Rebríček 30 najlepších historických filmov: Kultové klasiky, ktoré ťa budú baviť viac ako hodiny dejepisu

Russell Crowe vo filme Gladiátor

Russell Crowe vo filme Gladiátor (Zdroj: DreamWorks Pictures)

#Máš rád filmy z histórie, ktoré vedia naučiť viac ako hodiny dejepisu? V tom prípade si na správnej adrese. Máme pre teba náš výber 30 najlepších historických filmov. Keďže vojnovú tematiku sme dávnejšie už spracovali, rozhodli sme sa zaradiť sem len hrané filmy mapujúce udalosti spred prvej svetovej vojny (do roku 1914) – ktoré sa odohrávali na našej planéte alebo sú fikciou zasadenou na Zemi bez väčších fantasy zásahov. Pána Prsteňov teda nehľadaj. Ktorý máš najradšej ty?

Dobrý, zlý a škaredý (1966)

Začneme jedným z najlepších. Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť, hľadajú ukrytý poklad. Každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého zlato nenájdu. Podľa mnohých najlepší western je ukážkou majstrovského filmového remesla Sergia Leoneho. A zrejme si už vypiskuješ známu Morriconeho zvučku.

Posledný samuraj (2003)

Japonsko, rok 1870. Občianska vojna naberá každým dňom na sile. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára zlikvidovať pomocou svojej novozriadenej armády kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny Nathan, ktorý sa však ocitne v ich zajatí. Na koho stranu sa napokon pridá?

Amadeus (1984)

Koncom 18. storočia pôsobí Antonio Salieri ako dvorný skladateľ cisára Jozefa II. K cisárovi však dorazil mladý talentovaný skladateľ, ktorý s istotou tvrdí, že sa ešte nenarodil nik taký ako on. Jeho meno je Wolfgang Amadeus Mozart a súboj medzi velikánmi sa začína. Amadeus je neuveriteľný film režiséra Miloša Formana, ktorý oslavuje všetko, čo kultúra 18. storočia ponúkala. Získal 8 Oscarov vrátane réžie a najlepšieho filmu.

Piráti z Karibiku: Prekliate Čiernej perly (2003)

Kto by nemal rád kapitána Jacka Sparrowa? Legendýrny Johnny Depp sa predstavil v najlepšej pirátskej trilógii, akú sme kedy videli v kinách. Rozhodne odporúčame siahnuť aj po zvyšných dvoch dieloch (ostatné, prosím, ignoruj). Dobrodružstvo na lodi Čierna perla si užijú aj William a Elizabeth, resp. Orlando Bloom a Keira Knightley.

Monty Python a Svätý grál (1975)

Kráľ Artuš pátra po Svätom gráli. Jedného dňa sa mu zjavil Boh a prezradil mu, kde ho nájde. Zhromaždil preto najodvážnejších rytierov a vydal sa na cestu s bizarnými prekážkami v ceste. Ak máš rád komédie, tu si prídeš na svoje. Takúto bizarnú dobrodružnú komédiu z obdobia stredoveku si ešte zaručene nevidel.

12 rokov otrokom (2013)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch, a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe. Tá sa stala predlohou pre tento film. Získal 3 Oscary vrátane najlepšej snímky.

Trója (2004)

Aj keď ani historici presne nevedia, ako vojna o Tróju prebiehala, Petersenova vízia je skvelou rekonštrukciou. Námet si vzal zo samotnej Homérovej Odysey. Na jednej strane stojí Hector za hradbami obrovskej pevnosti, na druhej Agamemnón s Achillesom a celou gréckou flotilou. Konflikt o najkrajšiu ženu široko-ďaleko prerastie do astronomických rozmerov. Tu však nejde už len o bájnu Helenu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Známa reštaurácia IASAI nie je len o sushi: Ak si ešte nezažil svätý obed, toto miesto musíš navštíviť!

Ben-Hur (1959)

Ben-Hur je synom významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti a Messalovi sa pomstí. Napokon, po mnohých peripetiách, naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v pretekoch štvorzáprahov. Film vyhral 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov.

Gladiátor (2000)

Gladiátor je príbehom rímskeho generála Maximusa. Na čele rímskych légií sa postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Jediné, po čom teraz túži, je pokojný život. Dočká sa však len zrady a nenávisti. Svoju slobodu si musí vybojovať v arénach, kde ho každý zlý pohyb môže stáť život. Maximusa si zahral oscarový Rusell Crowe.

Master & Commander: Odvrátená strana sveta (2003)

Námorný kapitán Jack Aubrey sa stáva po prvý raz veliteľom lode, ktorá mieri na oceán, priamo do jednej z bitiek proti Napoleonovým lodiam. Práve na mori sa rozpúta neľútostná bitka, ktorá môže napokon stáť životy tisícok námorníkov. Po boku Rusella Crowa sa predstavili Paul Bettany, Billy Boyd a James D’Arcy.

Titanic (1997)

Storočná Rose rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala len 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom. Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu svojho života. Titanic sa potopil v apríli 1912, dva roky pred prvou svetovou vojnou. Filmy vyrovnal oscarový rekord Ben-Hura.

Ran (1985)

Pán Hidetora sa na oslave svojich sedemdesiatych narodenín rozhodne rozdeliť panstvo medzi svojich troch synov. Najmladší syn Saburo sa ho snaží odradiť od unáhleného rozhodnutia, ale pyšný a tvrdohlavý vládca sa ho zriekne. Keď sa starší synovia ujmú vlády, rýchlo sa obrátia proti vlastnému otcovi a začnú sa usilovať o úplnú kontrolu nad celým územím. Schyľuje sa ku krvavej bitke.

Kráľovstvo nebeské (2005)

Kováč Balian ovdovie, keď sa jeho manželka po smrti ich dieťaťa zabije. Mladíka navštívi križiacky veterán Godfrey a prizná sa, že je jeho otec. Ponúkne mu spoluúčasť na križiackej výprave. V Jeruzaleme sa však schyľuje k veľkej vojne. Nárok naňho majú vládcovia, o akých sa Balianovi nikdy ani nesnívalo.

Sedem samurajov (1964)

Príbeh najkultovejšieho samurajského filmu všetkých čias sa odohráva v 17. storočí na japonskom vidieku. Chudobných roľníkov rok čo rok sužujú nájazdy lúpežnej bandy, ktorá ich pod hrozbou smrti zakaždým oberie o všetku úrodu. Zúfalí dedinčania sa nedokážu brániť proti obrovskej presile banditov, ale podarí sa im najať si skúseného samuraja. Ten prisľúbi skupinu samurajov a spoločne roľníkov ubránia pred ďalším lúpežným nájazdom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aké outfity priniesli milovníci reggae na Uprising? Odchytili sme aj krásnu speváčku Tinu!

300 (2006)

V roku 480 pred Kristom sa perzský kráľ Xerxes považoval za najmocnejšieho človeka na Zemi. Teraz sa jeho zrak upína na Spartu, ktorú chce dobyť a zotročiť. Nečakal však, že tri stovky statočných vojakov budú odolávať sile jeho mnohopočetnejšej armády. V hlavnej úlohe tejto „snyderovky“ sa predstaví Geralt Butler.

Meno ruže (1986)

V 14. storočí v opátstve benediktínov verili, že sa blíži apokalypsa. Práve hostia koncil, ktorý rozhoduje o ďalších plánoch cirkvi. Jeden z účastníkov je však mŕtvy a v opátstve začne hon na vraha, ktorý sa musí skrývať za múrmi. Kto sa odvážil v božom stánku siahnuť na život svätého človeka? Snímka je nakrútená podľa rovnomenného románu Umberta Eca.

Severan (2022)

Amleth bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa, pokiaľ ho zrada a zákerná vražda nepripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. Ak keď tento príbeh nie je založený na skutočných udalostiach, ide o skvelé poňatie vikingských časov.

Divoký Django (2012)

Tarantino po prvé. Django sa s pomocou zubného lekára Schultza dostane na slobodu. Túži po pomste na ľuďoch, ktorí zajali jeho ženu. Ako ju však dostať z rúk zákerných otrokárov? V skvelom oscarovom krváku si zahrali Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio a Samuel L. Jackson.

Návrat do Cold Mountain (2003)

Zranený vojak Inman sa vracia cez vojnou spustošenú krajinu späť na farmu svojej milovanej Ady do Cold Mountain. Počas strastiplnej cesty sa stretáva s otrokmi a rebelmi a odráža útoky nepriateľských vojakov i lovcov ľudí. Útrapy však prežíva aj kedysi bezstarostná Ada, ktorá s pomocou tuláčky chráni rodinnú farmu pred útočníkmi. Spojí osud dvojicu znova dohromady?

1492: Dobytie raja (1992)

Dobytie raja je príbehom Krištofa Kolumba, ktorý sa v rolu 1492 nedopatrením vylodil na dosiať neobjavenej zemi. Nejde však len o príbeh o samotnom objaviteľovi, ale najmä o ľuďoch, ktorí boli ochotní obetovať životy a kultúru iných, aby sa sami obohatili. Snímku režíroval tvorca Gladiátora a Kráľovstva nebeského.

Siedma pečať (1958)

Rytier Antonius Block sa vracia domov z krížovej výpravy, svoju zem však nachádza spustošenú morom. Navštívi ho Smrť, ktorá mu oznámi, že jeho dni sú zrátané. Predtým ho však čaká ešte jedna šachová partia. Čiernobiela klasika od Ingmara Bergmana získala ocenenie poroty na slávnom festivale v Cannes.

Revenant (2015)

Severoamerická divočina bola v prvej polovici 19. storočia miestom, kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Oscarový film nakrútil Alejandro G. Inarritu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Celý víkend sme strávili na Pohode! Ktoré outfity boli podľa nás najlepšie?

Robin Hood (2010)

Robin sa po smrti kráľa Richarda Levie srdce vracia domov do Anglicka. Krajinu nájde na pokraji chudoby hnanú len korupciou a strachom miestnych zemepánov. Jeho rodisko sa zmenilo na nepoznanie. Rozhodne sa preto obrátiť kartu – zabudne na pohodlný život na vidieku a dokáže, že spravodlivosť napokon vždy zvíťazí.

Statočné srdce (1995)

William Wallace sa vzbúri proti tyranii anglického kráľa Eduarda I., ktorý zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou. Škótom sa nariadenie nepáči, ale nemajú vodcu, ktorý by ich viedol v ich boji. Oscarová snímka režiséra a hlavného protagonistu Mela Gibsona je dnes velebenou kultovou klasikou.

Sherlock Holmes (2009)

Nové stvárnenie najznámejších postáv Arthura Conana Doyla zrežíroval sám britský filmársky talent Guy Ritchie. Holmes, ktorého bojové schopnosti sú rovnako nebezpečné ako jeho legendárny intelekt, musí bojovať ako nikdy predtým. Ide mu o porazenie nového nepriateľa a odhalenie hrozivých intríg na zničenie krajiny.

Utrpenie panny Orleánskej (1928)

O slávne spracovanie príbehu Johanky z Arku sa postarala legenda francúzskej kinematografie Carl Dreyer. Nemý film z konca 20. rokoch inšpiroval množstvo mladých filmárov. Utrpenie je zároveň strhujúcim pohľadom na filmárske technológie, aké sa používali pred sto rokmi.

Posledný súboj (2021)

Posledný súboj je iný – nemá lineárne rozprávanie jedného hrdinu. Postupne spoznáš zapletený milostný trojuholník plný intríg, mužskej sily, ale aj ženskej nehy. Uzol má pretnúť až súboj dvoch rytierov bojujúcich o srdce ženy. Toto však nie je bežná lovestory, ale dramatický pohľad do stredovekého francúzska, kde ženy právami nesiahali mužom ani po členky.

Henrich V. (1989)

Henrich je mladý anglický kráľ, ktorý sa na radu arcibiskupa z Canterbury rozhodne vymáhať svoje dedičské právo na francúzsku korunu. O všetkom sa má rozhodúť v boji pri Azincourte. Snímka je plná ostrých dialógov a šermiarskych súbojov. Režisér Kenneth Branagh do filmu podľa Shakespearovej divadelnej hry obsadil aj seba samého.

Osem hrozných (2015)

Quentin po druhé. Zasneženým Wyomingom sa ženie búrka. V lesnej chatke sa usadia ôsmi cudzinci, ktorí chcú len prečkať búrku a ísť po svojom. Jedným z nich je však aj väzenská zajatkyňa a cena za jej hlavu je poriadne vysoká. Kto iný, ako práve Tarantino, mohol lepšie napísať túto napínavú trojhodinovú westernovú konverzačku?

Lincoln (2012)

Americký prezident Abraham Lincoln začína bojovať za práva Afroameričanov, čím sa stáva terčom mnohých vysokopostavených bielych boháčov. Dráma Lincoln je slovnou prestrelkou a hereckým triumfom skvelého Daniela Day-Lewisa, ktorý si sa stvárnenie Lincolna prevzal zaslúženého Oscara.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, RTVS
Odporúčame