MHD zdarma, tisícové platy, ale aj obedy za 20 eur: Ako sa žije Bibiáne v najbohatšej európskej krajine?

Bibiana

Bibiána nám porozprávala o živote v Luxembursku (Zdroj: Archív BS)

#Bibiána zakotvila po rokoch cestovania v jednej z najmenších a najbohatších krajín Európy, v Luxembursku. Krajina, ktorá zaberá len okolo 2 500 kilometrov štvorcových a v ktorej žije porovnateľný počet obyvateľov ako v našej Bratislave, sa pýši statusom finančnej mekky. Aké vibes má život v stotisícovom Luxemburgu, koľko tu stojí obed a ide skutočne o krajinu s najlepšími platmi v Európskej Únii?

Vyštudovala si právo, pôsobila si v Berlíne, Lisabone aj na Miami. Ako si napokon zakotvila v Luxembursku?
Vo väčine z týchto miest som bola kvôli štúdiu, okrem Miami, samozrejme. Vyštudovala som paralelne právo na Slovensku a v Nemecku. Tamojšia univerzita mi neskôr ponúkla rok štúdia v Portugalsku, kde som našla druhý domov. Je to moja srdcovka a miesto, kde by som chcela zostarnúť. Nastal však čas posunúť sa v živote ďalej, a tak som zakotvila v Luxembursku.

Dorozumiem sa plynulo v angličtine, nemčine a portugalčine a jedným z mojich životných snov bolo naučiť sa aj po francúzsky. Voilà, tu som (smiech). Rozposlala som si životopisy, o pár týždňov absolvovala prvé pohovory a o mesiac som sa už sťahovala za novou prácou.

Ako tu vyzerali tvoje pracovné začiatky?
Popravde, od Luxemburska som nemala veľké očakávania. Predstavovala som si ho ako také menšie šedé Nemecko. Niekedy je dobré nemať veľké oči, pretože Luxembursko ma veľmi milo prekvapilo! Prvú pracovnú skúsenosť som získala v jednej finančnej inštitúcii. Nebolo to ľahké a musela som tvrdo pracovať, aby som sa dostala tam, kde som dnes. Aktuálne pracujem v právnickej kancelárii a zvykám si po materskej na nové tempo.

O Luxembursku často počuť ako o krajine s najlepšími platmi v Európe. Je to pravda?
Môžem to potvrdiť. Luxembursko je na vrchole európskych rebríčkov, porovnateľné pravdepodobne len s krajinami mimo Európskej únie, ako Švajčiarsko či Singapur. Finančné ohodnotenie, kvalita života a služieb sú tu skutočne vysoké. Luxembursko je tiež jedinou krajinou na svete, ktorá má verejnú dopravu zdarma.

Čo minimálna mzda a sociálne benefity?
Áno, prevyšuje dvetisíc eur. Rodinné dávky či dávky v prípade straty zamestnania sú takisto vysoké. Veľkou nevýhodou je však dĺžka materskej dovolenky, ktorá trvá len päť mesiacov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Škatuľa cereálií, kvetináč alebo neviditeľný dom: Airbnb investuje milióny do najčudnejších hotelov sveta, v ktorom chceš bývať ty?

Do akej miery je život v tejto krajine drahý? Koľko stojí napríklad obed?
Život je tu určite drahší ako na Slovensku, hlavne, keď dôjde na nájom, kúpu nehnuteľnosti či miesto v materskej škôlke. Obed ťa v meste vyjde okolo 20 eur, a tak veľa ľudí nakupuje potraviny v Nemecku, ktoré je „na skok“ a podstatne lacnejšie.

Aký vibe má život v Luxemburgu?
Luxembursko je finančná mekka. Z okolitých štátov sem denne dochádza množstvo ľudí za prácou. Z môjho pohľadu je Luxembursko slušné miesto na život. Vládne tu pokoj, je tu čisto a človek sa tu cíti bezpečne. Samotné mesto má vibe takej veľkej dediny, pretože tu nájdeš veľa parkov a prírody.

A akí sú domáci v porovnaní s našincami?
Myslím si, že ako krajina máme veľa spoločných čŕt. Luxembursko bolo pôvodne poľnohospodárska krajina s ťažkým priemyslom podobne ako Slovensko. Za posledné dve desaťročia sa však stalo najbohatším štátom Európy. Určite sa od nich máme čo naučiť.

Keď príde na ľudí, zdajú sa mi uzavretejší. Sústreďujú sa viac na seba a je ťažšie s nimi nadväzovať vzťahy. Slováci sú otvorenejší, chýba mi tu napríklad to, že ti suseda len tak donesie vajíčka či zeleninu zo záhrady. To tu veľmi nezažiješ.

Ukrýva Luxemburg a okolie nejaké hidden gems?
Luxembursko je malá krajina. Príroda je veľmi podobná tej slovenskej. Moje obľúbené miesto je malé Švajčiarsko v Mullerthal, je tam veľa turistických chodníčkov, úžasné lesy, krásne vodopády Schiessentümpel aj moje obľúbené miesto na letný piknik Kalktuffquelle… Veľkou výhodou Luxemburgu je jeho poloha. Za pár minút si vo Francúzsku, Belgicku či Nemecku. Keď ťa omrzí malomestský život, môžeš si odskočiť do Paríža na obed alebo na pohárik do Champagne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zvuk bubnov, joga či azúrové lagúny: Iba na tomto ostrove zažiješ jedinečnú Full Moon Party

Komu by si život v Luxembursku odporučila?
Určite ľuďom, ktorým záleží na kariére, alebo by si chceli niečo našetriť a kúpiť si nehnuteľnosť na Slovensku. Po pracovnej stránke je si z čoho vyberať, hlavne ak sa hýbeš v oblasti financií, investičných fondov, alebo by si chcel zakotviť v niektorej z európskych inštitúcií.

Bude sa tu tiež páčiť ľuďom, ktorí nechcú žiť v cudzej krajine ako cudzinci, keďže prisťahovalcov je tu podstatne viac než domácich. A všetci sa tu cítia doma. Naopak, mladým, ktorí si plánujú založiť rodinu, by som Luxembursko neodporúčala. Materská je tu ozaj krátka a čas s deťmi ti už nikto nevráti.

Máš v pláne sa niekedy vrátiť na Slovensko?
Na Slovensku mám úžasnú rodinu, ktorá mi nesmierne chýba. Ak by bolo treba vrátiť sa kvôli nej, určite by som neváhala. Ja nikdy nič v živote nevylučujem. Avšak, založila som si tu rodinu, vydala sa za Francúza a máme dve krásne detičky. V živote som pochopila jedno: Keď si šťastný, je jedno, kde sa nachádzaš. Dôležité je mať pokoj v duši a dobrých ľudí okolo seba.

Bibiána rovnako rada cestuje po svete, pozrite si galériu:


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame