Rebríček 30 najlepších športových filmov: Dostal sa sem box, napínavé preteky aj nedávny počin o skvelom českom bežcovi

Do rebríčka sa dostala aj snímka Creed

Do rebríčka sa dostala aj snímka Creed (Zdroj: Warner Bros.)

#Dobré športové filmy sú raritou a nezáleží na tom, či pozeráme na tuzemskú kinematografiu alebo na zahraničnú. Pripravili sme si pre teba 30 najlepších športových filmov, aké Hollywood alebo naša tuzemská tvorba nakrútili. Ktorý sa najviac páči tebe?

Million Dollar Baby (2004)

Starý Frank trénuje mladých a nádejných boxerov. Poslednou dobou sa mu však nedarí dostať ich na žiadne majstrovstvá. Zatiaľ čo nádejný talent odchádza k inému trénerovi a Frank si myslí, že už skončil, objaví sa Maggie. Už to vyzerá, že práve ona by mohla byť tou, ktorá zažiari, keď nasleduje ďalšia veľká rana.

Zúriaci býk (1980)

LaMotta sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerským vyhrám, ale aj k životným prehrám. Čiernobielu oscarovú drámu o známom boxeristovi zrežíroval skvelý Martin Scorsese.

Le Man’s 66 (2019)

Príbeh o súboji medzi Fordom a Ferrari si zrejme videl v kine. Carroll Shelby spoločne so skúšobným jazdcom Kenom Millesom chcú v 24-hodinových pretekoch v Le Man’s poraziť dominantnú taliansku značku. Táto adrenalínová jazda je jedným z najlepších motoršportových filmov. Hlavné postavy si zahrali Matt Damon a Christian Bale.

Kokosy na snehu (1993)

Jamajka je zrejme tou poslednou krajinou, ktorú by si očakával na zimných olympijských hrách. Americký kouč, ktorý už nemá čo stratiť, sa rozhodne trénovať štyroch Jamajčanov. A ich snom je práve veľké podujatie. Podarí sa štyroch Afroameričanom pripraviť na LOH v bobovej disciplíne tak, aby mohli reprezentovať svoju krajinu a kvalifikovať sa?

Ja, Tonya (2017)

Vzostup z ničoho až na vrchol, túžba, vášeň, pád na samotné dno a jeden z najväčších škandálov športovej histórie. Tonya Hardingová patrila svojho času medzi najlepšie krasokorčuliarky sveta,všetci si ju ale budú navždy spájať so šokujúcim útokom na jej súperku Nancy Kerriganovú. Vo filme si Tonyu zahrala Margot Robbie.

Zátopek (2021)

Film začína v roku 1968, keď sa austrálsky rekordér po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom. Snímka však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry.

Rocky (1976)

Nádejný boxer Rocky Balboa sa snaží v remesle preraziť. Zatiaľ však pracuje len ako vymáhateľ dlhov. Vo Philadelphii sa objaví šampión ťažkej váhy Apollo Creed a jeho manažéri chcú na uvítanie usporiadať exhibičný zápas s neznámym boxerom. Tento stret by mal Apollo zvládnuť ľavou zadnou, no Rocky neprišiel prehrať.

Kouč Carter (2005)

Ken Carter je kontroverzný basketbalový tréner. Keď zistil, že jeho žiaci majú zlé výsledky v škole, uzavrel telocvičňu, aby nemohli trénovať. Za svoje činy bol niektorými odsúdený, iní ho chválili. Počas svojej kariéry musel prekonať odpor hráčov, rodičov, spoločnosti, ale aj spojitosť s drogami. Napriek tomu ide o poučný film, ktorému nechýba srdce.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček najdrahších pív na svete: Za polliter pokojne zaplatíš aj ročnú výplatu, najdrahšie stálo viac než dom v Bratislave!

Orol Eddie (2016)

Zoznám sa s najslávnejším skokanom na lyžiach v histórii Veľkej Británie, Michaelom Edwardsom. Jeho motto vždy znelo: nikdy sa nevzdaj. Eddie poukazuje na trpezlivosť a vytrvalosť v zdolávaní prekážok, a to nielen tých vonkajších, ale aj tých, ktoré máme ukryté v našom vnútri. Film ukazuje divákom, že nie je potrebné byť silou mocou lepší ako ostatní. Dôležitejšie je byť lepšími, ako sme boli.

Zázrak (2004)

Herb Brook je trénerom amerického hokejového tímu na Olympiáde v Lake Placid v roku 1980. Jeho plán hrať kanadsko-ruský štýl sa však nikomu nepáči. Od vedenia ale dostal voľnú ruku a ak chcú Američania konečne poraziť Sovietov v hokeji, musia veriť v zázrak. Alebo počúvať trénera, ktorý očividne vie, čo robí.

Senna (2010)

Dokument o známom jazdcovi F1 Ayrtonovi Sennovi sleduje jeho kariéru od roku 1984 až po neslávne slávnu zákrutu, v ktorej prišiel o život. Nečakaj ale čistú oslavu športu – aj Senna mal svojich démonov, tak ako každý športovec. Objektívnemu rozprávaniu nechýbajú napínavé sekvencie z trate, na ktorej sa stal kráľom svojej doby.

Pole snov (1989)

Farmár z Iowy Ray Kinsell sa vydáva splniť si sen, o ktorom sníva už veľmi dlho. Ray začína meniť svoje kukuričné pole na bejzbalové ihrisko. Počas trénovania príde do kontaktu s viacerými idolmi jeho doby. Hlavnú úlohy rojka si zahral Kevin Costner a film získal aj 3 nominácie na Oscara.

Vrchol nebies (2021)

Žurnalista je posadnutý pátraním po tom, čo sa stalo počas prvej výpravy na Mount Everest. Dostane sa k dokumentom, ktoré by mohli odhaliť kroky uznávaného, no nezvestného horolezca. Animovaný film The Summit of the Gods, ktorý financoval minulý rok Netflix, je úžasná športová dráma, akú si v tomto spracovaní ešte nevidel.

Sezóna Titanov (2000)

Bill Yoast je úspešný tréner amerického futbalu v malom mestečku Alexandria. V 70. rokoch chce miestny stredoškolský tím vyhrať turnaj pod jeho vedením. Všetko sa však zmení v okamihu, keď ho nahradí nekompromisný Herman Boone – černoch, ktorého tu nemajú v láske. Musí poraziť svoj tieň, aby s tímom dosiahol, o čom roky sníva.

Boxer a smrť (1962)

Film začína zvukom úderov, z tmy sa postupne vynára postava cvičiaceho boxera. Po tréningu sa provizórny ring vďaka uniforme veliteľa koncentračného tábora náhle odkrýva ako súčasť veľkej továrne na smrť. Od prvého záberu vo filme sa charakter týchto dvoch miest prelína a mení v príbehu dvoch nerovnocenných protivníkov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 najznámejších súdnych sporov a procesov: Celebrity, vrahovia aj prípady, ktoré zmenili históriu

The Way Back (2020)

Jack Cunningham mal pred sebou veľkú budúcnosť. Na strednej bol basketbalovou hviezdou, dnes je z neho ožran. Po rokoch v alkohole však vidí cestu na konci tunela – dostane možnosť trénovať na svojej strednej škole, no musí sa vzdať alkoholu. Skvelá dráma Cesta späť s úžasným Benom Affleckom ti poriadne potrápi nervy.

Hoosiers (1986)

Niekdajší basketbalový tréner Norman Dale bol v 50. rokoch hviezdou. Každý hráč, ktorého trénoval, si prešiel metódami, o akých doteraz nepočul. Po útoku na chlapca dostane Normal poslednú šancu – trénovať mladý stredoškolský tím. Ak neuspeje, už nikdy nebude koučovať. V hlavnej roli uvidíš oscarového Gena Hackmana.

Creed (2015)

Rocky je bývalým šampiónom v ťažkej váhe. Hoci by už mohol svoje remeslo hodiť na klinec, rozhodne sa inak. Začne trénovať mladého Adonisa Creeda, syna svojho niekdajšieho súpera Apolla, v ktorom vidí obrovský potenciál. Tentokrát si po boku Sylvestra Stalloneho zahral Michael B. Jordan. Odporúčame aj pokračovanie a tešíme sa na pripravovaný tretí diel.

Bojovník: Brat proti bratovi (2011)

Bývalý vojak Tommy sa po rokoch vracia do rodného Pittsburghu a požiada svojho otca, aby ho pripravil na legendárny turnaj v zmiešaných bojových umeniach nazvaný Sparta. Tommyho brat Brendan má tiež finančné problémy, preto sa rozhodne pre návrat do amatérskeho ringu, aby víťazstvom a výhrou zabezpečil svoju rodinu. Nezhody v minulosti si obaja vyjasnia v ringu.

Wrestler (2008)

Randy bol v 80. rokoch športovou ikonou. Dnes, o desiatky rokov neskôr, sa len túla životom a snaží udržiavať priateľský vzťah so svojou dcérou. Čo ak by však existovala šanca, že by sa vrátil späť do ringu? Na túto otázku mu lekár odpovie jasné nie. Randy je však tvrdohlavý a hoci pozná svoje limity, rozhodne sa ich prekročiť…

Rudy (1993)

Na splnenie sna niekedy stačí byť v správny čas na správnom mieste. Alebo sa aspoň o splnenie sna usilovať. Rudy sa jednoducho rozhodol, že bude hrať futbal za tím Notre Dame, aj keď jeho vyhliadky nie sú nijako ohromujúce. Nemá vhodnú postavu a má zlú kondičku. Keď sa však chce, tak to skôr či neskôr príde. Najmä, ak si Rudy nájde také miesto v tíme, kde sa vie dokonale realizovať.

Fighter (2010)

Micky žije v robotníckej štvrti malého mesta Lowell. Chce sa stať úspešným boxerom, ale zatiaľ sa mu to nedarí. Trénuje ho nevlastný brat Dicky, nespoľahlivý chlap, ktorého kariéru zničili drogy. Situácia sa zmení, keď Micky začne chodiť s barmankou Charlene, ktorá ho prinúti, aby zmenil svojho kouča. Rodinné vzťahy sú odvtedy na veľmi tenkom ľade.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 10 najtragickejších leteckých nešťastí: Počas havárií zahynuli stovky cestujúcich, na nedávnu si budeš pamätať aj ty!

Posledné preteky (2022)

Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Avšak udalosť, ktorá sa stala v roku 1913 v českých horách, ho zastihla nepripraveného. Búrka vtedy ohrozila nielen jeho život, ale aj všetkých účastníkov pretekov.

Farba peňazí (1986)

Eddie kšeftuje s alkoholom a donedávna držal ochrannú ruku aj nad talentovaným hráčom Julianom. Ten ale prepadol drogám a tak Eddie obrátil svoju pozornosť na iného nájdeného hráča Vincenta. Učiteľ dáva svojmu žiakovi tvrdé lekcie už pri zháňaní peňazí na jeho tréning. V Scorseseho filme si zahrali Paul Newman a Tom Cruise.

42 (2013)

V roku 1946 sa majiteľ brooklynského baseballového tímu Dodgers postaví rasovému konzervativizmu najvyššej profesionálnej baseballovej ligy v USA a uzatvára kontrakt s Jackie Robinsonom. Obaja muži sa stávajú tŕňom v oku publika, tlače a dokonca aj ostatných hráčov. Robinson je vystavený neskrývanému rasizmu zo všetkých strán. Vďaka svojej odvahe a talentu si postupne získa fanúšikov aj spoluhráčov.

Splnený sen (2009)

Michael toho o rodine veľa nevie. A o futbale ešte menej. Leigh si svet, v ktorom sa Michael pohybuje, nevie predstaviť. Napriek tomu Michael nájde domov, keď sa stretne s Leigh. Celá jej rodina ho príjme ako milovaného syna a brata. Tento skutočný príbeh o rodine a Michaelovom vzostupe k pozícii futbalovej hviezdy ťa očarí zmesou športu aj dojemných emócií.

Ali (2001)

Mladý Cassius Clay získal v roku 1960 zlatú medailu na olympiáde v Ríme. Spoločnosť svojej doby šokoval sebavedomím a neochvejnou vierou vo vlastné schopnosti. Kontroverzné reakcie však vzbudzoval aj inak, napríklad priateľstvom s Malcolmom X. Napokon si zmenil meno na Muhammad Ali a dnes ho pozná celý svet.

Moneyball (2011)

Billy dostane za úlohu trénovať katastrofálne financovaný bejzbalový tím Oakland Athletics. Hráčom sa nechce hrať, vedenie si ukrojilo z rozpočtu a plán na budú sezónu neexistuje. Až pokým nepríde Billy s priateľom Brandom a novým štýlom, ako kupovať a predávať hráčov, čím prepíšu dejiny bejzbalu.

Rivali (2013)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu. Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Teraz ale sadajú do najrýchlejších áut v F1 a bezohľadná jazda či jeden zlý manéver ich môžu oboch stáť život.

King Richard (2021)

King Richard je životopisná dráma podľa skutočného príbehu Richarda Williamsa, trénera a otca svetovo preslávených tenistiek Venus a Sereny. Má geniálny plán, ako dostať svoje dcéry z ulíc Comptonu na svetovú tenisovú scénu. Will Smith si za svoj herecký výkon vyslúžil prvého Oscara.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame