Rebríček najdrahších pív na svete: Za polliter pokojne zaplatíš aj ročnú výplatu, najdrahšie stálo viac než dom v Bratislave!

Najdrahšie pivá na svete

Najdrahšie pivo sa vydražilo za viac ako pol milióna (Zdroj: Unsplash/Fabio Alves)

#Kto by nemal rád tento kvasený nápoj? Pivo je jedným z najrozšírenejších nápojov na svete a miluje ho takmer každý. Obsahuje alkohol, a preto je dovolené ho predávať ľuďom od 18 rokov, v niektorých krajinách dokonca až od 21 rokov. Ktoré pivá však prekonali rekordy a stali sa vôbec najdrahšími na svete?

Dnešný rebríček sme rozdelili do dvoch kategórii – najprv si predstavíme 5 najdrahších limitovaných edícií, ktoré si dnes už pravdepodobne nevychutnáš. Potom príde na rad aj 5 najdrahších pív, ktoré sú dostupné v obchodoch. Samostatnou kapitolou je najdrahšie vydražené pivo, za ktoré by si si pokojne kúpil aj priestranný dom v našom hlavnom meste.

 

Rekordné pivo  /  Limitované edície  Pivo dostupné v obchodoch

 

Rekordman

Najdrahším pivom, aké sa kedy predalo, je Allsopp Arctic Ale. Našlo sa pri skúmaní výpravy sira Georga Naresa ešte z roku 1875, čo je takmer pred 150 rokmi. Predaj tohto kúska sa uskutočnil v Gobowene, vo Veľkej Británii.

Na predaj bolo však len zopár fliaš. Každú z nich si šťastní majitelia zadovážili za astronomickú sumu 503 300 dolárov, čo je v prepočte k dnešnému dňu rovnaká suma aj v eurách. Kúpil by si túto fľašu alebo skôr fajnový nový dom v Bratislave s luxusným autom k tomu?

Najdrahšie pivá majú cenu domu
Niektoré pivá sú výnimočné svojím limitovaným počtom (Zdroj: Unsplash.com/Wil Stewart)

Limitované edície

Limitované edície sa vždy predávajú drahšie ako voľne dostupné kúsky, preto sme sa rozhodli trošku ich oddeliť. Takto budeš mať aj ty prehľad v tom, ktoré pivá si už zrejme nikdy neužiješ a ktoré ešte nájdeš v obchodoch.

5. Sapporo Space Barley

Cena: 110 eur za šesťbalenie
Značka: Paris Hilton / Paris Latsis
Počet vyrobených kusov: 1 500
Unikátna vlastnosť: vypestované vo vesmíre

Pivo na piatom mieste síce nie je extrémne drahé, no je unikátne. V roku 2009 predstavila spoločnosť Sapporo limitovanú verziu piva, ktorého jačmeň vypestovali na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Aj preto má vesmír hneď vo svojom názve.

Spoločnosť však z logických príčin musela obmedziť výrobu, a to na 1500 fliaš, respektíve 250 šesťbalení. Prístup k nemu mali len ľudia žijúci v Japonsku, ktorí si mohli podať prihlášku na jeho kúpu. Spoločnosť potom vyberala záujemcov formou lotérie. Výťažok z predaja smeroval na podporu vedeckého vzdelávania detí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V práci bol úspešný, ale samouk: Michal sa rozhodol študovať a vďaka tomu naštartoval vlastný biznis

4. Cantillon Loerik

Cena: 2 583 eur za jednu fľašu
Značka: Cantillon
Počet vyrobených kusov: nie je presne známy
Unikátna vlastnosť: najdlhšia fermentácia

V roku 1998 pripravoval pivovar Cantillon nový rad svojich pív s názvom Leorik. Zvláštne však bolo, že sa do predaja dostal až v roku 2003, a to práve kvôli svojej dlhej fermentácii. Pivo sa predávalo v Dánsku a Švédsku niekoľko rokov.

Presný počet vyrobených ani predaných kusov však nie je známy. Pivo malo pomerne vysokú cenu, no posledná fľaša sa do aukcie dostala v roku 2014. Odvtedy akoby sa po nich zľahla zem. Spoločnosť však v roku 2021 spustila výrobu nového radu Loeik, ktorý by sa mal do predaja dostať o štyri roky.

3. Felinfoel Pale Ale

Cena: 2 819 eur za dvojicu plechoviek
Značka: Felinfoel
Počet vyrobených kusov: nie je presne známy
Unikátna vlastnosť: bolo vo vlastníctve jednej rodiny viac ako 80 rokov

Dvojica plechoviek značky Felinfoel sa vyrábala ešte v 30. rokoch 20. storočia. Do aukcie sa táto limitovaná edícia dostala až v roku 2019, teda po viac ako 80 rokoch, odkedy boli zakúpené. Zaujímavé je, že dovtedy ich vlastnila jedna rodina, ktorá ich nepustila z očí.

Napriek ich vysokému veku boli stále v dobrom stave. Podľa historikov dodávala spoločnosť Felinfoel pivá ministerstvu obrany Veľkej Británie počas druhej svetovej vojny. Dve posledné limitované plechovky kúpil sám aktuálny generálny riaditeľ Felinfoelu.

2. Allsopp Arctic Ale

Cena: 5 131 eur za fľašu
Značka: Allsopp
Počet vyrobených kusov: nie je presne známy
Unikátna vlastnosť: cestovalo za polárny kruh

Áno, toto je presne to isté pivo, ktoré je aj naším rekordmanom. Napriek tomu ho musíme zaradiť aj do tohto zoznamu, pretože počas prvej aukcie sa predalo za viac ako 3 300 libier za jedinú fľašu. Jeho príbeh už, samozrejme, poznáš.

Táto aukcia prebehla v roku 2015, druhá sa konala o rok neskôr. Aktuálne sa nachádza u súkromného zberateľa v Škótsku a podľa najnovších informácii je pivo stále neotvorené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čitateľský denník: Legenda o slovenských svätcoch: Pozri sa na stredoveký Stranger Things

1. Tutankhamun Ale

Cena: 6 800 eur za fľašu
Značka: Scottish & Newcastle
Počet vyrobených kusov: 1000
Unikátna vlastnosť: vyrobené podľa starodávnej egyptskej receptúry

Recept, podľa ktorého bolo pripravované pivo Tutankhamun Ale, je mimoriadne starý – datuje sa do 13. storočia pred Kristom. Nápoj však robí vzácnym aj jeho obmedzený počet kusov. Išlo totiž o nápoj pre šľachtu, konkrétne pre britskú kráľovskú rodinu.

Pivo znova vytvorili vedci spoločne s egyptológmi a najväčším britským pivovarom. Hodnotu takmer 7000 eur však dosiahlo iba prvé pivo vyrobené v roku 1996, zvyšné kusy sa predali za 50 dolárov. Dnes už zrejme ani jeden z nich nenájdeš.

Najcennejšie pivá na svete
Za lahodnú penu môžeš zaplatiť od sto do niekoľkých tisícov eur (Zdroj: Unsplash/Engin Akyurt)

Pivo dostupné v obchodoch

Poďme sa teda pozrieť na 5 kúskov, ktoré sa ešte dajú kúpiť v obchode – nie však u nás na Slovensku. Vo svete predávajú zaujímavé pivá, ktoré si teraz predstavíme. Prezradíme ti tiež, prečo si výrobcovia pýtajú za fľašu takú vysokú čiastku.

5. Pabst Blue Ribbon 1844

Cena: 44 eur za fľašu
Značka: Pabst Blue Ribbon
Dôvod vysokej ceny: unikátna marketingová stratégia

Značka Pabst nie je Spojených štátoch ničím novým a dokonca ani unikátnym. Avšak, nová séria 1844 sa predáva exkluzívne iba v Číne, čo ju aj v spojitosti s celkom unikátnou marketingovou stratégiou dostalo do rebríčka najpredávanejších pív súčasnosti.

Väčšina zákazníkov si však pivo nekupuje na konzumáciu, ale na časy, keď sa stane viac artiklom na predaj ako na pôžitok. Experti očakávajú, že by sa čoskoro mohlo prestať vyrábať a vtedy by jeho cena výrazne stúpla. Pri návšteve Číny si jedno pre istotu kúp aj ty.

4. BrewDog Sink the Brismarck

Cena: 100 eur za fľašu
Značka: BrewDog
Dôvod vysokej ceny: veľmi vysoký podiel alkoholu

Toto nie je pivo, ktoré si v bare objednáš päťkrát za večer. Fľaša Sink the Brismarck jednak stojí 100 dolárov, no zaujímavejší je obsah alkoholu v ňom – až 41 %. To sa rovná percentu alkoholu, aké má bežná vodka zo supermarketu.

Podľa štatistík sa však pivo dobre nepredáva. To je podľa jeho parametrov (cena a obsah alkoholu) pochopiteľné. Mnohí sa sťažujú aj na jeho chuť a kritizujú spoločnosť BrewDog za to, že vyrába pivo, „ktoré chutí zle“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 10 najtragickejších leteckých nešťastí: Počas havárií zahynuli stovky cestujúcich, na nedávnu si budeš pamätať aj ty!

3. Samuel Adams Utopias

Cena: 210 eur za fľašu (dnes 4-násobne viac)
Značka: Samuel Adams
Dôvod vysokej ceny: spoločnosť ich vyrába len v obmedzenom množstve

Pivovar Samuel Adams vyrába edíciu Utopias už od roku 2002. Keďže ju vyrába pravidelne, nemôžeme ju zaradiť do limitovanej edície, aj keď by si to možno zaslúžila. Spoločnosť totiž vyrába len veľmi obmedzené množstvo – v roku 2019 to bolo iba 77 sudov.

Cena bola v tom období 210 eur za jednu fľašu, no dnes sa kvôli inflácii a ešte obmedzenejšiemu počtu vyrobených kusov zvýšila. Ak by si si chcel fľašu Utopias kúpiť dnes, priprav si minimálne 800 dolárov, pretože za nižšiu cenu ju v tomto roku nezoženieš.

2. Jacobsen Vintage No. 1 Beer

Cena: 400 dolárov za fľašu
Značka: Carlsberg Group
Dôvod vysokej ceny: pivo dostupné len v Dánsku

Aj toto pivo by sme najradšej zaradili do limitovanej edície, no nemôžeme – spoločnosť Carlsberg ho totiž vyrába pravidelne, aj keď znova len v obmedzenom množstve (600 fliaš). Ak by si si chcel túto špecialitu tento rok vychutnať, priprav si 400 eur.

Jacobsen Vintage No. 1 sa plní do 375 ml fľaše, takže za liter by si zaplatil niečo cez 1060 eur. Nájdeš ho však len v Dánsku, do iných krajín ho pivovar nevyváža. Často je označované ako jedinečné aj vďaka svojej unikátnej gaštanovo hnedej farbe.

1. BrewDog End of History

Cena: 20-tisíc eur za fľašu
Značka: BrewDog
Dôvod vysokej ceny: predáva sa s podielom spoločnosti BrewDog

Bezkonkurenčne najdrahším pivom na svete je End of History od BrewDog – spoločnosti, ktorá sa v rebríčku umiestnila hneď dvakrát. Túto verziu však spoznáš už na prvý pohľad, fľaša sa totiž predáva napchaná v preparovanej veveričke.

BrewDog ho síce predáva za cenu nového rodinného auta, no nie je to bezdôvodne. Spoločne s pivom dostaneš aj určitý podiel spoločnosti, takže možno to koniec-koncov stojí za to, či nie? Ak zbohatne pivovar, zbohatneš predsa aj ty.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, rarest.org
Odporúčame