Dokáže ťa niekto rozčúliť už svojou prítomnosťou? Nemusí to byť tvoja vina, psychológovia prišli s vysvetlením

To, že nás istí ľudia rozčuľujú už len svojou prítomnosťou, nie je nič výnimočné (Zdroj: Pexels/RDNE Stock Project)

#Ľudia sú rôzni a je teda celkom prirodzené, že nie všetci si sú vzájomne sympatickí. Aj ty si sa už ale pravdepodobne stretol s niekým, kto ti nielenže nesadol, ale ti poriadne liezol na nervy. A to nemusel ani nahlas prežúvať či vykonávať inú otravnú činnosť. Na výrazný pokles tvojej nálady stačila už len jeho prítomnosť. Psychológovia prišli s vysvetlením, prečo sa takéto niečo v nás vôbec udeje.

Nič výnimočné

Ocitnúť sa v spoločnosti niekoho, koho prítomnosť ťa skrátka irituje, rozhodne nie je ničím príjemným. Ak sa ti to už stalo, možno si sa zamyslel nad tým, čo za tvojou, na pohľad neopodstatnenou, nevraživosťou voči dotyčnému stojí. A je dosť pravdepodobné, že si na žiadny dôvod neprišiel, pretože daná osoba neurobila ani nepovedala nič, čím by si tvoj negatívny postoj vyslúžila. Dobrou správou však je, že tieto pocity neprežívaš vlastnou vinou, ani z teba nerobia zlého človeka. 

Za zdanlivo bezdôvodné negatívne pocity voči niektorým ľuďom môže psychologický fenomén a koncept pomenovaný „afektívna prítomnosť“. Tento pojem pomenúva to, aké pocity v ľuďoch vyvoláva prítomnosť jednotlivca bez ohľadu na to, čo on sám cíti alebo aké sú jeho úmysly. Afektívnu prítomnosť ako prví spomenuli psychológovia Noah Eisenkraft a Hillary Anger Elfenbein ešte v roku 2010, kedy sa venovali výskumu zameranému na to, ako človek dokáže ovplyvniť pocity ostatných. Ako ukázali výsledky ich štúdie, niektorí ľudia na ostatných dokážu zapôsobiť skutočne silným dojmom, ktorý ovplyvní to, ako sa osoby v ich blízkosti cítia.

Za našimi negatívnymi pocitmi môže stáť aj fenomén afektívnej prítomnosti (Zdroj: Pexels/Liza Summer)

Dá sa to zmeniť

Podľa Eisenkrafta a Elfenbein na našu afektívnu prítomnosť vplýva to, ako dokážeme spracovať a vyjadriť svoje pocity a to, či v ostatných zanecháme pozitívny alebo negatívny dojem, závisí od nášho štýlu vyjadrovania. Keď teda najbližšie stretneš niekoho, kto ťa bude okamžite iritovať, spomeň si na to, že možno len nevie správne vyjadrovať svoje pocity. Ak sa obávaš toho, že niekoho iného môžeš svojou prítomnosťou rozčuľovať ty, máš možnosť na tom popracovať.

Svoju afektívnu prítomnosť môžeme podľa doktora Christiana Jarretta ovplyvniť a vôbec to nemusí byť také náročné. Aby sme na ostatných vplývali pozitívne, dôležité je podľa neho čo najviac času tráviť na miestach či s ľuďmi, ktorí pozitívne vplývajú na nás. 

„Ak si chcete vybudovať otvorenejšiu, spoločenskejšiu a vrúcnejšiu osobnosť, dôležité je vyhľadávať situácie, ktoré zlepšia vašu náladu. Môže to znieť ako samozrejmosť, ale úprimne ako často svoj čas plánujeme strategicky,“ povedal doktor Jarrett. 

„Je dobre venovať viac času plánovaniu a vyhľadávať slnečné miesta, ktoré sľubujú viac radosti. Jednoduchým pravidlom by mohlo byť snažiť sa vyhľadávať aktivity a spoločnosť, ktoré nám pomáhajú správať sa čo najpriateľskejšie,“ dodal.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com
Odporúčame