Herný newsfilter: Sága vrcholí, Microsoftu sa podarilo vyhrať dôležitý spor!

súdny spor

Microsoft sa dočkal rozhodnutia súdu (Zdroj: GettyImages)

#Dočkali sme sa rozhodnutia súdu v spore medzi Microsoftom a americkým regulátorom FTC. Podľa očakávaní spravodlivosť rozhodla v prospech Microsoftu, avšak bohužiaľ to ešte neznamená koniec tejto ságy. V hre stále ostáva britský regulátor CMA. Activision Blizzard pravdepodobne skončí v rukách americkej spoločnosti, no aj naďalej to nie je stopercentne isté.

Microsoft smeruje k víťazstvu

Začiatkom minulého týždňa sme sa dozvedeli, že sudkyňa Jacqueline Scott Corleyová zamietla návrh regulátora FTC na predbežné zastavenie akvizície herného vydavateľstva Activision Blizzard americkým Microsoftom. Americká Federálna obchodná komisia (FTC) sa však odvolala proti rozhodnutiu súdu, aby zabránila Microsoftu pokračovať v predmetnej akvizícii.

Akvizícia by mala byť uzavretá do utorka 18. júla, no ak sa to nepodarí, Microsoft môže s Activision Blizzard vyjednať predĺženie lehoty. Predpokladá sa, že by to nemal byť problém. „Rozhodnutie okresného súdu jasne ukazuje, že táto akvizícia je dobrá pre konkurenciu aj spotrebiteľov,“ uviedol Brad Smith, prezident Microsoftu, vo vyhlásení pre The Verge.

Začiatkom minulého týždňa britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) pozastavil súdne konanie so spoločnosťami Microsoft a Activision Blizzard s cieľom dosiahnuť dohodu o navrhovanom zlúčení po tom, čo bolo zverejnené súdne rozhodnutie z USA.

Bloomberg uvádza, že Microsoft zvažuje predaj práv na cloudové hry v Spojenom kráľovstve telekomunikačnej, hernej alebo internetovej spoločnosti, aby urýchlil uzavretie dohody s CMA. To ale tvrdí, že nemá dostatok času na dôkladné zváženie návrhov Microsoftu, a preto sa rozhodli predĺžiť lehotu na ich rozhodnutie o šesť týždňov do 29. augusta. 

V súčasnosti sa tak poslednou prekážkou stáva práve CMA. Relevantní odborníci nepredpokladali, že sa FTC podarí uspieť s odvolaním, ktoré bolo primárne postavené na argumentoch konkurenčného Sony. Neskôr prišlo aj potvrdenie zo súdu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mníchov plný zážitkov: Osviež sa v legendárnom pivovare a zisti, prečo loď kotví na moste

Klasické hry z čias minulých sú vo veľkom ohrození

Video Game History Foundation v spolupráci so Software Preservation Network tvrdí, že 87 % klasických videohier vydaných v Spojených štátoch je „kriticky ohrozených“. Štúdia zistila na vzorke hier vydaných pred rokom 2010, že len malá časť z nich je stále dostupná v nejakej podobe pre nových hráčov.

Napríklad zo vzorky hier vydaných pre Commodore 64 bolo len 4,5 % z nich stále možné zakúpiť v modernom digitálnom obchode. V rámci rodiny konzol Gameboy výskumníci namerali hodnotu len 5,8 %. „Predstavte si, že jediným spôsobom, ako si pozrieť Titanic, by bolo nájsť použitú kazetu VHS a mať vlastné historické zariadenie, na ktorom by ste film mohli sledovať,“ uvádza sa v štúdii.

„Znie to šialene, ale je to realita odvetvia videohier, v ktorom zaniká história.“ Štúdia sa tiež zamerala na udeľovanie výnimiek pre knižnice a organizácie, pokiaľ ide o zachovanie videohier. V súčasnosti väčšina archívov očakáva, že fanúšikovia si budú udržiavať aj roky staré konzoly či počítače.

Zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act), ktorý určuje, ako sa uchovávajú klasické hry a ako sa k nim pristupuje, má byť prehodnotený v roku 2024. Doposiaľ najviac robí pre zachovanie dostupnosti starších hier spoločnosť Microsoft. Ich program spätnej kompatibility siaha až do čias prvého Xboxu. Je totiž možné si takto zahrať aj legendárne tituly na najnovšom Xboxe Series X.

V skratke na záver

  • EA Sports FC 24, nová „FIFA“ od spoločnosti Electronic Arts, príde septembra na konzoly a počítače.
  • Spoločnosť Respawn Entertainment momentálne rekrutuje členov tímu pre pravdepodobne tretiu hru Star Wars Jedi.
  • Hra Black Panther sa momentálne vyvíja v novom štúdiu EA Cliffhanger.
  • Bolo oznámené EA Sports UFC 5, viac informácií očakávame v septembri.
  • Niekoľko hráčov NBA tvrdí, že im bolo ukázané demo pripravovaného Call of Duty s očakávaným vydaním koncom tohto roka.
  • Seriál The Last of Us získal 24 nominácií na 75. ročníku cien Emmy.
  • Remake kultového dielu Need for Speed: Most Wanted vraj príde budúci rok, tvrdí dabingový herec.
  • Spoluprezident úspešného štúdia Naughty Dog, Evan Wells, oznámil po 25 rokoch svoj odchod.
  • Na konzolách Xbox Series X/S je opäť možné spustiť rôzne emulátory a získať tak prístup ku všakovakým hrám.
  • Prezident Blizzardu zavrhol špekulácie, že Diablo 4 príde do ponuky predplatného Xbox Game Pass.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Griffinovci: Kontroverzný, no napriek tomu milovaný! Poznáš najlepšie hlášky?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, bloomberg.com, gamesindustry.biz
Odporúčame