10 najznámejších súdnych sporov a procesov: Celebrity, vrahovia aj prípady, ktoré zmenili históriu

Desať najznámejších prípadov na súde.

Prečítaj si o desiatich najznámejších súdnych sporoch a procesoch (Zdroj: freepik.com/freedomz)

#Denne sa na svete uzavrú tisícky súdnych sporov v rôznych prípadoch. Niektoré sú však neprehliadnuteľné, zaujmú tisíce ľudí, dokonca formujú súdnictvo a zapíšu sa do dejín. Často pritom nemusí ísť o súdne spory známych celebrít ani vrahov. Do dejín vstúpilo niekoľko prípadov bežných ľudí, ktoré však výrazne ovplyvnili to, ako dnes myslíme, konáme a aké zákony sú platné. Poďme sa pozrieť na 10 známych súdnych sporov a procesov, ktoré zmenili svet.

Depp vs Heard

Len ťažko by sme v nedávnej minulosti hľadali sledovanejší súdny spor. Bývalí manželia a hollywoodske hviezdy Amber Heard a Johnny Depp sa postarali o poriadny rozruch, keď sa po rozvode postavili pred súd  – livestream z procesu dosahoval závratné čísla sledovanosti.

Od 1. apríla 2022 do 1. júna 2022 sa všetky oči, a nielen fanúšikov, upierali na Fairfax County vo Virgínii. Johnny Depp v tomto súdnom spore žaloval za ohováranie svoju bývalú manželku. Od Amber Heard, ktorá predtým o Deppovi hovorila ako o sexuálnom násilníkovi, požadoval náhradu škody vo výške 50 miliónov dolárov. Kvôli obvineniu bývalej manželky totiž prišiel aj o mnohé roly vo filmoch.

Heard podala protižalobu za ohováranie a požadovala odškodné 100 miliónov dolárov. Množstvo memes, ktoré z tohto prípadu vzišli, hádam ani nemusíme spomínať. Dodávame len toľko, že Deppovi bolo priznané odškodné vo výške 10 miliónov dolárov a 5 miliónov dolárov ako represívne odškodné. Heard zasa porota priznala 2 milióny dolárov.

Ted Bundy

O sériovom vrahovi menom Ted Bundy sme písali už v rámci iných článkov v minulosti. Jeho zločiny a zvrátený život boli opísané v niekoľkých dokumentoch a filmoch, vrátane snímky so Zacom Efronom. Zaujímavá história sa však týka aj samotných procesov.

Vrah Ted Bundy dvakrát utiekol z väzenia, no jeho posledný proces, v ktorom sa rozhodovalo o konečnom rozsudku za niekoľko brutálnych vrážd, bol ostro sledovaný 250 reportérmi z piatich kontinentov.  Bundy sa rozhodol obhajovať sa z veľkej časti sám – v jeho prospech hrala istá charizma, ktorá však komplikovala celý prípad.

Napriek desivým obvineniam, za ktoré mu už vtedy hrozil trest smrti, ho obdivovali stovky mladých dievčat. Chodili ho podporovať do súdnej siene, médiám tvrdili, že Bundy nevyzerá ako typ človeka, ktorý by niečo také spáchal, a písali mu zamilované listy. Bundy bol nakoniec odsúdený na trest smrti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Český študent neurobil maturitnú skúšku kvôli jednej otázke, rozhodol sa ísť na súd: Po troch rokoch prišiel šokujúci verdikt

Anders Breivik

Teroristický čin, ktorý otriasol celým svetom, sa odohral 22. júla 2011 v Osle a na ostrove Utoya. Terorista Anders Breivik zavraždil 77 ľudí a 319 zranil. Osem ľudí zomrelo po výbuchu dodávky v Osle a na ostrove Utoya spustil masovú streľbu. Šok, v akom ostal svet po tomto útoku, vyústil aj do pozorného sledovania následného procesu so šialeným teroristom.

Mnohí pritom skloňovali aj trest smrti, ktorý však aktuálne už v Nórsku nie je možné udeliť. Proces s Breivikom začal 16. apríla 2012 a skončil sa 22. júna, súd ho uznal príčetným a vinným. Bol odsúdený na zadržiavanie, čo je špeciálna forma trestu v Nórsku. Takýto trest možno predĺžiť na neurčito, s približnou dobou 21 rokov a minimálnou dobou 10 rokov, čo je maximálny trest v tejto krajine.

Roe vs Wade

Jeden z najznámejších súdnych sporov pred Najvyšším súdom USA zmenil nielen dejiny, ale aj naše myslenie. Išlo o spor, ktorý bol precedensom, no v júni 2022 sa však opäť otvoril a prípad sa tak znovu dostal do povedomia ľudí. Točil sa okolo ženy menom Norma L. McCorvey, ktorá vystupovala pod pseudonymom Jane Roe. Ako slobodná žena sa usilovala o potrat a argumentovala tým, že dieťa počala počas znásilnenia.

Texaský súd síce túto žiadosť zamietol, no Najvyšší súd rozhodol, že do skončenia prvého trimestra je interrupcia plne v kompetencii tehotnej ženy a štát nemôže do jej rozhodnutia žiadnym spôsobom zasahovať. 24. júna 2022 Najvyšší súd tento rozsudok, ktorý predstavoval precedens, v pomere 6:3 zrušil. Vyhlásil pritom, že Ústava USA nepriznáva právo na umelé prerušenie tehotenstva.

Liebeck vs McDonald’s

Rôzne súdne spory so sieťou fastfoodov McDonald’s sú až notoricky známe. Jedným z najznámejších je však prípad Stelly Liebeck z roku 1994. Pani Liebecková sa ako 79-ročná žena obliala kávou zo známeho fastfoodu a utrpela popáleniny tretieho stupňa.

Porota uznala McDonald’s zodpovedným za incident z 80 percent a pani Liebeckovej zaplatili 200-tisíc dolárov na pokrytie liečebných nákladov. Ďalších 2,7 milióna (dnes by táto suma bola okolo 5 miliónov dolárov) bolo Liebeckovej uznaných ako represívne odškodné. Táto suma vtedy predstavovala ekvivalent tržieb dvoch dní predaja kávy v celej sieti McDonald’s.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kilá navyše sú sexy! Prinášame ti rebríček najúspešnejších plus size modeliek súčasnosti!

O.J. Simpson

Príbeh tohto výnimočného športovca, ktorý takmer nahradil legendárneho Schwarzeneggera v roli terminátora, sme ti priniesli už v samostatnom článku. Práve nesmierna sláva tohto muža, ktorý bol obvinený z vraždy svojej exmanželky a jej priateľa, však komplikovala celý proces.

O.J. Simpson, ktorý je údajne aj krstným otcom Kim Kardashian, sa tešil obrovskej podpore verejnosti, pričom mnohí predpokladajú, že aj to mu pomohlo k oslobodeniu. Verejnosť sa obávala rasových nepokojov v prípade, že Simpsona z vrážd usvedčia, a tak boli policajti prakticky neustále v pohotovosti. Dokonca aj prezident Bill Clinton bol informovaný o tom, aké budú bezpečnostné opatrenia, ak súd uzná Simpsona vinným a vypuknú nepokoje.

Vyhlásenie rozsudku sledovalo alebo počúvalo v rozhlase okolo 100 miliónov ľudí. Klesol dokonca aj objem diaľkových telefonátov a aj objem obchodov na newyorskej burze či používanie vody. Nikto nechcel rozsudok zmeškať. O.J. Simpsona napokon vyhlásili za nevinného.

Donoghue vs Stevenson

V roku 1932 položila pani May Donoghue v Británii základy zákona o nedbanlivosti. Jej prípad je v histórii známy ako „Slimák vo fľaši“. Pani Donoghue totiž vypila fľašu zázvorového piva v kaviarni v Paisley bez toho, aby ona či ktokoľvek iný vedel o tom, že vo fľaši bol hnijúci slimák.

Keď kvôli tomu ochorela, zažalovala výrobcu piva, pána Stevensona. Snemovňa lordov následne rozhodla, že Stevenson mal voči May Donoghue povinnosť starostlivosti, ktorá bola porušená. O tomto súdnom spore sa dodnes učia aj na právnických školách ako o jednom zo zlomových v histórii súdnictva.

CA v. Menendez

Prípad bratov Menendezovcov sa stal v USA národnou senzáciou. Bratia z bohatej rodiny zavraždili svojich rodičov a tvrdili, že tak konali v strachu o svoje životy, keďže z ich strany zažili veľa násilia. Otec ich mal sexuálne zneužívať a bol údajne pedofil a krutý perfekcionista. Matka mala byť zasa závislá na drogách a alkohole.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Udalosti minulého týždňa: Na internet sa dostali videá z GTA 6, hacker žiada výkupné

Nešlo pritom o jeden súdny spor, ale dva – každý brat bol vyčlenený na samostatné konanie, pričom len jeden z týchto procesov bol vysielaný verejne. Sudca, ktorý viedol aj prvý prípad, si po obrovskom záujme verejnosti totiž neprial, aby bol druhý tiež medializovaný. Aj napriek tomu však išlo o kuriozitu, keďže v prípadoch figuroval rovnaký sudca. Bratom Menendezovcom hrozil trest smrti, no boli odsúdení na doživotie bez možnosti odvolania sa.

Prípad McLibel

Súdny spor, v ktorom proti sebe stáli McDonald’s Corporation a Steel & Morris, je najdlhším prípadom vo veci urážky na cti v histórii Anglicka. Desať rokov trvajúci prípad odštartovala práve spoločnosti McDonald’s Corporation, ktorá podala žalobu proti aktivistom Helen Steel a Davidovi Morrisovi. Tých často označujú ako The McLibel Two.

Dvaja ekologickí aktivisti distribuovali šesťstranový leták, v ktorom spoločnosť McDonald’s obviňovali z vyplácania nízkych miezd, z týrania zvierat používaných v jej produktoch a z iných nekalých praktík. McDonalds zo sporu odkráčal ako víťaz a tiež s PR katastrofou. Európsky súd pre ľudské práva neskôr vyhlásil, že dvojici, ktorá nemala financie, bolo odopreté právo na spravodlivý proces.

Vražda Jána Kuciaka

Ako vždy, vybrali sme aj jeden z prípadov, ktorý šokoval nielen celé Slovensko, ale aj zahraničie. Slovenský novinár Ján Kuciak, ktorý sa venoval investigatívnej práci, bol zavraždený vo svojom dome vo Veľkej Mači spoločne so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou. Následný proces sa stal najsledovanejším na Slovensku a pravidelne o ňom informujú médiá na celom svete.

Podľa obžaloby známy podnikateľ Marian Kočner poveril Alenu Zsuzsovú zosnovaním vraždy Kuciaka. V prípade bol z objednávky vraždy odsúdený Zoltán Andruskó na 15 rokov väzenia, strelec Miroslav Marček bol odsúdený na 25 rokov väzenia a Tomáš Szabó bol odsúdený na rovnaký trest za účasť na vražde. Prípadom sa má znovu zaoberať Špeciálny trestný súd po tom, čo Najvyšší súd 15. júna 2021 zrušil oslobodzujúci rozsudok Kočnera a Zsuzsovej.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, theguardian.com
Odporúčame