Nechce sa ti učiť na skúšky? 8 tipov, ktoré nakopnú aj najväčších lenivcov

študentka v kríze

Učenie je niekedy mučenie (Zdroj: Pexels/energepic.com)

#Pri učení to najväčšie peklo neraz vzniká v hlave. V nej sa ti začne točiť milión myšlienok. Väčšina z nich sa bude týkať strachu zo zlyhania. Budeš pevne presvedčený o tom, že to nestihneš a že skúška bude absolútny prepadák.

Nemusí to tak byť. Všetko je len o správnej technike. Máme pre teba niekoľko efektívnych tipov, ktoré ti pomôžu pripraviť sa na skúšku čo najlepšie. Dokonca aj vtedy, keď sa ti vôbec nechce. Tak poďme na to!

#1 Začni hneď teraz

Učenie neodkladaj (Zdroj: Unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Nie až vtedy, keď dotelefonuješ s kamoškou, či si vypiješ kávu. Začni hneď teraz. Otvor učebnicu a konečne začni. Už len keď sa k tomu dokážeš dokopať, máš z polovice vyhrané. Eliminuj rušivé vplyvy na minimum, zober si pero a papier a rob si poznámky z prečítaného textu. To ti pomôže nestratiť niť už na samom začiatku.

#2 Uprac si na stole

Ak budeš mať na stole zvyšky raňajok, zbierku lakov na nechty, románov, talizmanov či akciových letákov, pri učení nenamútiš veľa vody. Preto si čo najrýchlejšie uprac. Mysli na to, že potrebuješ dostatok priestoru pre poznámky, učebnice či notebook, ktorý budeš samozrejme využívať len na študijné účely. Keď nič nepomáha, jednoducho to všetko zmietni zo stola. Vždy lepšie, ako keby si to nechal tak.

#3 Nakresli si to, čo nevieš

Aj kreslenie napodiv pomáha pri učení (Zdroj: Pexels/rawpixel.com)

Skús naplno využiť vizuálnu pamäť. Čo sa dá, si nakresli. Môžeš sa vyhrať s grafmi, tabuľkami, symbolmi či inými vizuálnymi pomôckami, ktoré ti pomôžu zapamätať si učivo. Je dokázané, že informácie spojené s vizuálnym podnetom si zapamätáme oveľa rýchlejšie. Preto šup-šup do toho. Bola by škoda to nevyužiť.

#4 Zopakuj si staré učivo

Aj keď neveriacky zízaš na monitor, vedz, že táto rada má niečo do seba. Nájdi si pár minút času a nakukni do predchádzajúceho učiva. Oplatí sa ti to. Najmä ak nová látka nadväzuje na predchádzajúce učivo.

#5 Vysvetľuj

Ak máš možnosť, skús vysvetliť naučené učivo niekomu inému. Najjednoduchšie, ako vieš. Táto technika sa volá Feynmanová metóda. Ak si ju osvojíš, značne ti uľahčí učenie. Zároveň si pomocou nej môžeš overiť, či skutočne rozumieš danej problematike.

#6 Vytvor si študijnú skupinu

Viac ľudí sa spolu viac naučí (Zdroj: Unsplash/Marvin Meyer)

Ak nevieš, kam z konopy, skús sa spojiť so spolužiakmi. Zorganizujte spolu skupinu, ktorá bude mať jediný cieľ – poriadne sa pripraviť na test či skúšku. Aj keď to znie utópia, študijné skupiny naozaj fungujú. Stačí, ak nebudete klebetiť, ale skutočne sa budete snažiť naučiť sa čo najviac.

#7 Pi dostatok vody

Pitný režim zohráva nielen pri učení podstatnú rolu. Ak máš pocit, že ti ide prasknúť hlava, na príčine môže byť aj slabý pitný režim. Preto pri učení pi dostatok čistej vody. Alkoholickým nápojom by si sa pri vzdelávaní mal vyhýbať oblúkom.

#8 Nebuď na seba príliš prísny

Relaxed Natalie Dormer GIF - Find & Share on GIPHY

Uvedom si, že nemusíš vedieť všetko. Nie si predsa chodiaca encyklopédia. Ak si nestihneš niečo naštudovať, nič sa nestane. Len sa uvoľni.

Perfekcionizmus a prehnaná sebakritika nie sú dobrými spoločníkmi pri učení. Preto sa zbytočne nestresuj. Nikto nevie všetko. Dokonca ani tvoj učiteľ. Veľa šťastia pri učení!

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, topuniversities.com
Odporúčame