Sandra cestuje po celom svete, pracuje ako dobrovoľníčka: Polrok v Ázii takto vyjde na 1 500 eur

Sandra je dobrovoľníčka

Sandra sa venuje dobrovoľníctvu a cestuje po celom svete (Zdroj: Erik Švec/eriksvec.com)

#Sandra žije v exotike. Mesiace až roky pôsobila v ďalekej Kambodži, Austrálii aj v Amerike. Aktuálne zakotvila na Kostarike, kde sa vďaka Workaway venuje prevažne dobrovoľníctvu. Na platforme nájdeš tisícky overených hostiteľov, ktorí možno hľadajú pre svoj projekt práve teba. Výmenou za svoj čas môžeš ušetriť značné prostriedky na ubytovaní či strave. Navyše sa naučíš niečo nové, spoznáš krajinu a miestny život z úplne novej perspektívy.

Ako vyzerá život dobrovoľníka v exotike, s akým rozpočtom treba rátať a či potrebuješ na dobrovoľnícke práce špeciálne víza, ti už Sandra prezradí v rozhovore.

Čo je to workaway?
Platforma, ktorá ponúka rôzne dobrovoľnícke stáže po celom svete. Stačí sa len zaregistrovať, zaplatiť ročný poplatok vo výške 50 dolárov a získaš prístup k tisíckam ponúk. Hostitelia hľadajú dobrovoľníkov s nejakým špeciálnym skillom — žiadaní sú lektori jogy, angličtiny či manažéri sociálnych sietí.

Nájdeš tu však aj veľa neodborných pozícií na hosteloch a rezortoch, ako varovanie detí, pomoc na stavbe alebo pri rekonštrukcii, práce okolo domácnosti či farmy. Je toho množstvo a dokonca tu objavíš aj ponuky zo Slovenska!

Na čo treba pri vytváraní dobrovoľníckeho profilu myslieť?
V prvom rade si musíš vytvoriť originálny profil, ktorý potenciálnych hostiteľov zaujme a v ktorom opíšeš, kým si a čo od workaway očakávaš. Skvelé je, že do profilu môžeš nahrať aj desať fotiek, ktoré ťa vystihujú. Myslím si, že toto veľmi pomôže. Samozrejme, ideálne je, ak máš aj nejaké špeciálne zručnosti a skúsenosti, ktoré môžeš hostiteľom ponúknuť.

Ako začala tvoja dobrovoľnícka kariéra?
Prvú dobrovoľnícku prácu som absolvovala v Kambodži, učila som miestne deti angličtinu či separovanie odpadu. Neskôr som žila v Austrálii, kde som prvýkrát narazila práve na workaway. Rodina, ktorej som strážila deti, chcela kompletnú prerábku záhrady, a tak zavesila na workaway inzerát.

Do týždňa sa k nim nasťahoval mladý rumunský pár, vyučení záhradní architekti, ktorí to za mesiac celé zbúchali jednoduchou výmenou za ubytovanie a stravu zdarma. Oni potrebovali pomôcť a Rumuni mohli v Austrálii žiť za pár šupiek, spoznať krajinu a ešte sa aj načas stali súčasťou rodiny.

Vtedy som sa do workaway zaľúbila, pretože som videla, ako super to funguje a ako veľmi je program prínosný pre obe strany. Vedela som, že by som sa chcela dobrovoľníctvu venovať viac, a tak som si začala lustrovať ponuky na Kostarike. Našla som takmer 500 projektov, z toho ma oslovilo asi 80, ktorým som aj napísala. Ozvali sa približne tridsiati, takže som si mala z čoho vyberať.

Na Kostarike si už absolvovala tri dobrovoľnícke programy, povieš nám o nich viac?
Väčšina projektov na Kostarike súvisí s prírodou. Prvý workaway bol v raftingovom rezorte, kde som sa starala o recepciu a manažment hostí. Zahŕňalo to príchody, odchody, príprava ubytka, vybavovačky a organizácia aktivít.

Odtiaľ som sa presunula do ďalšieho rezortu, tzv. „joga retreatu“. Jogu milujem, rada by som v budúcnosti niečo podobné sama prevádzkovala. Pracovala som na rôznych pozíciách, počnúc pomocou v kuchyni, pripravovala som sálu na jogu a ďalšie eventy plus sa k tomu pridalo nejaké ľahké záhradkárčenie.

Neskôr som sa presunula do tretieho projektu, išlo o rezort s bývaním na stromoch. Majitelia z Kalifornie si postavili domčeky na stromoch a potrebovali niekoho, kto sa im o ne bude starať. Síce žili na rovnakom pozemku, ale chceli dať mladým ľuďom možnosť zistiť, čo všetko starostlivosť o takýto rezort zahŕňa. 

Ako vyzerali miestne pracovné podmienky a ubytovanie?
Štandardne pracuješ 3 až 5 hodín 4 až 5 dní v týždni. Závisí, akú máš v programe stravu a aké ubytovanie. Hostitelia boli vždy rozumní a dalo sa s nimi dohodnúť – ak si napríklad chcel na týždeň vycestovať alebo upraviť nejaké detaily programu. Každá ponuka je však iná a závisí hlavne od hostiteľa, čo ti vie ponúknuť. Na dvoch programoch som dostávala aj raňajky.

Osobne som mala zakaždým veľmi pekné ubytovanie, väčšinou v samostatnej izbe. Na nákladoch za nocľah som tak ušetrila veľmi veľa, keďže Kostarika nie je práve najlacnejšia. 

Aké netradičné aktivity si vďaka workaway absolvovala?
Sadila som ananásy (smiech). Vieš o tom, že jeden rastie až 18 mesiacov, aj to len v dokonalých podmienkach?! Tiež som pomáhala s opravou ľanového mostu, ktorý sa už rozpadával, a tak sme ho upevňovali. 

Potrebuješ na workaway nejaké špeciálne víza?
Nie, stačia ti bežné turistické víza. Ako dobrovoľník za svoju prácu nedostávaš žiadnu plácu, takže nepotrebuješ žiadne špeciálne víza.

S akým rozpočtom treba pri workaway rátať?
Závisí to od krajiny a programu, ale podľa mojej skúsenosti by ti na polročný program v Strednej Amerike mohlo stačiť 3000 eur, možno aj menej, v juhovýchodnej Ázii len 1500 eur — za predpokladu, že máš zabezpečené ubytovanie a časť stravy. Samozrejme, treba rátať s nákladmi na letenky, transporty, výlety, stravovanie či zábavu.

Komu by si tento program odporučila?
Každému mladému, kto rád cestuje, chce vidieť svet a zažiť ho takouto netradičnou formou. Každému, kto túži žiť ako domáci, naučiť sa niečo o miestnej komunite, kuchyni, kultúre a samotných obyvateľoch. 

Žila si už v štátoch po celom svete. Kde sa ti páčilo najviac?
Kambodža je dodnes mojím druhým domovom hlavne preto, že miestna kultúra je prosto iná než čokoľvek, čo som dosiaľ videla. Je to očarujúca krajina, bohatá na históriu a kultúru, no moje srdce si získala ľuďmi, ktorí tu žijú, a ich pohostinnosťou. Neraz som dostala pozvanie do rodiny na večeru, dokonca aj na svadbu.

Ten národ je taký čistý a neskazený dnešným svetom. Nájdeš tu tyrkysové moria, biele piesočnaté pláže, ryžové polia, hory, červenozem či neobývané ostrovy. Ako krajina má rozhodne čo ponúknuť.

Chcel by si sa venovať dobrovoľníctvu rovnakým štýlom ako Sandra?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý! </p

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame