej ligy na svete. 

Marcel Hossa (16.miesto, Montreal Canadiens, 2000)

Mladší z bratov Hossovcov a meno, ktoré je známe každému priaznivcovi hokeja na Slovenska. Marcel Hossa začal svoju hokejovú kariéru v zámorí draftom do Montrealu. Canadiens si ho, podobne ako Calgary tento rok Honzeka, vybrali v roku 2000 zo 16. miesta.

Z National Hockey League si Marcela môžete pamätať aj z New Yorku Rangers, pričom časť kariéry strávil v Európe a zahral si aj na viacerých majstrovstvách sveta. 

Marek Zagrapan (13. miesto, Buffalo Sabres, 2005)

Trinástkou draftu v roku 2005 sa stal Marek Zagrapan. Slovenský útočník počul svoje meno, keď po ňom siahlo Buffalo Sabres. Aj keď bol draftovaný v prvej polovici prvého kola, do NHL sa nikdy nedostal. Najbližšie k nej bol, keď pôsobil na farme Buffala v American Hockey League v drese tímu Rochester Americans. 

Marián Hossa (12. miesto, Ottawa Senators, 1997)

Dodnes sa traduje, že keby Ottawa Senators neuprednostňovala domácich hráčov z Kanady, Marián Hossa (a aj Zdeno Chára) mohli byť legendami tamojšej organizácie. Hossa bol svojho času jedným z TOP hráčov celej NHL.

Trikrát vyhral Stanley Cup s Chicagom Blackhawks (2010, 2013, 2015) a vo finále si zahral aj s Pittsburghom Penguins a Detroitom Red Wings. Marián Hossa je hokejový velikán, ktorého meno je známe v každej krajine, kde sa hrá hokej.

Dalibor Dvorský (10. miesto, St. Louis Blues, 2023)

Dalibor je najvyššie draftovaný Slovák v aktuálnom roku 2023. Bol tiež najväčšou hviezdou Slovenska na tohtoročných úspešných Majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov a je aktuálnou draftovou desiatkou. Siahlo po ňom St. Louis Blues, pričom viacerí odborníci sa zhodujú, že práve Bluesmani by pre Dvorského mohli byť priam ideálnym miestom na rozvoj. St.Louis chce omladiť káder, prejsť prestavbou a šikovný draft pick im do plánov rozhodne zapadá. 

Boris Valábik (10.miesto, Atlanta Trashers, 2004)

Mladšie generácie si Borisa Valábika vybavia ako podcastera, komentátora, moderátora či dokonca tanečníka, ale skutočne, Valábik bol draftovaný do NHL v prvom kole. Vybrala si ho dnes už neexistujúca Atlanta, pričom v Trashers si plnil povinnosti defenzívneho typu obrancu. Pôsobil aj vo viacerých organizáciách na farmách v AHL, avšak výraznejšiu brázdu do National Hockey League nevyryl. 

Branislav Mezei (10.miesto, New York Islanders, 1999)

Branislava Mezeia si môžu hokejoví fanúšikovia pamätať hlavne z dresu Floridy Panthers, ale súčasný nitriansky obranca vstupoval do zámoria ako draftový výber New Yorku Islanders. Aj on, podobne ako Dvorský a Valábik, bol draftovou desiatkou, pričom jeho meno zaznelo už v roku 1999. Ako sme už naznačili, stále je aktívnym hráčom, čo je pri 42 rokoch viac než úctyhodné.

Róbert Petrovický (9.miesto, Hartford Whalers, 1992)

Poviete si, že Hartford Whalers predsa v NHL nehrá. Nuž, to je pravda, ale v roku 1992 tento pôvodne americký klub v najlepšej hokejovej lige na svete naozaj nastupoval. Neskôr bola organizácia presunutá do Caroliny a v roku 1997 vznikli tamojší Hurricanes.

Ešte predtým si ale Hartford vybral z deviateho miesta v prvom kole Róberta Petrovického, ktorý si zahral aj za Dallas Stars, Tampu Bay Lightning či New York Islanders.

Marián Gáborík (3. miesto, Minnesota Wild, 2000)

Marián Gáborík bol až do minulého roka najvyššie draftovaným Slovákom. Rodák z Trenčína sa stal draftovou trojkou v roku 2000, vybrala si ho novovznikajúca organizácia Minnesoty. Gáborík sa stal jednou z prvých legiend Wild. Predtým, než získal Stanley Cup s Los Angeles Kings a zaradil sa medzi ofenzívnych lídrov New Yorku Rangers, sa učil zámorským hokejovým základom práve v drese „Divochov“. 

Šimon Nemec (2. miesto, New Jersey Devils, 2022) 

Druhé miesto Šimona Nemca v drafte 2022 bolo možno ešte zrejme prekvapivejšie ako prvé miesto Juraja Slafkovského. Slovenský reprezentant si ale toto postavenie zaslúžil. New Jersey Devils veľmi dobre vedeli, čo robia, pretože Nemec patrí, čo sa obrancov týka, medzi najväčšie talenty súčasnosti. Do NHL zatiaľ nenazrel, ale vzhľadom na pohyby v kádri Diablov sa očakáva, že by k jeho debutu mohlo dôjsť už v nasledujúcom ročníku. 

Juraj Slafkovský (1. miesto, Montreal Canadiens, 2022)

Draftová jednotka roku 2022, vychádzajúca hokejová superstar a miláčik slovenských fanúšikov. Prívlastkov, ktorými môžete počastovať Juraja Slafkovského, je hneď niekoľko. Košičan má výborné hokejové myslenie, hlavu má upratanú a v rozhovoroch je veľmi priamy a otvorený, vďaka čomu mu stúpa popularita.

Slafkovský má za sebou prvé zápasy, body aj góly v NHL. Potom jeho rozkvet pribrzdilo zranenie. Odkaz z Montrealu Canadies je jednoznačný – keď bude fit, vráti sa do prvého tímu. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, eliteprospects.com, nhl.com
Odporúčame