Sociálne siete žijú Harrym z Piešťan: Za úspešným remakeom stojí Miňo Otruba, čo nového chystá?

Pokiaľ sleduješ dianie na sociálnych sieťach, určite si zachytil geniálnu paródiu na Harryho Pottera (Zdroj: Osobný archív/MO)

#Ak sleduješ dianie na sociálnych sieťach, určite si zachytil geniálnu paródiu na Harryho Pottera. Po rokoch, keď sme si všetci išli úspešné scénky s názvom Dano Drevo, sa na scéne objavil ďalší remake odsúdený na úspech. Stojí za ním mladý slovák Miňo Otruba, ktorý nás nechal „nahliadnuť pod pokrievku“ jeho famózneho projektu.

Ako by si sa predstavil našim čitateľom, ktorí ťa nepoznajú?
Asi tak, ako sa opisuje Ego v jednej jeho skladbe – „obyčajný chalan z Piešťan“ (smiech). Momentálne už piaty rok žijem s manželkou vo Švajčiarsku a pomaly sa posúvame ďalej.

Sociálne siete priam žijú remakeom Harryho Pottera z tvojej dielne. Čo ťa viedlo k tomu vytvoriť niečo takéto?
Je to dosť haluz… Sám som nechápal, čo sa deje, keď to začalo naberať toľko views. Som veľký fanúšik AI, zaujíma ma všetko okolo toho a keď som spoznal ElevenLabs (program, v ktorom dabujem moje videjká), skúsil som aj ja čosi nadabovať.

Páčilo sa mi to, tak som to hodil na Instagram. Videl som už veľa rôznych dabingov aj predtým, tak prečo neskúsiť spraviť niečo o rape, keďže sám píšem texty. Aj keď som reálne nič nevydal, ale aj na to príde čas… (smiech)

Ako vznikol prvotný nápad na využitie AI touto formou? Prečo práve Harry Potter?
Úplne prvé boli dve videá zo Sám doma 1, ale tie som neskôr stiahol. Keď som si to porovnal s Harrym, bola to slabota, keďže som sa s tým len učil pracovať.

Harry Potter je odmalička niečo, čo sme si ako decká išli. Síce som nečítal knihy (možno len Kameň mudrcov), ale videl som každú časť tak desaťkrát. Momentálne mám pocit, akoby sa tu formovala ďalšia vlna novej generácie fanúšikov, tak sa mi to javilo ako najlepšia vec na dabing.

Okrem príbehov mladého čarodejníka na tvojom profile fanúšikovia nájdu aj remake na známy seriál Dva a pol chlapa. Čo je pre teba väčšou srdcovkou?
Sú to úplne odlišné svety pre dve rôzne publiká, no obe sú mojou srdcovkou. Len každé z iného uhla pohľadu. Harry je svet hiphopu a hudby, čo je pre mňa veľmi dôležitá súčasť života od malička. Ako som spomínal, ja sám píšem texty a mám za sebou aj spolupráce, kde som mal možnosť vystupovať. Zatiaľ som to ešte úplne neodpálil, no chystám sa (smiech).

Dva a pol Slováka je o politike, ktorú som začal viac-menej vnímať na strednej škole. Pochopil som, že je dôležité sa zúčastňovať na verejných veciach a na demokracii ako takej. Vo videách Dva a pol Slováka môžem kreatívne a vtipne opisovať situáciu na Slovensku. Každý týždeň sa objavujú nové podnety na tvorbu vtipného obsahu. Ľuďom sa tak snažím odľahčiť situáciu a zlý pocit z toho, čo sa v krajine deje.

P.S.: Plánujem aj ďalšie dabingy, napríklad Pán Prsteňov…

Stojíš za týmto projektom sám, alebo máš nejakú pomoc?
Za projektom, čo sa týka kreativity, editu a titulkovania, stojím úplne sám. V podstate to robím sám a všetko pekne manuálne. Ale nemôžem zabudnúť ani na moju krásnu manželku, ktorá je môj spell-checker (smiech). Niekedy pracujem rýchlo, urobím aj chybičky a keďže ona je silný detailista, musí to prejsť jej kontrolou. Ale poviem pravdu, nie vždy jej to stihnem pred publikovaním posunúť.

A aby som nezabudol – množstvo fanúšikov mi tiež píše hlášky, ktoré tam chcú počuť, takže veľká vďaka patrí aj im!

Čo považuješ za najnáročnejšie pri tvorbe takýchto videí? Určite ti to zaberie mnoho času…
Prvé videjká mi naozaj brali kopec času. Najmä kým som sa naučil pracovať so samotnými programami, v ktorých to vlastne vzniká. Neskôr to už išlo ľahšie… Ale náročnejšie je vymyslieť vtipný a výstižný dabing. Hlavne u Harryho z Piešťan je to o to náročnejšie, keďže tam potrebujem udržať nejakú dejovú líniu.

Kde zbieraš inšpiráciu na fakt cool hlášky?
95 percent vecí mi napadlo samému. Mám navnímanú rapovú scénu na Slovensku a slangy okolo toho. U nás v partii s chalanmi z Piešťan si ich točíme a vymýšľame dookola. Ostatné som použil od fanúšikov, prípadne od rodiny. Čo sa týka Dva a pol Slováka, je to to isté (úsmev).

Pod tvojimi videami na Instagrame sa objavilo aj zopár komentárov zo slovenskej rapovej scény, dokonca tvoje video zdieľal aj Ego. Čo to pre teba znamená? Išiel si do toho s nejakým podobným očakávaním?
Smial som sa na tom, keď to Rytmo (alebo aj iní známi ľudia) zdieľali. Samozrejme, potešilo ma to, hoci ich osobne nepoznám, iba z médií a hudby, a teda som ich fanúšik. Ale nie taký ten teenager pod stageom, z toho dvojhodinového státia by ma už boleli nohy.

Skôr som očakával, že od nich chytím nejaký hejt, že sa priživujem na ich sláve, lebo si viem predstaviť, že mnohí by to tak možno brali… Aj keď som to tak vôbec nemyslel, skôr to mala byť trošku paródia (v dobrom, samozrejme) na celú scénu a ľudí v nej. Nesnažím sa tým nikoho dotknúť ani uraziť.

Fanúšikovia sú z Harryho z Piešťan nadšení. Plánuješ pripraviť viacero častí, alebo to skončí len pri jednom z filmov podobne ako v prípade Dana Dreva?
Ak to budem vedieť robiť kvalitne a mať na to čas, určite s tým neprestanem. Má to už svoje publikum a to nechcem zradiť. Ale určite si vieš predstaviť, koľko času by mi zabralo prerobiť všetky časti.

Keby som vymyslel nejaký spôsob, ako to robiť raz na full time, tak do toho určite idem a urobím všetky časti. Veď prečo nie? (úsmev)

Ako vnímaš hejterské komentáre, ktoré ťa porovnávajú s východniarskym remakeom?
Tak sto ľudí, sto chutí. Ja som tiež občas asi hejter (smiech). Ale zasa si nejakú ťažkú hlavu z toho nerobím. S Martinom, ktorý robí Harryho Humenčana, si píšeme. Je to veľmi fajn chalan a obaja si navzájom ceníme našu tvorbu.

Ale dostal som aj správu s vulgárnym pomenovaním. Len takú obyčajnú holú vetu, to bolo všetko. Zobral som si pol dňa voľno v práci, aby som mohol plakať v kúpeľni ako malé decko. (smiech)

Očakával si takú podporu komunity užívateľov Instagramu a TikToku?
Neočakával, veď som si aj doma pekne uletel, keď ma zazdieľal Rytmus, alebo keď mi rástol profil o stovky fanúšikov v priebehu pár hodín. Nebudem sa zasa hrať na vychillovaného čáva bez emócii…

Plánuješ pripraviť ešte nejaký iný remake?
Ako som už spomínal, určite Pán Prsteňov. Je to moja ďalšia srdcovka. Nedávno som mal na Instagrame anketu, kde ľudia hlasovali. Bolo to dosť tesné, no nakoniec vyhral Frodo nad Ivanom z Mrázika.

Ale keďže to bolo dosť tesné, ľudia to majú radi, tak bude aj Nastenka. Treba ale aj oddych, chodiť do práce a občas povysávať doma, takže sa učím zadeliť si čas.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame